• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

36. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Açılışı

21 Mart 2013 Perşembe 09:06

36. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Açılışı

36 yıldır devam eden dostluğun bileşenleri ile bir Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası açılışına daha tanık olduk. Turnuvanın kuruluş amacı ve gelişimi bu organizasyonun sürdürülebilirliğine gönül vermiş hemşerilerimizin gayretleri ile devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası sürdürülebilir bir organizasyon olması amaçlanarak kurulmuştur. 36 yıldır da sürdürülmektedir. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası dostluğun ve dayanışmanın geliştirilmesi için kurulmuştur. 36 yıldır da birçok dostluk ve dayanışma eylemini bünyesinde yaşatmıştır. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası hemşerilerin birbirleri ile tanışarak kaynaşmasına vesile olsun diye kurulmuştur. 36 yılda maksadını pozitif yönde aşarak kurumsal kimliklerin doğuşuna ve bölgenin kalkınmasına öncülük eden faaliyetlere zemin olmuştur.

Bu ve benzer gerçekler veya örneklemeler ile Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasının amaç ve gelişimini sıralamak mümkündür. Ancak turnuvanın tarihsel seyri sırasında bazı gerçeklerin de altı çizili olarak okunmasında yarar vardır. Bu gerçekler 36.yıl açılış şöleninde bir kez daha zihinlerde soru işaretleri bırakmıştır. Açılış merasimleri, turnuva seyri, finaller ve şenlikler vs gibi bazı organizasyonlardaki tartışma ve eleştiriler, bu gerçeklerin sadece bir kısmıdır.

1978’den beri düzenlenen turnuvanın her sene olduğu gibi 36.senesinde de bir açılış merasimi düzenlenmiş ve yönetim kadrosunun olağanüstü gayretleri ile bu zor faaliyet icra edilmiştir.

Hiç şüphesiz bu tür organizasyonlar zor ve yorucudur. Bedenen ve zihnen yorulursunuz, program ve izleyenlerin yoğunluğundan unutulan veya aksanan anlar oluşur, tahminlerin üstü veya altı oluşur ve maksadın farkında olmayanların haklı haksız eleştirilerine maruz kalınır, beklentileri yüksek tutarsınız ancak anlamsız bir boş vermişlik ile karşılaşabilirsiniz, yılgınlık veya başarısızlığı asla düşünmez bulunduğunuz göreve anlam katarak görevinizi hassasiyetle yerine getirmeye çalışırsınız, ancak muhataplarınızdan aynı karşılığı alamayabilirsiniz.

Kemahlılar Derneği aylar öncesinden söz konusu faaliyet için hazırlıklarını yaparak duyurularını sıkça yapmıştır. Hummalı bir çalışma ile çalınabilecek her kapıyı çalmış, duyuru imkânı bulabilecek her platformu değerlendirmiş, destek alabilecek her noktaya ulaşmaya çalışmıştır. Esasen 36 yıldır kendi alanında meşhur ve bilinirliği tescil edilmiş bir faaliyet için fazlasını bile yapmıştır. Ancak hedef kitlesi Kemahlı hemşerileri, bu çağrıya gereken hassasiyetle yanıt vermemiştir. Organizasyonlardaki aksaklık veya eksikliklerinden ziyade tartışılması ve düşünülmesi gereken bu ve buna bağlı durumlardır.

Bazı tespit ve değerlendirmeler ile sebep sonuç ilişkilerini bir kez daha gözden geçirelim.

36.Kemah Köyleri Açılış Merasimi, Haldun Alagaş Kapalı Spor Salonunda 17 Mart 2013 Pazar günü yapılmıştır. Pazar günü insanların tatil yaptığı bir gün ve sosyal faaliyetlerin de en çok tercih edildiği bir gündür. Mevsim sıcaklılığının düşük olması dolayısı ile çok fazla alternatif dinlenme imkânı olmayan bir gündü 17 Mart.

Şölene tatil günü olmasına rağmen yeterli sayıda hemşerimiz katılmamıştır.

Açılış şöleni için çeşitli duyuru imkânları profesyonelce yapılarak, afiş, el ilanı, gazete dergi, internet sitelerinde ilanlar verilmiştir. Kemahlılar Derneği ve köy dernekleri sms ile üye ve hemşerilerine mesaj göndermiş, çeşitli radyo ve tv kanallarında canlı yayınlara katılarak hemşerilerin dışında da ilan ve davetler yapmıştır.

Gelen mesaj ve duyulan ilanlara rağmen davete icabet etme gereği ve hassasiyeti gösterilmemiştir.

Açılışlar, finaller, şenlikler bir organizasyonun ötesinde güçlü birlikteliğin ve dayanışmanın gövde gösterisidir. Kemahlılar olarak birliğin beraberliğin dayanışma ve dostluğun nasıl bir gücü arkasına aldığını ve kendilerinin haricindeki toplumlara da bunu göstererek haklı gururunu duyabilecekleri ve çeşitli imkânları sağlayabilecekleri bir platformdur bu tür etiklikler.

Hemşerilerimiz katılım ve güç birliğini bu organizasyonda gösterememiştir maalesef.

Özellikle Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası gençlerimizin sportif faaliyetler ile birliğinin tesisini sağlamak için kurulmuştur. Genç neslin sportif faaliyetler ile memleket eksenli faaliyetlere katılımlarıyla hem sportif başarı ve gelişimlerinin sağlanması hem de memleket sevgisi ile topraklarına ve kültürüne bağlılığını kuvvetlendirme amaçlanmıştır. Özellikle futbolcu ve teknik heyetlerin bu tür hassasiyetleri göstermeleri vurgulanmaktadır sürekli. Turnuva organizasyonu katılımcı takımların gerekli hassasiyeti göstermeleri için çeşitli müeyyide ve direktifler vermiş, turnuva seyri sırasında ciddiyet ile takip edileceği vurgulanmıştır.

Gençlerimizden bazıları turnuvada dostluk adına başarılı olma yerine galibiyet hırsına bürünmek sureti ile galibiyetin ekabiliyetine bürünmeye başladılar. Seronomide yer almayı evet biz de bu güzel organizasyonun tam ortasında yüreğimiz ile kimlik ve kişiliğimiz ile varız demek yerine futbolumu oynarım golümü atar alkışı alır giderim demeye başladılar. Dolayısı ile resmen 18 kişilik takımların bulunması gereken seronomide 10 kişi ve çoğunun da lisansı olmayan vefakar gençlerin oluştuğu bir seronomi ile şölende olması gerektiği gibi var olamadılar.

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası büyük ve sürekliliği olan bir organizasyondur. 36 yılda binlerce hemşerimiz ve dostlarımız bizimle beraber olmuş, memleket kültürü ve birliğini aynı anda çeşitli organizasyonlar ile teneffüs ederek yaşamıştır. Nitelik yanı sıra nicelik de bazen bu tür faaliyetlerde lokomotif olmuştur.

Nitelik bir yana nicelik olarak bakıldığında bu yıl düzenlenen turnuvaya 18 takım katılmıştır. Kabaca bir hesap yapılacak olursa 18 takımın lisanslı 18 oyuncusu 324 kişi yapar, 18 takımın ortalama 10 kişiden oluşan teknik heyet ve kulüp yöneticisi 180 kişi yapar, 18 takımın köy dernek yöneticileri ortalama 7 yönetim kurulundan ortalama 126 kişi yapar. Toplam 630 hemşerimiz olması gerektiği gibi yekünü oluşturmalıydı. 630 hemşerimiz; birer misafir ile de katıldığında 3000 kişilik salonun rahatlıkla yarısını doldurmuş olurdu. Protokol, diğer köylerden katılımcılar ve hemşerilerimiz dışında katılan dostlarımızı da saydığımızda organizasyonun katılım sorunu kesinlikle olmazdı. Takımlar maalesef olması gerektiği gibi var olamadılar.

Kemahlılar Derneği ve Turnuva organizasyonu bünyesinde bir çok siyasetçi, yerel yönetici, işadamı ve toplumda hatırı sayılır saygın hemşerilerimizin tanınmasına ve memleket hizmetinde yer edinmesine vesile olmuş kurum ve organizasyonlardır. Hatırı sayılır kişiler gerek geçmişte yaptığı faaliyet ve hizmetlerden dolayı gerekse hali hazırda bu camia içindeki konumlarından dolayı her zaman sevilen ve sayılan şahsiyetler olmuştur. Dolayısı ile özellikle organizasyonlara katılımları ve beraberinde oluşturdukları kitleleri bu tür faaliyetlerde aktif hale dönüştürmeleri hem kendileri hem de toplum açısından önemlidir.

Açılış merasiminde protokol sırasında bulunmanın ve isminin okunup okunmadığını duymanın haricinde var olmanın anlamını ortaya koyamayan toplum ileri gelenlerinin bir kez daha düşünmeleri gerekmektedir. Bu tür etkinliklerin önemini en çok onlar bilirler. Toplumdan bu tür organizasyonlar vesilesi ile saygınlık kazanan kişilerin hemşerilerin güvenlerini maddi manevi olarak sarsmamalılardır. Hatırı sayılır hemşerilerimiz hatır ve etkilerini topluma yayarak katılım ve destekleri teşvik etmeli idiler. Bireysel gayretler haricinde maalesef çok gayret sarf edilmediği görülmüştür.

Ayrıca 17 Mart büyük Erzincan Depremi yıldönümü ve bir gün sonrası Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliklerinin gündemde olması sanırım katılımı olumsuz yönde etkiledi. En azından Kemahlılar Derneğinin şöleni çok fazla renkli tutmaması da bu sebeplerden oldu diyebiliriz.

Örnek ve tespitleri çoğaltmak mümkündür. Ancak birkaç dipnotu daha ekleyerek konuyu toparlayalım.

36.Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası açılış merasimi haftalarca aylarca sürecek olan güçlü ve anlamlı bir organizasyonun başlangıç işaretidir. Başlangıcından bugüne geldiği durum ne olursa olsun Kemah’ın ve Kemahlıların vitrindeki en önemli organizasyonu olmaya devam edecek gibi görünmektedir. Dolayısı ile gerekli tedbir ve anlamlı yüklemeler yapılarak bu güzel organizasyon bir kez daha gözden geçirilerek toplumumuzun her katmanı bir kez daha düşünmeli, olması gerektiği gibi turnuvayı yaşatmalıdır.

Selam ve Muhabbetlerim ile..

Ercan Babacan

Bu yazı toplam 2607 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Teşekürler
İbrahim HANÇAR
Ercan Babacan
Hemserim kardesim dostum Arkadasım Gönüldaşım Yazın için Teşekür ederim her organizasyonda eleştirilcek ve takdir edilcek şeyler mutlaka vardır sayı carpanlarıda fazladır. önemli olan dostluk kazansın diyenlerin çok oldugu bir olusumdur.katılımın çok olması sesimizi kemah adına daha çok duyurmak mıdır !!
21 Mart 2013 Perşembe 11:35
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA