• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
450 yıllık tuz ocağı havadan görüntülendi
02 Ağustos 2017 Çarşamba 09:46

450 yıllık tuz ocağı havadan görüntülendi

ERZİNCAN’ın Kemah İlçesi'ne bağlı Kömür Köyü’nde 450 yıllık olan tuz ocağı havadan ilk kez görüntülendi.

 

ERZİNCAN’ın Kemah İlçesi'ne bağlı Kömür Köyü’nde 450 yıllık olan tuz ocağı havadan ilk kez görüntülendi.


Kemah İlçesi'ne 4 kilometre uzaklıkta bulunan Kömür Köyü’nde yıllarca Tuz İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından işletildikten sonra özelleştirilen tuz ocağında 20’ye yakın işçi Doğu Anadolu Bölgesi’nin tuz ihtiyacını karşılıyor. Osmanlı döneminde Ermeniler tarafından işletilen tuz ocağında yaklaşık 100 metre derinlikteki tünelden gelen tuzlu su sayıları 150’yi bulan göletlerde bekletiliyor. Su buharlaştıktan sonra havuzlar içerisinde kalan tuzlar işçiler yardımı ile toplanıyor. Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu tuz ocağında işçiler, 6 ay boyunca devam eden bu işlem sonunda yaklaşık bin ton tuz üretimi yapıyorlar.

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde övgü ile bahsettiği tuz ocağının geçmişi 450 yıl öncesine dayanıyor. Yaklaşık 250 bin metrekare arazi üzerine kurulu tuz ocağı havadan ilk kez görüntülendi. İşletme Sahibi Metin Tanrıkulu, "Yöre halkı salamura yaparken Kemah Tuzunu kullanmıştır. İleride daha modern yöntemler kullanılarak, tuz üretiminin artırılmasını hedefliyoruz" dedi. 

Kaynak: Coşkun MENEK/ ERZİNCAN, (DHA)

Bu haber toplam 1073 defa okunmuştur
YORUMLAR
Tuzla hk.
Erkan Saraçoğlu
Tuzlanın Osmanlılar zamanında ermeniler tarafından işletildiği gerçek dışıdır.Tuzla ve Kale emiri Abbaslı Hasan bey ve onun torunları tarafından işletilmiş en son İsmet Ağın ın babası Abbasoğlu Fevzi bey tarafından işletilirken 1938 tekel kanunu ile devlet el koymuştur.Tapular halen varisleri üzerindedir..16 .yy evliya çelebi seyahatnamesi nde abbaslı hasan beyi anlatmaktadır..Tapu kayıtlarına bakın ve yaşayan tuzlada çalışmış insanlarla konuşun benim büyükbabamda varislerden biridir.
17 Ağustos 2017 Perşembe 13:19
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA