• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30.YILINDA TURNUVAMIZ
24 Mayıs 2007 Perşembe 00:00

30.YILINDA TURNUVAMIZ

Turnuva Eski Başkanlarımızdan Sn.Şerafeddin Ulutürk ile yaptığımız 30. yılında Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası ile ilgili Röportajımız. Sevgili Başkanım Şerafeddin Bey sizi kısaca

Turnuva Eski Başkanlarımızdan Sn.Şerafeddin Ulutürk ile yaptığımız 30. yılında Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası ile ilgili Röportajımız.

 

Sevgili Başkanım Şerafeddin Bey sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.

 

Değerli hemşehrim; Muratboynu köyündenim.Muratboynu dernek yönetimi,Ersiad yönetiminde bulundum.8 yıl  Kemah köyleri dostluk turnuvası başkanlığı ve Kemahlılar Dernek Başkanlığı yaptım.Halen Muratboynu köyü dernek başkanlığı yapmaktayım.Kemah’a ve Kemahlılara nerede hizmet varsa orada olmaya çalışıyorum.Turnuvanın ve derneğin amacı olan gençlerimizin tanışıp kaynaşmasına,halkımızın bir araya gelmesine ve  vatan millet sevgisi dolu bir toplum oluşturulmasına hizmet etmeye çalıştık.Sporun ,dostluk ve kardeşlik olgusuna dönüşümünü tüm Türkiye’ye ve dünyaya ispatladık.Ve bu süreci 30 yıldır devam ettirdik.

 Başkanım, Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasında finallere doğru gidiliyor..Sırası gelmişken eski Turnuva başkanı olarak Turnuva finallerinin  neden Kemah’da yapıldığını öğrenebilirmiyiz.

 

Bundan 10 yıl önce Erzincan Kemah ve Köylerinde yaşanan terörden dolayı köylerimizden bazıları ve kasabamız boşalmaktaydı.Nüfus yoğunluğu düştükçe ekonomik ve sosyal hayatta gerileme olmaktaydı.Bölge hayatına bir canlılık katar ümidi ile Yönetici arkadaşlarla ve o yıllardaki Valimiz sn.Recep Yazıcıoğlu,Kemah Kaymakamı Yılmaz Kurt,Belediye Başkanı Cevdet Bayram beylerle yapılan istişareler neticesinde,Sultan Melik Tarih ve Spor şenlikleri adı ile turnuva destekli bir organizasyona karar verdik.Aldığımız bu karar ile bölgemizdeki karabulutların dağılması ve bölgenin kalkınmasına destek olunmasını hedefledik. Kemah’ın eski canlılığına kavuşturarak yatırımcıların ve müteşebbislerin ilgisini oluşturmaya çalıştık.

Final maçları Festivalin en önemli ayağı idi.bu nedenle ilgi alaka büyük çapta oluyordu.3 gün boyunca düzenlenen etkinlikler ve köylere yapılan ziyaretler ile bölge halkı kaynaşıyor ve proje ve destekler oluşuyordu.Bu faaliyetler neticesinde bölge halkında ve yatırımda canlılık oluşuyor ve yeni güzel yatırımlar birer birer yapılıyordu ve yapılmaya devam ediliyor.

 

Yani anladığımız kadarı ile insanlar turnuva ve şenlik dolayısı ile memleketleri Kemah ve köylerine geliyor. Oradaki durum yakinen görüyor ve yatırım veya organizasyonlarla bölge cancılılığına katkı sağlanıyor.

 

Aynen öyle.Bölge insanına moral ve destek de önemli bir adımdır turnuva finalleri ve şenlikler.Bu konu da hizmeti geçen Valilerimizi,Kaymakamlarımızı,Belediye başkanlarımızı,Muhtarlarımızı,Dernek Başkanlarımızı ve Kemah Derneği Başkan ve yönetim kurullarımızı ve Turnuva Yönetim kurulu üyelerini canı gönülden tebrik ediyor,bölge halkı adına şükranlarımızı sunuyorum.Bu güzel organizasyonun Turnuva yaşadıkça devamını temenni ediyorum.İnanıyorum ki bu vesile ile bölgede toplanan potansiyel ; devlet yatırımlarının her zaman ilgisini çeker ve itici gücü olur.Bu güzel organizasyonu durdurmak bölgeye yapılacak en büyük kötülük olur kanaatindeyim.

 

Başkanım bu günlerde bir köy derneğinden bir kampanya ile dernek ve kluplere fax çekiliyor.Turnuvanın Finallerinin İstanbul’da yapılmasına dair.Bu konuda destek veya eleştiriniz varmıydı.

 

Evet bana da geldi 14.05.2007 günü.Emin olun ki bir Kemahlı olarak ızdırap duydum.Faxın konusu Turnuva finallerinin İstanbul’da oynanması yönünde.Çok Yazık.Ne yazık ki turnuva amacını bu kampanyayı başlatan başkanım anlayamamış.Bu turnuvanın gerçek anlamı Birlik, Beraberlik,Kardeşlik,Tanışma ve Dayanışmadır.Ortak keder ve neşelerimiz ortak organizasyonlarda bir araya getirmek ve çözümler üretmektir.Yıllarca İstanbul’da bunu gerçekleştirdik.Neden memleketimizde de yapmayalım diye 10 yıl önce bir ayağını da Kemah’a bağladık.Finalleri Kemah’a taşıdık.Yöremiz boşalmış,yatırımlar durmuş,insanlarımız tedirgin ve garip kalmıştı.Festivaller ve finaller ile beraber bölge insanına moral ve güven geldi.Bölgede oluşan canlılık ile Kemah’a ve köylere dönüşler başladı.Devletin erkanı bölgeye geldikçe bölgeye yatırımlar akmaya başladı.Festivaller boyunca bölge halkına maddi ve manevi yardımlar ulaşmaya başladı.Eğlenceli,yemekli spor faaliyetleri dolu dolu olan etkinlikler insanımıza yaşam sevinci verdi ve renk kattı.Çeşitli açılışlarla köy ziyaretleri yapıldı.Devlet büyüklerimiz ve memurlarımıza destek ve moral ziyaretlerinde bulunuldu.Bunlar önemli şeyler.

 

Kemah’da yaşayan veya İstanbul’da yaşayan Kemahlılar derki ;efendim 3 günlük festivalle Kemah ve köylerinin sorunları nasıl düzelir.

 

Bakın tabii ki üç gün içinde hiçbir şey düzelmez.Ama biz İstanbul’da veya Erzincan’da Kemah’da memleketini seven insan olduğumuzu ve Memleket aşkına her türlü güzel faaliyet içinde olduğumuzu gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz.Biz ne kadar çok bir araya gelir ve ortak faaliyet ve projelere imza atarsak o kadar da kazanımlarımız olur.İster özel yatırımlar olsun ister devlet yatırımları olsun insanın olduğu yerde oluşur.Biz dağılan ve demoralize olmuş insanlarımıza yanında olduğumuzu veya içimizden bazı insanların bölgeye yeni yatırımlarla yönelmesini sağlamaya çalışıyoruz.Ve bunun için bölgede sıcaklığımızı sürekli tutmak durumundayız.Festivaller,turnuva veya köy gezileri vb tüm faaliyetler bu bakımdan önemlidir.

 

Haklısınız.Turnuva finalleri ile ilgili fax a gelecek olursak tekrar içeriği hakkında başka eklemek istediğiniz bir şey varmı.

 

Deniyor ki;Turnuva finallerinde 4 köyün gitmesine karşıyız ama şampiyon olan takımın gitmesini isteriz.Giden takımların sağlık problemlerinden bahsediliyor.Peki şampiyon takım için geçerli değil mi bu.Kaldı ki tüm sporcu ve katılımcılar için tedbirler alınıyor.Ve yönetimler bunun için olağan üstü çaba gösteriyorlar.Bizim için hemşehrilerimizin biri de bini de aynıdır.Cenabı Hakkın takdiri ne ise onun önüne de kimse geçemez bizler gerekli tedbirleri zaten alıyoruz.

Ayrıca turnuva bütçesinden dereceye giren takımlara para yardımı yapılması beyan edilmekte. O zaman turnuvanın hiçbir önemi kalır mı soruyorum.İşin içinde maddiyat girerse önünü alamayacağınız olaylara davetiye çıkarmış olursunuz.Yok illa da para ödülü diyorsanız en centilmen takıma verilmelidir.

 

Sonuç olarak Kemahlılara neler söyleyeceksiniz;

 

Kemah’ı ve Kemahlıları çok seviyorum.Güzel kentin güzel insanları bütün iyi şeylere layıktır.Bu geçmişte de böyle idi gelecekte de böyle olacaktır inşallah.30 yıldır devam eden turnuvamız ve buna paralel yürüyen Kemah Sultan Melik Festivalleri ve istisnasız her köyün yaptığı büyüğünden küçüğüne her faaliyet ve organizasyon toplumsal güzel olaylardır.Bu tür olaylarda toplumsal düşünerek destek ve katkıda bulunmalıyız.Yöremiz ve Hemşerilerimiz için canımız feda diyerek harcanan her emeğe saygı duyarak yanlarında olduğumu bildiririm.Turnuva Yönetimine ve Kemah adına yapılan her faaliyete katkı sağlayan herkese yardımcı olalım.O insanlar özveri ve vefa ile hizmet etmeye çalışıyorlar.Her şey memleket aşkına olur inşallah.Tüm Kemahlılara selam ve saygılarımı sunarım.

Size de ayrıca bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ederim.

 

 

 Sn.Şerafeddin Ulutürk’ün ek sözleri:Saygı değer site yetkililerine sonsuz teşekkür eder saygı ve sevgilerimi iletirim.Kemah’ın ve Kemahlıların yararına Kemah’ın bütün güzel insanlarının duygu ve düşüncelerine rehber oluyorsunuz.

Röportajımızdan dolayı özellikle yönetim kurulunda görev yapan arkadaşlara güzel kardeşlerime,gönlü Kemah sevdası dolu olan kardeşlerime şahsım adına gösterilen teveccühden dolayı şükranlarımı sunuyorum.Hayatta en önemli hadise budur.Paranız olur,mülkünüz olur,önemli olan insanların kalbinde yer almaktır.Bundan dolayı onur ve gurur duydum.Yol rehber her zaman Cenabı Rabbimin rızasını mümin kardeşlerimin sevgisini kazanmaktır.

Yazımda yaptığımız çalışmalarla ilgili ve şahıslarla ilgili bir yazıya yer vermedim.Bir futbolcu kardeşimin haklı ve mütevazi eleştirisi vardı.Çok haklı buna ben de üzülüyorum.Muratboynu teknik sorumlusu olarak yaşıyorum bu sorunları.

Bizim zamanımızda sıcak sular,kaliteli hakemler,saha ve tribün temizliği,sahanın sulanmasına çok büyük önem verdik.Hiç bir aksaklık olmadı.Her hafta temizlik işleri müdürü Güven Bey aramızda oldu ve çalışmaları yerinde takip etti.

Sevgili kardeşim o sahayı yönetim olarak ele aldığımızda bir tribün iskeleti vardı.Sahanın yapılması çevre düzenlenmesi tribünlerin kapatılması ve en öenmlisi sosyal tesislerin yapılması eski Üsküdar belediye başkanı Sn.Yılmaz Bayat ile el ele vererek gerekleştirildi.Turnuva sayesinde üniversitenin bütün alanlarını ve iç kısımlarındaki parkları ve bahçeleri yaptırarak üniversite dekanlığı ile çok güzel diyaloglarımız oldu.Tesisler yapıldıktan sonra Üsküdar Anadolu spor klübü geldi ve tesislere yerleşti.Çünkü böyle bir tesis yoktu.Sahayı çim de yapma imkanımız vardı.Çim yapsaydık elimizden çıkardı.Çünkü o zaman 3.lig maçları vardı.Bunun için o dönem vaz geçtik.

Haydarpaşa sahası turnuva için imkanları en güzel bir mekan.Yoksa Şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül Şişli’deki sahayı verdi.Ama turnuvanın bu güzelliğini koruyamayacağı endişesi ile vaz geçildi.

Ayrıca sponsorluk işini de bizim yönetimim zamanı başlatıldı.Burdan ilk sponsorlarımızdan ve halen sponsorluk görevini devam ettiren CEBECİ PLASTİK’e ve Sn.Ömer Cebeci’ye ayrıca tüm sponsor firmalara Kemahlılar adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA