• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

Acele Edin!..

07 Ağustos 2013 Çarşamba 00:16

gazi_atikali_pasa2-001.jpg

GAZİ ATİK ALİ PAŞA CAMİ...

Cumartesi günleri vaktim müsait olduğunda Cağaloğluna doğru uzanırım. Türkiye Yazarlar Birliği, Kubbealtı Vakfı, Eskader, Birlik Vakfı gibi kültür-sanat merkezlerini, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederim. Bu kültür-sanat ocaklarında mutlaka bir tanıdığa rastlar, sohbet eder, görüş alış verişinde bulunuruz. En meşhur camilerimizin bulunduğu bölgede, her seferinde farklı bir camide namaz kılmaya özen gösteririm. Yine bir cumartesi günü idi. Beyazıt’tan Sultanahmet’e doğru yürüyorum. Gazi Atik Ali Paşa Cami önüne geldiğimde İkindi ezanı okunmaya başladı. Ezanı Muhammediyeyi işitip namaza koyulduğum nadirattandır. Fakat Câmi İmamı, Eyüp Sultanımızı sık sık ziyarete gelen, Erzincan-Kuruçaylı hemşerim Önder Soy olunca camiye yönelmem vacip oldu. Atik Ali Cami, manevi havası oldukça yüksek bir yer. İnsana huzur veriyor. Ecdadın yaptığı bütün eserler öyle değil mi? Cami içerisinde celi sülüs hat ile yazılmış iki manidar kitabe dikkatimi çekti. Bu kitabelerin birinde:

“Accilû bi’s-salâti gable-l-fevt”

(Vakti geçmeden önce namaza acele ediniz)

Diğerinde ise:

“Accilû bi’t-tevbeti gable’l-mevt”

(Ölüm gelmeden önce tövbeye acele ediniz) yazmaktaydı.

Namazın akabinde Hoca Efendi bir Aşr-ı Şerif okudu. Sonunda tekrar besmele çekip Ankebut suresi 45. Ayet-i Keriesini okudu. Bu ayette de Rabbimiz mealen şöyle buyurur:

“(Resulüm!) Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”

Namazdan sonra Hoca Efendinin odasına geçtik. Önder Soy Hocamız geçtiğimiz aylarda “Ticaret ve Adalet” isminde mütevazı fakat çok kıymetli bir risale hazırlamıştı. Şimdi ikinci baskısı çıkmış. Bu eserin genişletilmiş ikinci baskısı üzerinde biraz sohbet ettik. Atik Ali Paşa Camiye yolu düşen bu eserden ücretsiz olarak temin edebilir. Cami, Divan Yolu üzerinde, Çemberlitaş durağının yanı başında, Birlik Vakfı'nın karşısındadır. Bu arada biz içerde sohbet ederken dışarıda Cami Revakları altına mütekâmil bir sofra kurulmuştu. Yiyecekler insana ister istemez “Şimdi Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlarsınız?” Ayet-i Kerimesini hatırlatıyordu. Ancak sohbet ve muhabbet ortamına da diyecek yoktu...

Atik Ali Paşa Camii, Sedefçiler Camii de denilir. Banisi Gazi Hadım Ali Paşa'dır. 1496'da yapılmıştır. Bursa üslubuyla klasik üslup karışımı caminin 12.50 kutrundaki kubbesi iki fil ayağına yaslanan kemerler üzerindedir, iki yanında iki küçük kubbesi ve bir minaresi vardır. İmareti ortadan kalkmış, medresesi cami karşısındadır. Avlu kapısından caddeye çıkınca yanda bir çeşmesi bulunur. Son cemaat yerine üç avlu kapısından girilir, şadırvanı yoktur. Vakit namazlarında Ortalama 150, Cuma namazlarında 1200 cemaati bulunmaktadır. Çok iyi korunmuş cami haziresinde Kemankeş Ali, Sadrazam Lefkeli Mustafa, Hüseyin Paşa, Boynueğri Mehmet Paşa, Derviş Mehmed, Küçük Çelebi Mehmed Efendi gibi devrin önemli zatları medfundur. Her bireri sanat şaheseri olan bu mezar taşlarından birisi de 1853 yılında vefat eden Arif Efendi’ye ait. İşte mezar taşında ki manzume:

Nuş edüb cami kazadan şerbeti
Eyledim fani cihandan ah vah uzleti
Kalmadı vaktim vasiyet edemedim
Verdi Hak bana şahadet devleti

 

Bu yazı toplam 2077 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA