• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali KÜÇÜKER  (Emekli Müftü-Yazar)
23 Ağustos 2008 Cumartesi 00:00

Ali KÜÇÜKER (Emekli Müftü-Yazar)

Ali KÜÇÜKER  (Emekli Müftü-Yazar)            14 Nisan 1935 yılında Kemah Kazasına bağlı Koçkar Köyünde doğdu. ilk okulu pekiyi derece

Ali KÜÇÜKER  (Emekli Müftü-Yazar)

 

          14 Nisan 1935 yılında Kemah Kazasına bağlı Koçkar Köyünde doğdu. ilk okulu pekiyi derece ile bitirdi. Çocukluk döneminde okumaya çok merakı vardı. Köyde kısa bir süre reçberlik yaptı. Daha ilk okula giderken Kur'anı Kerimi ve bir takım Osmanlıca yazıları okumaya başlamıştı. Kur'anı Kerimi okuma sırasında merhum babası Recep, baba annesi Münevver, babasının amcası Musa emi, Muzaffer Bayhan, Hafız Halim ve Kardeşi Mehmet Taşdelen yardımcı olmuşlardı. Teşvik bakımından ise en çok annesi ile Muharrem Avcı ve yine Arapça ders okuma sırasında ise şu anda emekli müftü olan ve aynı köy halkından bulunan M.Küşat Yaren çok yardımcı oldular. Ali Küçüker'in anlattığına göre M.Küşat Yaren kendisine ders okuturken bazı kere hasta olduğu ve yatağında yatarken dahi ders okuttuğunu söylemektedir.

 

          Ali Küçüker'in bir süre kendi köyünde arapça okuttuktan sonra 1956 yılında Kemah Müftülüğüne tayin edilen ve şu anda Gümüşhane Milletvekili olan Lütfi Doğan'dan medrese usulü ders okumaya devam etti. Ondan icazet aldl.1957 ve 1958 ve devamında askerlik görevini yaptı. Askerlikten dönüşte Kemah Beklim Çay Mahallesinde bir yıl imamlık yaptı. 1960 yılında Erzincan'ın Üzümlü Kazasına vaiz olarak atandı.

Bu arada ortaokul imtihanlarını dışarıdan vererek diplama aldı. Üzümlü kazasında yaklaşık altı ay kadar görev yaptıktan sonra, Erzincan Merkez Vaizliğine atandı. Erzincan Merkez Vaizliğini yaparken ortaokulu dışarıdan bitirdikten sonra, Erzincan Akşam Lisesine devam etti ve 1973 yılında Erzurum A.Ü. islami ilimler Fakültesi'ne kaydoldu. Burası Türkiye'de ilk defa açılan ve Osmanlı medreseleri sisteminde çalışan bir okulalup, beş yıllık bir fakülte olarak açılmıştı. Orayı da yüksek not alarak bitirdi. Bu okulları okumasında en çok hocası Sn. Lütfi Doğan'ın manevi destek ve yardımları olmuştu. Erzurum Üniversitesine devam ederken her hafta Erzincan'dan Erzurum'a beş yıl boyunca bazı kere trenle ve bazı kere ise otobüsle devam etti.

 

           Ali Küçüker, bir taraftan tahsiline devam ederken diğer taraftan da görevine devam etti. Erzincan'da imam Hatip, Erdav ve daha pek çok derneklerin, vakıfların kurulmasında bilfiil bulundu. Pek çok cami yaptırma derneklerinde başkan ve üye olarak çalıştı. 1989 yılında Gümüşhane'nin Köse ilçesine Müftü olarak atandı ve yine aynı yıl emekliye ayrıldı. Emekliye ayrıldıktan sonra Ankara'ya nakletti ve orada islami ilimieri araştırma ve yayma vakfı Genel Merkezinde hem fıkıh uzmanı olarak çalışmakta ve hem de talebe okutmakta ve ayrıca haftada bir gün yerel eğitim yapan hedef radyoda dini sohbetler yapmaktadır.

Ali Küçüker bir taraftanda yazarlık çalışmalarına devam etti ve on ikiden fazla dini eser hazırladı ve bunların çoğunu yayınladı. Onlardan bir kısmı şunlardır.

1-izahll islam ilmihali, 2-islam'da tebliğ ve irşat Metodları, 3- Büyük Tehlikeler ve Tedbirler, 4-Kolay Hac Kılavuzu, 5-Dini Bilgiler, 6-Dini Bilgiler imtihan Anahtarı, 7-Hikmet Bahçeleri, 8-islam'da ve Günümüzde Kadın, 9-Değerli Dualar, 1 O-Otuz iki Farz, 11-Mihakküsufiyye (terceme) 12-iman Nuriarı Ahiret Sırları.

 


ESER VERMEK/ÜRETMEK

Sevgili Peygamberimiz “İnsanların en hayırlısı insanlara en yararlı olanıdır.” Buyuruyor. En hayırlı insan: İnsanlara en yararlı insan. İnsan, toplum halinde yaşayan bir varlık. Yaratanına, kendisine, çevresindeki insanlara, diğer varlıklara karşı görev ve sorumluluğu olan ve bu görev ve sorumluluklarını yerine getirdiği ölçüde hayatı değer kazanan bir varlık. İnsan,güzel ve hayırlı eserler ortaya koyarak toplumuna yararlı olur. Eserler verir, üretir. Toplumun maddî ve manevî değerlerine yeni zenginlikler katar. İnancımız, ölen insanın amel defterinin kapanacağını, ancak, geride hayırlı eser, evlat ve işler bırakanın defterinin kıyamete kadar kapanmayacağını bildirir. Hayırlı evlat, toplumun geleceğine hayır istikametinde katkıda bulunur. Güzel ve yararlı eserler, insanın duygu ve düşüncesinde güzelliklerin yeşermesine yol açar. Her güzel ve yararlı eser, bu anlamda iyilik ve güzelliği oluşturur. İlimizde uzun yıllar vaizlik görevinde bulunan, bizleri aydınlatan değerli hocamız Ali Küçüker’in eserlerinin yayınlandığını görmek bana bu duygu ve düşünceleri hatırlattı. Ali Küçüker Hoca halen Ankara’da İslamî İlimleri Yayma ve Araştırma Vakfı’nda dini çalışmalarını sürdürmekte. Ali KÜÇÜKER Emekli müftü. 1935 Koçkar Köyü/Kemah/Erzincan doğumlu. İlk,orta ve liseyi Erzincan’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi mezunu (1974). Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfi Doğan Hoca’dan dini ilimleri tahsil etti. İmamlık, vaizlik, müftülük görevlerinde bulundu. 1989 yılında Gümüşhane Köse ilçesi müftülüğünden emekli oldu. Halen Ankara’da İslâmî İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı’nda dini sahada çalışmalarını sürdürüyor. ESERLERİ.: İzahlı İslâm İlmihali, İman Nurları Ahiret Sırları, Temel Dini Bilgiler, Çok Mühim Değerli Dualar, Kolay Hac Kılavuzu, Otuz İki Farz, İslâm’da ve Günümüzde Kadın, Dini Bilgiler İmtihan Anahtarı, İslâm’da Tebliğ ve İrşat Metotları, Büyük Tehlikeler ve Tedbirler,Mihakkü’s Sufiyye (tercüme), Günümüzün Sorunları ve Fıkhî Çözümler, Kadının Özel Hak ve Sorumlulukları, Hastalar ve Engelliler İlmihali,Günlük Görevler Seçkin Dua ve Örnekler. Hocamızın son yayınlanan eseri. Hastalar ve Engelliler İlmihali. Hastalar ve engellilerin dini görev ve sorumluluklarını nasıl yerine getirmeleri gerektiğini açıklayan eser bu anlamda bir boşluğu da dolduracak. Ali Küçüker hocamızdan yeni değerli eserler beklediğimizi ifade ediyor, ona saygılarımızı iletiyoruz.

Rıfkı Kaymaz

Bu haber toplam 4537 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA