• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Altı Üstü Kemah

28 Ekim 2013 Pazartesi 11:33

 

“Altı Üstü Kemah “ deyip geçmeyin..

Bazen bir mesele ile karşılaşırsınız altını üstüne getirirsiniz ya başarır meselenizi  halleder ya da başaramayarak o işin içinden çıkamaz hale gelirsiniz.

Bazen bir fikriniz oluşur, altını üstünü düşünürsünüz ya gerçekleştirir ya da vazgeçersiniz

Öyle bir durum, düşünce veya mekanla karşılaşırsınız ki altı üstü nedir der önemsemeden hiç düşünmezsiniz bile…

Konu Kemah olduğunda altı üstü bir ilçe diye düşündünüz mü hiç

Altı üstü Kemah diyebiliriz ancak önce Kemah’ın altını üstünü bilmemiz cümlemize anlam yükleyebilmek için gereklidir.

Bir yerden başlamak gerekirse özellikle son 5 yılda Kemah’ın alt yapı sorunlarından içme suyu isale hattı, şehir şebeke suyu ve kanalizasyon sorunları ile ilgili neler olmuş diyerek Kemah’ın altına üstüne bir bakalım.

18.09.2007 tarihinde Kemah’ın en büyük sorunlarından birine etkin çözüm olacak Kemah İçme Suyu İshale Hattı ve Şehir Şebekesi yapımı işine başlanmış. Ayrıca Tanasur Çayı Soğukpınar mevkiinde drenaj ile ilave su alınması işi de 342.693,00 TL bedelle ihaleye dahil edilmiş. Proje ile Kemah’ta çevre ve insan için uygun miktar ve kalitede su sağlandığı gibi atık su ve su kalitesi etkin bir şekilde yönetilmeye başlanılmış. Böylelikle Kemah Belediyesi İçme Suyu İshale Hattı ve şehir şebekesi tamamlanarak Kemahlıların hizmetine sunulmuş.

 

Kemah’ta geçtiğimiz yıllarda her sene bir alt yapı çalışması olur ve sürekli yollar bozulur, tahrip edilir ve bir türlü köklü çözüm bulunamazdı. Özellikle kanalizasyon sorunu belirli dönemlerde ilçe merkezinin ve mahallelerin gelişmesinin önündeki gizli engel gibi görünürdü.

Kemah Belediyesi Aşağıgedik Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Karşıbağ Mahallesi, Mektepönü Mahallesi, Pörhenkbaşı Mahallesi ve Kemah Meslek Yüksek Okulu Mevkisinde kanalizasyon alt yapı çalışmalarını yapmış, İlçemizin toplam 12 km’lik alt yapısı tamamlamış ve %85 alt yapı çalışmalarını hizmete geçirerek Kemah’ın yıllar yılı biriken, biriktikçe çözümsüz sorunlar halini alan alt yapı eksikliğine etkin ve kalıcı çözümler getirilmiş.

Başta Ulaştırma Bakanımız Binali YILDIRIM’ın önderliğinde kurulan Erzincan Mahalli İdareler Birliği, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Fıratpen Genel Müdürü Değerli İş Adamı Nevzat DEMİR’in katkılarıyla belediye bu büyük hizmeti hayata geçirmiş. 12 Km’lik Kanalizasyon Alt Yapı Çalışması yaklaşık 3.000.000,00 TL bedel ile gerçekleştirilmiş.

Yeterli denmemiş, atık suların canlı hayatına ve sağlığına olumsuz etkiler yaratacağından Kemah’ta bir de paket arıtma tesisi yapılmış. Göğüsbağı Mahallesimizde ve Çarşı Mahallesi İstasyon Mevkiinde yapılan arıtma ünitesi ile Kemah; Fırat Nehri’ni kirletmeyecek artık. Yürütülen görüşme ve çalışmalar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 460.000,00 TL hibe desteği sağlanarak arıtma tesisleri yapılmış.

İlçe Merkezinde yağmur sularının birikimini önleyen ve Fırat nehrine nakledilmesini sağlayan yağmur suyu hattı ve yağmur mazgalları toplam 1.635.000,00 TL (Bir Milyon Altı Yüz Otuz Beş Bin) bedelle gerçekleştirilmiş.

İmar yolları bozuk ve yetersiz olan Aşağıgedik Mahallesi, Beklimçay Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Çirgişin Mahallesi, Karşıbağ Mahallesi, Mektepönü Mahallerinde imar yolları açılmış, şehrin doğasına uygun, yol kültürünün önemine vakıf çalışmalar yürütülerek toplam 20.000 m2 kilit taşı döşenmiş.

Yol kültürüne ve doğal görünümüne önem verilerek Çarşı Mahallesinde; Tretuvarlar ve Tarihi Çarşı Badallarıyla birlikte 1.700 m2 Andezit Taşı Kaplama işi, Kemah Yüksekokul yolu, Kemah İstasyon Mevkisinde ve Karşıbağ Mahallesi yaşam yollarında, 10.000 m2 Beton Tretuvar yapılmış.

Yoğun dolaşım alanları ihmal edilmemiş ve Kemah Lisesi çevresinde, Kemah Postahanesi çevresinde, Kemah Kaymakamlığı çevresi ve yeni yapılan Kültür Merkezi Çevresinde toplam 7.000 m2 kilitli parke tretuvar yapılmış.

Yapılan çalışmaların bütününün sadece bir kaçına rakamlar eşliğinde baktığımızda, Kemah’ın altının üstünün önemli bir hizmete ihtiyacı olduğunu ve bunun da son yıllarda bilgi,tecrübe ve gayret ile kısmen çözüme ulaştırıldığını görebilmekteyiz.

Unutmadan hatırlatalım bir Şehir'in olmazsa olmazı, Kemah Sayısal Haritası çıkarılmış ve İmar planı hazırlanmış. Büyüyen, gelişen Kemah'ta hiçbir ayrıntı atlanmamış. Yakında Kemah jeolojik haritasına da kavuşuyor.

Çözüme kavuşturulması gereken şehrin alt yapı sorunları kısmen bitirilmiş ve insanlarımızın faydasına hizmete sunulmuştur. Aksi ise büyük bir eksiklik olarak insanlarımızın yaşam koşullarını olumsuz etkilemeye devam edecekti.

Yapılan her hizmet esasında yerine getirilmesi gereken bir görev, eksiklik ve aksaklığı giderilmesi gereken bir iş, şehrin ideal bir seviyeye gelmesi için gösterilmesi gereken bir gayrettir aynı zamanda.

Gelişimin önünde duran değil, doğru ve Sancak Şehrimize yakışan büyümeye olanak sağlayan hizmetlerin, sesiz sedasız yapıldığını gözlemlemekteyiz.

Aldıkları görevi hakkı ile yerine getiren, eksiklik ve aksaklıkları modern çözümler ile değerlendirip Kemah’ı ideal yaşanır bir şehir haline dönüştürmeye gayret eden ve bunda muvaffak olan Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal’ı ve Belediye Çalışanlarını tebrik ederiz.

Altı üstü Kemah diyorsanız hala, bir sonraki yazımızda buluşmak dileği ile…

Bu yazı toplam 2353 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Kemah Sevdalıları
Y.Soysal
Uzaktan davulun sesi hoş gelir derler (ne kadar doğruymuş) önce gelip burada yaşayacaksın ondan sonra ahkam keseceksin veya yapılan veya yapılmayanı buradaki insanların değerlendirmesine bıırakacaksın veya bırakacaksınızzzzzzz
22 Kasım 2013 Cuma 14:40
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA