• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Şubat  Erzincanda coşku ile kutlandı
15 Şubat 2010 Pazartesi 00:00

13 Şubat Erzincan'da coşku ile kutlandı

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü Erzincan’da düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Binlerce Erzincanlı vatandaşın büyük ilgi gösterdiği törenler, Erzincan

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü Erzincan’da düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Binlerce Erzincanlı vatandaşın büyük ilgi gösterdiği törenler, Erzincan Belediye Sarayı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.


Coşkunun doruğa ulaştığı Kurtuluş Törenine, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ergüder Toptaş, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, EKEV Başkanı Sadık Ağca, Kamu Kurum Kuruluşları Müdürleri, Askeri, sivil erkân ve vatandaşlar katıldı.


Garnizon Şehitliği’nin gezilmesi ve şehitliklere çelenk sunumunun ardından, Vali Abdülkadir Demir makamında tebrikleri kabul etti.


Törenler, Ordu Caddesi üzerinde yapılan kutlama programı ile devam etti.


   

Vali Abdülkadir Demir, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tüm General Ergüder Toptaş, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır’ın halkın bayramını kutlamasının ardından, milis kuvvetler komutanı Türk bayrağını göndere çekti.


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır; “Bugün can Erzincanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünü kutluyor olmanın haklı onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Can Erzincanımız tarih içerisinde çok büyük acılar, felaketler, yokluklar ve insafsızca zulümler yaşamıştır.

Geçtiğimiz yüz yılda Erzincanımızın yaşadığı işgal günleri ve muhacirlik dönemleri de ecdadımız için yokluk, yoksulluk ve çile dolu yılları beraberinde getirmiştir. Bölgede ki Ermeni çeteleriyle birlikte hareket ederek Rus kuvvetleri Bolşevik ihtilalı sonrası bölgeden çekilince kontrolü tamamen ele geçiren Ermeni çetecileri Erzincan ve havarisinde yaptıkları zulüm ve katliamlarla zaten yokluk ve çaresizlik içerisinde ki insanımızı neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirmiştir.


Erzincan ve havarisinde yaşayan hemşehrilerimiz evlerini barklarını terk etmek, ya da canı pahasına da olsa topraklarını savunmak seçenekleriyle karşı karşıya bırakılmıştır.


Savaş ganimetlerini çalan Ermenilere müsaade etmeyen Rus askerlerine bile Ermeniler tarafından ateş edildiğinden bahsedilir. Hatta kaynaklardan Ermeniler tarafından birçok yağma, haydutluk ve cinayet gerçekleştirildiğini Van’da askeri bir mahkeme kurduklarından da bahsedilir.


Yani görülmektedir ki, bölgede ki bu azınlık teba Rus işgalini fırsat bilerek Rusları bile dehşete düşürecek bir tavır içerisinde Türk insanına yaşlı, kadın, çocuk demeden binlerce insanımızı katletmişlerdir” dedi.


   

Başkan Çakır’ın konuşmasının ardından, Erzincan Belediyesi Mehteran Takımı bir gösteri sergiledi ve 3. Ordu askerlerinin geçit töreninin ardından Ordu Caddesi üzerindeki törenler sona erdi.

Bu haber toplam 857 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA