• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
A.HAMZA PEHLİVAN BEYDEN VEDA
13 Ekim 2006 Cuma 00:00

A.HAMZA PEHLİVAN BEY'DEN VEDA

     KemahlI SaygIdeğer Hemşerilerim, 2003 yılının Ekim ayında Kemah’a Kaymakam olarak atandığımı öğrendiğimde, bu ilçenin tarihi bir yerleşim yeri olduğu bilgisine

     KemahlI SaygIdeğer Hemşerilerim,

 

2003 yılının Ekim ayında Kemah’a Kaymakam olarak atandığımı öğrendiğimde, bu ilçenin tarihi bir yerleşim yeri olduğu bilgisine sahiptim. Göreve başladıktan sonraki dönem içerisinde Ortaçağ Anadolusunun en özgün tarihi eserlerinin varlığını, Sancaklık döneminin izlerini, kültürel, doğal güzellik ve zenginliklerini keşfetmenin yanında Kemah’ın, köklü bir geçmişe sahip olmanın asaletini taşıyan, hoşgörülü, misafirperver, vefalı, içten, birliği-kardeşliği önemseyen, dayanışmayı-paylaşmayı ilke edinen, kalbi de beyni de güzelliklerle dolu insanların var olduğu bir diyar olduğunu gördüm ve 3 yıllık görev sürem içinde Kemah’a ve Kemahlıya hizmet sunmanın her daim onur ve mutluluğunu yaşadım.

Vaktiyle ayağında potini, sırtında ceketi bile olmayıp gurbete illerine doğru yol alan, ancak yıllar içinde türlü sıkıntılardan geçerek yokuşları tırmanan, engelleri birer birer aşan ve bugün sosyo-ekonomik açıdan takdire değer bir seviyeye gelen Kemahlı hemşerilerimizin, bu süreç içinde baba ocaklarını unutmamaları, bir zamanlar umutsuzluğa kapılıp başka ufuklara yelken açtıkları Kemah diyarında umudu yeniden yeşertmek, sevgiyi, beraberliği, dayanışmayı hakim kılmak, ilçenin yaşam standartlarının yükseltilmesine katkı sağlamak maksadıyla harekete geçmiş olmaları, sivil toplum örgütleri-dernekler adı altında organize olmaları, sayısız etkinlikler düzenlemeleri, bütün Kemahlıları bir çatı altında toplayıp ortak hedefler doğrultusunda güç birliği oluşturarak gelişmiş bir Türkiye’nin gelişmiş bir şehri Kemah’ın düşünü kurmaları ve bu uğurda üstün bir çaba ve çalışma gayreti sergilemeleri, bunun yanında gurbet yollarına düşmek yerine Kemah’da yaşamayı seçen, türlü sorunlara rağmen yılmadan, inadına mücadele eden, toprağına, dağına-taşına büyük bir aşkla sahip çıkan, bekçiliğini yapan, kendi belki biraz yoksul ama gönlü çok zengin hemşerilerimizin durumu gönülden övgüyü hak etmektedir.

Her haliyle ömrü hayatım boyunca kalbimde değişmeyecek bir yere sahip olacak olan Kemah ve Kemahlı için ilçede bulunduğum süre içinde mesai arkadaşlarımla birlikte imkanlar ölçüsünde, önce yüreklerin kenetlenmesi diyerek belli hizmetler sunmaya çalıştık. Hiçbir şekilde incitilmedik ve incitmemeye çalıştık. Şimdi, ayrılığın getirdiği burukluk ve nemli gözlerle Kemah’tan ayrılırken geride hatırlanası hoş bir seda bırakabildiysek ne mutlu bizlere.

Görev yaptığım süre içinde ilgi ve desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere, bürokrasi ve siyaset kurumu mensuplarına, derneklerde görev yapan yöneticilerimize, işadamlarımıza, gerek Kemah’ta gerekse Kemah dışında yaşayan bütün hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Boşuna söylenmemiş “ölüm Allahın emri de şu ayrılık olmasaydı” diye. Bugüne kadar Kemah dışına yaptığım seyahatler sonunda “eve dönüyorum” duygusuyla geri geliyordum. Lakin bu seferki ayrılık, bir dönemin sona erdiğine, sanki gurbete giden uzun soluklu bir yola işaret ediyor. Ancak Kemah’a tayinim çıktığında Kemah’lı bir kişi bile tanımazken bugün sayısız dost edinmiş olmanın mutluluğuyla çıkıyorum bu yola. Bu yol boyu uğrayacağım her yer Kemahlı için emin bir adres olacaktır ve özlemler sevgi ve dostlukları pekiştirirken umut ederim ki çeşitli vesileler, bir araya gelmeye fırsat tanıyacaktır.

Kendisiyle Erzincan’da çalışmış olmanın onurunu taşıdığım Manisa Valim Sayın Refik Arslan Öztürk tayinimin Hakkari çıkması üzerine yazdığı mektupta “Yıldızeli’ne değil belki ama yıldızlara yakın bir yere gidiyorsun” ifadesini kullanmış. İnşallah bu yıldızların ışığı yolumuzu aydınlatır ve özlemleri sağlık ve huzur dolu yarınlarda vuslatlara dönüştürür. Hakkari ilinde gönlü sizlerle olan bir kardeşinizin bulunduğunu unutmayın lütfen. Kemah’ı size, sizi de Allah’a emanet ediyorum.

En derin sevgi ve saygılarımla...

                                                                  

 

                                            Ali Hamza PEHLİVAN

                                             Kemah Kaymakamı

Kaynak:

www.kemah.gov.tr

 

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA