• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

İhsan Payalan / Erzincan Gazetesi

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhsan Payalan / Erzincan Gazetesi

36. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası bir sevda mı?

29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:41

Saygıdeğer Dostlar,
36 yıldan beri yapılan, hiç kesintiye uğramadan devam eden ve tamamen yöneticilerin özveri çalışmalarıyla bu günlere başarıyla gelen bu dostluk; kardeşlik, dayanışma, kaynaşma, tam anlamıyla bir sevda..

Düşününki, devlet desteği almadan, tamamen kendi ilçe insanların katkılarıyla, köy derneklerinin maddi ve manevi destekleriyle bu günlere gelen Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası! Bunun üzerine çok şeyler konuşulabilir.

Dünya’da ve ülkemizde eşi benzeri olmayan tek örnek bir Kemah Turnuvası…

Bu yıl 17.ncisi düzenlenen Kemah Sultan Melik Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri, gurbet ile sılanın buluşmasında bir köprü. Şenlikler, ilini, ilçesini, köyünü özleyenlerin hasretlerini gidermek için, iple çektik için bir fırsat.

İyisiyle kötüsüyle hepsi bizimdi. Daha iyi olabilir miydi? Tabi ki olabilirdi. Biraz da öz eleştiri yapmak lazım. Nerede hata yaptık? Neyi daha güzel yapabilirdik? Herkes üzerine düşeni yaptı mı?

Yapmadıysa neden yapmadı? 
Her şey çok güzeldi der hepsinin üzerini de kapatabiliriz. Bu kolay söylenecek söz.

İleriye dönük daha iyisini daha güzelini yapmak için birkaç öneri sunmak istiyorum.

Mesela her köy kendini bu dernekte görmeli. Köy dernek başkanları Kemah Derneğe kesinlikle üye olmalı. Spor kulüp başkanları Kemah Spora üye olmalı. Derneğin üye yapısı köy nüfuslarına göre 10 üyeyi geçmemek şartıyla her köyden üye almalı. Her üyeden belirli aidat alınmalı.

Akil insanlar Danışma Kurulu oluşturmalı. Danışma Kurulu dernek yönetimi tarafından en az 6 ayda bir toplanmalı. İlçenin ve sosyal etkinliklerde nelerin yapılacağı konularında bir sunum hazırlanmalı.
Danışma kurulunun fikirleri doğrultusunda, dernek bu düşünceleri kendine rehber edinmeli. Uygulamak ve uygulamamak tamamen dernek yönetiminin kendine bırakılmalı.

Farklı etkinlikler düzenlenmeli. Yapılacaklar yalnız futbol müsebakalarına endeksli olmamalı, her siyasetçiye eşit mesafede bulunulmalı, gönül birliği ve hemşehricilik en önde tutulmalı.
Dernek üyesi olsun veya olmasın, kişilerin siyasi görüşleri ne olursa olsun herkese eşit mesafede durulmalı. 

Yurtdışı futbolcu statüsü geliştirilmeli. Her köy kulubü 2 oyuncu oynatabilmeli, bu hem turnuvaya renk katacak, hemde bugün sahada başlayan arkadaşlıkların yarınlarda büyük işbirliklerinin sağlanmasına da katkısı olacaktır.

İhsan Payalan

 

Bu yazı toplam 1407 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Yardım
Yabancı
Anne kemahlı olmasına rağmen tekrar babanın memleketine bakılma uygulaması çok gereksiz.Ve benim gibi birçok kişiyi mağdur durumda bırakıyor
01 Ağustos 2013 Perşembe 20:21
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA