• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALİ KÜÇÜKER
00 0000 Salı 00:00

ALİ KÜÇÜKER

KÜÇÜKER Ali (Emekli Müttü-Yazar)14 Nisan 1935 yılında Kemah Kazasına bağlı Koçkar Köyünde doğdu. ilk okulu pekiyi derece ile bitirdi. Çocukluk döneminde okumaya çok merakı vardı. Köyde

KÜÇÜKER Ali (Emekli Müttü-Yazar)
14 Nisan 1935 yılında Kemah Kazasına bağlı Koçkar Köyünde doğdu. ilk okulu pekiyi derece ile bitirdi. Çocukluk döneminde okumaya çok merakı vardı. Köyde kısa bir süre reçberlik yaptı. Daha ilk okula giderken Kur'anı Kerimi ve bir takım Osmanlıca yazıları okumaya başlamıştı. Kur'anı Kerimi okuma sırasında merhum babası Recep, baba annesi Münevver, babasının amcası Musa emi, Muzaffer Bayhan, Hafız Halim ve Kardeşi Mehmet Taşdelen yardımcı olmuşlardı. Teşvik bakımından ise en çok annesi ile Muharrem Avcı ve yine Arapça ders okuma sırasında ise şu anda emekli müftü olan ve aynı köy halkından bulunan M.Küşat Yaren çok yardımcı oldular. Ali Küçüker'in anlattığına göre M.Küşat Yaren kendisine ders okuturken bazı kere hasta olduğu ve yatağında yatarken dahi ders okuttuğunu söylemektedir.
Ali Küçüker'in bir süre kendi köyünde arapça okuttuktan sonra 1956 yılında Kemah Müftülüğüne tayin edilen ve şu anda Gümüşhane Milletvekili olan Lütfi Doğan'dan medrese usulü ders okumaya devam etti. Ondan icazet aldl.1957 ve 1958 ve devamında askerlik görevini yaptı. Askerlikten dönüşte Kemah Beklim Çay Mahallesinde bir yıl imamlık yaptı. 1960 yılında Erzincan'ın Üzümlü Kazasına vaiz olarak atandı.
Bu arada ortaokul imtihanlarını dışarıdan vererek diplama aldı. Üzümlü kazasında yaklaşık altı ay kadar görev yaptıktan sonra, Erzincan Merkez Vaizliğine atandı. Erzincan Merkez Vaizliğini yaparken ortaokulu dışarıdan bitirdikten sonra, Erzincan Akşam Lisesine devam etti ve 1973 yılında Erzurum A.Ü. islami ilimler Fakültesi'ne kaydoldu. Burası Türkiye'de ilk defa açılan ve Osmanlı medreseleri sisteminde çalışan bir okulalup, beş yıllık bir fakülte olarak açılmıştı. Orayı da yüksek not alarak bitirdi. Bu okulları okumasında en çok hocası Sn. Lütfi Doğan'ın manevi destek ve yardımları olmuştu. Erzurum Üniversitesine devam ederken her hafta Erzincan'dan Erzurum'a beş yıl boyunca bazı kere trenle ve bazı kere ise otobüsle devam etti.
Ali Küçüker, bir taraftan tahsiline devam ederken diğer taraftan da görevine devam etti. Erzincan'da imam Hatip, Erdav ve daha pek çok derneklerin, vakıfların kurulmasında bilfiil bulundu. Pek çok cami yaptırma derneklerinde başkan ve üye olarak çalıştı. 1989 yılında Gümüşhane'nin Köse ilçesine Müftü olarak atandı ve yine aynı yıl emekliye ayrıldı. Emekliye ayrıldıktan sonra Ankara'ya nakletti ve orada islami ilimieri araştırma ve yayma vakfı Genel Merkezinde hem fıkıh uzmanı olarak çalışmakta ve hem de talebe okutmakta ve ayrıca haftada bir gün yerel eğitim yapan hedef radyoda dini sohbetler yapmaktadır.
Ali Küçüker bir taraftanda yazarlık çalışmalarına devam etti ve on ikiden fazla dini eser hazırladı ve bunların çoğunu yayınladı. Onlardan bir kısmı şunlardır.
1-izahll islam ilmihali, 2-islam'da tebliğ ve irşat Metodları, 3- Büyük Tehlikeler ve Tedbirler, 4-Kolay Hac Kılavuzu, 5-Dini Bilgiler, 6-Dini Bilgiler imtihan Anahtarı, 7-Hikmet Bahçeleri, 8-islam'da ve Günümüzde Kadın, 9-Değerli Dualar, 1 O-Otuz iki Farz, 11-Mihakküsufiyye (terceme) 12-iman Nuriarı Ahiret Sırları.

Bu haber toplam 5079 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA