• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKYÜNLÜ KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

AKYÜNLÜ KÖYÜ

AKYÜNLÜ KÖYÜ (Tığinkar)Karadağ’ın bağrındaki Seğirbaba Tepeleri ile Serçe Düzü arasındaki bir avuç şeklinde duran mevkiye kurulan köy tamamen terkedilmiş metruk bir vazıyette. Çırolar

AKYÜNLÜ KÖYÜ (Tığinkar)

Karadağ’ın bağrındaki Seğirbaba Tepeleri ile Serçe Düzü arasındaki bir avuç şeklinde duran mevkiye kurulan köy tamamen terkedilmiş metruk bir vazıyette. Çırolar Deresi’nin kuytusundaki bir zamanların 21 hanelik köyü, şimdi hayaletlerin barındığı harabeye dönmüş viraneleriyle, tütmeyen bacaları, yanmayan ışıklarıyla yüreğimizi dağladı. Muhtar Dursun KOÇER yakın zamanlara kadar köyde 13 hane oturduğunu, en son terör olaylarıyla köyde kimsenin kalmadığını söyledi. Köyün sakinleri ve sahipleri Beşsaray, Harabedi, Ulalar ve İstanbul’a dağılmışlar.

Köye bağlı aşağıda Fırat kıyısında Köprübaşı Mezrası olup, eskiden 4 hane olan, şimdi ise yalnız ve 1 tek hane olarak Haydar KOÇER’in kaldığı mezra da terkedilmiş durumda. Köyün Muhtarı Dursun KOÇER de Erzincan’da kalıyor.

Meralarında otlayan davarın yününe methiye babında "Akyünlü" ismi verilmiş köylerine. Eskiden 2 000 davar ve 100 sığır olduğu köyün kalabalık zamanlarında Munzur'daki Çiçoğlu, Varişengi ve Gülistan Taşı yaylalarına çıkarlarmış.

Karadağ'ın eteğinde Seğir Baba ziyareti varmış. Keramet sahibi ve iyi bir insan olan bu zat orada şehid olmuş ve mezarı çevrili olup halen oradaymış. Ahali eskiden Ziyaret'e giderler, lokma dağıtıp, erler, evliyalar ve gerçekleri çağırıp dilekte bulunup dua ederlermiş. Kort Mevkisinden gözlerindeki hayat ışığı çoktan kararmış bu metruk ve mahzun köye son bir kez daha bakıp, bir vakitler ne acıların, ne güzel mutlulukların yaşandığı gönlümüzü giran eden o viran evlere "Elveda" deyip, Akyünlü'nün sayfasını kapattık.

Köyün Sınırları: Doğusu; Kazankaya, Şatırbaba, Kakkonun Eştiği Sırt, Kahraman Yurdu ve Fırat, Batsı; Fırat, Bulanık Dere, Kamışlı Dere Sırtından yol ve Berge sırtını takiben Kazankaya’ya tashih edilmiştir. Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Mağara Deresi, Gülcemal Pınarı, Kırmızı Burun ve Kazankaya.

Bu haber toplam 2679 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA