• İstanbul28 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21. Geleneksel Sultanmelik Kültür ve Spor Şenliklerinde Büyük Coşku..
06 Temmuz 2017 Perşembe 17:51

21. Geleneksel Sultanmelik Kültür ve Spor Şenliklerinde Büyük Coşku..

21. Geleneksel Sultanmelik Kültür ve Spor Şenliklerinde Büyük Coşku..

Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneğimizin Kemah Kaymakamlığı ve Kemah Belediyesi ile birlikte düzenlediği 21. Geleneksel Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri büyük bir katılım ile gerçekleşti.

Üç gün süren etkinliklerde Kemahlılar hem sıla-i rahim yaptı hem de gönüllerince eğlendi.

Şenliklerin ilk günü 40. Yıl Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Şehit Burak Cantürk Sezonun yarı final karşılaşmaları ile başladı. Şenliklerin resmi açılışı ise 30 haziran Cuma günü Kemah meydanında gerçekleşti.

Açılışa; Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Kemah Kaymakamı Cuma Cotu, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye BaşkanıCemalettin Başsoy, Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Arslan, Erzincan Üniversitesi Rektör Vekili Adem Başıbüyük, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Ömer Faruk Terzi, Cevdet Kolak Vakfı BaşkanıHamit Erim, Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıMehmet Oral ve Yönetim Kurulu üyeleri, Erzincan Kemahlılar Dernek Başkanı Mahmut Cantekin, Kemahlılar Derneği Eski başkanı ve EKEV Başkan Vekili İhsan Payalan, Mutlusan Holding Yönetim Kurulu BaşkanıMustafa Kaçmaz, ERGAB Yönetim Kurulu ve Başkanı Sedat Sevim, Simtaş Elektrik yönetim kurulu başkanı, Cafer BektaşAK Parti Erzincan il Genel meclis üyesi Hüseyin Koçyiğit, CHP Erzincan İl Genel meclis üyesi Ali Oktay, Erzincan Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Gençlik Hiz. Ve Spor il müdürü Burak Mumcu, Erzincan İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, Kemah Spor eski Başkanları Mustafa Uyan, Necati Tarlak,Turnuva eski Başkanları Ali Özcan Karahanİbrahim Akçakaya,Kemahlılar Derneği eski Başkanı Ekrem Türkan, Kemah eski belediye başkanı ve İBB il genel meclis üyesi Cevdet Bayram EKEV yönetim kurulu üyesi Kemaliye Başbağlar Köyünden Muharrem Baltacı, Siyasi Parti temsilcileri, Kemahlı İş adamları, Kemah Mülki Kurum amirleri, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Köy Dernek Başkanları ve Kemahlılar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından ardından Kemah Gülabibey Camii İmam Hatibi Ali İlhak’ın okuduğu Kuran-ı Kerim Tilaveti ile açılış töreni başladı.

Sunumu Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Harun Yücedal yaptı.

İlk olarak Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma derneği başkanı Mehmet Oral söz alarak şunları söyledi; gurbet ile sılayı buluşturan şenliklerin bayram da sonra düzenlenmesiyle Kemah'ın çifte bayram yaşadığını belirtti. Bizlerin asıl misyonumuz kültürümüzü korumaktır. Bizlerin kültüründe dostluk var, kardeşlik var, edep var, ahlak var, kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır. Özellikle büyük şehirlere göçlerin yoğunlaşmasından itibaren toplumların kendi kültürlerini koruma misyonunu sivil toplum kuruluşları üslendi. Şenliğe katılanlara ve turnuva kapsamında ter dökecek tüm futbolculara teşekkür ederek konuşmalarına son verdi.

Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan konuşmasında; şenliklerin öncelikli amacı eğlenmek, hoşça vakit geçirmek olduğunu ifade ederek, "Bu şenlikler Kemahlının birbirine kavuşmasına vesiledir, gurbetten sılaya bir köprüdür, gençlerin köylerine giderek ziyaretlerde bulunarak büyük bir dostluk köprüsünün kurulmasına vesile olmaktadır. İlçemize değer katan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek buraya kadar gelerek başarı gösteren köy takımlarında başarılar diyorum." dedi. 

Yapmış olduğu hizmetlerinden ve desteklerinden dolayı Dernek Başkanımız Mehmet Oral tarafından Osman Kemal Aslan’a plaket takdim edildi.
 

Kemah Kaymakamı Cuma Çotu yaptığı konuşmasında; Spor ve Kardeşliğin büyük bir göstergesi olarak 40. Yıldır düzenlenen bu turnuvanın diğer il ve ilçelerimize de örnek olmasını diliyorum diyerek söze başladı. Kemah’ta çok büyük değişimlerin olduğunu vurgulayarak günden güne Kemah’ın gelişmesine dikkat çekti. Bu gibi organizelerin Kemah’a değer kattığını vurgulayarak şenliklere ve turnuva münasebeti ile Kemah’a gelen Kemahlılara teşekkür etti.

Yapmış olduğu hizmetlerinden ve desteklerinden dolayı Dernek Başkanımız Mehmet Oral tarafından Cuma Çotu’ya  plaket takdim edildi.
 

  

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy yaptığı konuşmada, Kemah’ı çok iyi bildiğini ve Doğanbeyli köyünde 7 yıl görev yaptığını söyledi. Gurbet ile sılayı buluşturan Kemah’a değer katacak projelerde her zaman Kemahlıların yanında olduğunu belirten Başsoy, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Bu organizasyonların amacı gençlerimizin kültürüne ve gelenek göreneklerine bağlı olarak yetiştirmek, dedi. Son 10-15 yıldır köylerden büyük şehirlere göç devam etmektedir, özellikle doğu Anadolu’nun makus talihini değiştirmek için bu gibi organizasyonların öneminden bahsetti. Katımcılara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Yapmış olduğu hizmetlerinden ve desteklerinden dolayı Cemalettin Başsoy’a plaket takdim edildi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle yaptığı konuşmada, Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’ın selamlarını ileterek sözlerine başladı. Şehit Burak Cantürk adete bize seslendiğini söyleyerek bu toprakların kolay kazanılmadığını ve bu topraklarlarda yaşamakla ne kadar övünsek az olduğunu vurgulayarak tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

Şenlikler bizlerin buluşma ve kaynaşma günlerimizdir, kültürümüzün kuşaktan kuşağa aktarılması, ve sılayı rahim yapmamıza vesile olması için büyük önem arz etmektedir, dedi.

Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederek yarı final ve finalde mücadele eden takımlara dostça mücadele etmelerini vurgulayarak konuşmasına son verdi.

Yapmış olduğu hizmetlerinden ve desteklerinden dolayı SebahattinKarakelle’ye plaket takdim edildi..

Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; öncelikle Ramazan Bayramınızı tebrik ederim diyerek başladığı konuşmasında; Sayın Başbakanımız ile birlikte bayramın birinci günü yiğit askerimizle bayramlaşmak için buradaydık. Vefanın, Hürmetin, saygının ne olduğunu bize Kemah bir kez daha yaşayarak gösterdi. Turnuvanın ismini de Şehidimiz Burak Cantürk’ün ismini koyarak gösterdikleri gibi Kemahlılar İstanbul’da da olsa Kemah’da da olsa aynı hamurdan olduklarını bir kere daha ortaya koymuş oldular.

Erzincan için yeni projelerin olduğunu ifade eden Arslantaş, eski askeri mahkemesinin tadilatı tamamlandıktan sonra yaklaşık 1 ay sonra Tunceli ve Gümüşhane illerinde bağlı olduğu idare mahkemesinin bundan sonra hizmet vereceğini söyledi. Adalet Bakanlığı tarafından Erzincan da 360 milyonluk yeni yatırımın ilk temelleri ağustos ayı içerisinde başlanacağı müjdesini de verdi.

Refahiye kurulacak Komanda taburun bir bölüğü Kemah’ta olacak ve bölüğün ağustos ayında teşkil edeceğini söyledi.

İl emniyet müdürlüğünün tüm birimlerini tek binada toplanarak hizmet vereceğini ve yeni binanın iki yıl içerisinde hizmet vereceğini söyledi.

 


Kemah'a 5 Derslikli Anaokulu Hayırlı Olsun.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cevdet Kolak Vakfı Başkanı Hamit Erim ille yapılan protokol ile Kemah ilçesine 5 derslikli bir anaokulu yapılıyor. Arslantaş protokol ile ilgili olarak yaptığı açıklamasın da; Kemahlı bir iş adamımızla 5 derslik li bir anaokulu protokolü yaptık. Anaokulumuz da Kemahlı iş adamımız ve Cevdet Kolak Vakfı Başkanı Hamit Erim bey yapımını üstlendiği anaokulumuzun eylül ayındaki eğitime yetiştirileceği sözünü de aldık, dedi.

Vali Arslantaş katılımcılara ve Hamit Erim’e vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. Vali Arslantaş’a vermiş olduğu desteklerden dolayı plaket takdim edildi.

Kemah’a yaptığı yatırımlarla bilinen iş adamı Erol Yüksel’e Kemah’a kazandırdığı yatırımlar için kendi adına babası Bekir Yüksel’e Osman Kemal Aslan ve Mehmet Oral tarafından plaket takdim edildi..

Protokol Konuşmalarının son bulmasının ardından Yasemin Say’ın  yapmış olduğu  3 boyutlu Kağıt Rölyef, El işi ve Resim sergisi Protokol ve Kemahlılar tarafından büyük beğeni topladı.

Toplu olarak kılınan Cuma namazı sonrası Mevlid-i Şerif okundu.

Kemahlılar Piknikte Buluştu..

Gizli Bahçede gerçekleşen piknikte duayı Kemah eniştesi, festivaller için İstanbul'dan gelen Beyoğlu Okçumusa imam Hatibi Necati Uludağ yaptı.Yemekler yenilip halaylar çekilerek etkinlik son buldu.

Kardeş Belediyemiz Üsküdar Kemah'ta..

Kemahlıların her zaman yanında olan ve desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Üsküdar Belediye başkanı Hilmi Türkmen’de şenliğimizin konuğu oldu. 

Kısa bir kemah gezisinin ardından yönetim kurulu tarafından kendisine plaket taktim edildi. 


Akşam saatlerinde Kemah Çarşı meydanında Sanatçılar Sercan Direk veSevim Erkılıç konserleri ile Kemahlılar doyasıya eğlendi. Birbirinden güzel türkülere eşlik eden Kemahlılar konser alanında adeta coştu..

01 Temmuz Cumartesi günü Boğaziçi ve Kerer Spor ile oynanan final müsabakasının ardından şenlikler son buldu. 40. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Şehit Burak Cantürk Sezonun kupa sahibi ise 
Kerer Spor oldu.

Kemahlılar Derneği bir ilke imza atarak Açılış töreni ve final müsabakasınıERT ŞAH TV’den canlı olarak tüm dünyaya verildi. ERT ŞAH TV yönetim kurulu Başkanı Şah Rıza Dağ beye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.


 

 

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA