• İstanbul24 °C
  • Erzincan22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Yıl Aradan Sonra Köylerine Geri Döndüler
18 Ağustos 2014 Pazartesi 09:39

20 Yıl Aradan Sonra Köylerine Geri Döndüler

Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yürütülen çözüm süreci çalışmalarının ardından Erzincan Valiliği koordinasyonunda yapılan girişimler sonucunda Kemah ilçesinin Parmakkaya köyünde 20 yıl önce gerçekleşen terör olayı sonucu köylerinden ay

 Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yürütülen çözüm süreci çalışmalarının ardından Erzincan Valiliği koordinasyonunda yapılan girişimler sonucunda Kemah ilçesinin Parmakkaya köyünde 20 yıl önce gerçekleşen terör olayı sonucu köylerinden ayrılan köylüler köylerine geri dönüş yaptı.

            Kentten köylere geri dönüşü özendirmek ve terörden mağdur olmuş bu köyü tekrar canlandırmak maksadıyla yürütülen çalışmalar sonucunda köy yerleşime tekrar açılmış ve köye geri dönüşler sağlanarak; yol ve su gibi altyapı çalışmaları başlatılmış. Bu kapsamda 2014 yılı itibariyle 15 hane köyde bulunan evlerini tamir ederek köye geri göç ettiler.

            20 yıl önce köyde yaşanan terör olayında şehit olan vatandaşları anma törenine katılan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, vatandaşların köylerine geri dönmeleriyle birlikte köyde daha önce ikamet eden kimse bulunmadığından köyün yetersiz olan yol, içme suyu, elektrik gibi altyapı eksikliklerini yerinde tespit etmek ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Parmakkaya köyünde incelemelerde bulundu.

            Kemah Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Arslan, ilgili kurum yetkililerinin de katıldığı incelemelerde köy sakinleri ile görüşen Vali Abdurrahman Akdemir, 20 yıl önce Parmakkaya Köyünde şehit edilen 2 vatandaşımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle andı.

Amacımız Burayı 20 Yıl Önceki Canlılığına Kavuşturmak

            Konuşmasında köy sakinlerinin köylerine geri dönme kararı almalarından dolayı kendilerini tebrik eden Vali Abdurrahman Akdemir; “Bu topraklar sizin, her karışında anılarınız var. Bizde Valilik köye dönüş kararınızla ilgili duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyorum. Vatandaşımızın köye dönme noktasında ne kadar engel varsa bunu bunları kaldırma adına gereken çalışmalara daha önce başladık. Amacımız burayı 20 yıl önceki canlılığına, hareketliliğine tekrar kavuşturmak.”

Sayın Başbakanımıza Ve Hükümetimize Teşekkür Ediyorum

            “Sayın Başbakanımızın liderliğinde hükümetimiz bir çözüm süreci kararı aldı. Bunun sonuçlarını biz dağlarımızda, yaylalarımızda görüyoruz. Son iki yıldır şehit acıları yaşamıyoruz. Artık şehit cenazeleri ile karşılaşmıyoruz. Bugün iki yıldır Erzincan’ın bütün yaylaları hem turizmin hemde çiftçilerimizin, köylülerimizin hizmetinde. 20 yıl aradan sonra bu boşalmış köyümüze vatandaşlarımız güven içerisinde geri geliyor. Eskiden olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacaklar. Ben buradan bu politikayı takip ederek insanımıza bu yolu açan Sayın Başbakanımıza ve devletimize de teşekkür ediyorum. İnşaallah bu devam edecek ve ülkemiz bu acıyı bir daha yaşamayacak. “

Köyün Altyapı Sorunları En Kısa Sürede Tamamlanacak

            Konuşmasında son olarak köyün altyapı sorunlarına değinen Vali Akdemir, köyün içme suyu şebekesinin yenilenmesi için proje çalışmasının tamamlandığını ve en kısa süre yapımına başlanacağını belirterek; “En kısa süre içerisinde metruk yapıları temizleyeceğiz, ev yapmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olacağız ve köyün altyapısını tamamlayacağız. Ayrıca Köy İnşaallah önümüzdeki yıl buraya geldiğimizde çok daha güzel bir köy göreceğiz.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından vatandaşların istek ve sorunlarını dinleyen Vali Abdurrahman Akdemir köy içerisinde incelemelerde bulundu. Köy camisinde de incelemelerde bulunan Vali Akdemir, köy camisinin onarılması, köy konağı, köy meydanı ve çocuk oyun parkı yapılması için gerek çalışmaların başlatılacağı müjdesini vererek çalışmaların hızla tamamlanması için ilgili kurum yetkililerine talimat verdi

Kaynak: Haber-24.com

 

Bu haber toplam 1479 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA