• İstanbul28 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ata Sporumuz Cirit, H.Çakmaktaş
08 Mayıs 2010 Cumartesi 00:00

Ata Sporumuz Cirit, H.Çakmaktaş

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR ATA SPORU(Kahramanlık ve savaş oyunu)  C İ R İ T Anadolu’da asırlarca oynanmış olan ve belkide yarışmalar arasında sportmenlik ve centilmenlik açısından

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR ATA SPORU

(Kahramanlık ve savaş oyunu)

 

 C İ R İ T

 

Anadolu’da asırlarca oynanmış olan ve belkide yarışmalar arasında sportmenlik ve centilmenlik açısından en önde gelen bir spor dalıdır. Rakibini kıstırdığı noktada vurmaktan vazgeçip bağışladığı için puan alan bir başka spor dalı var mıdır bilmiyorum ama bu asil davranış her alanda var olabilseydi, dünya daha yaşanabilir olurdu diye düşünüyorum.

 

Atlı sporlar milletimiz açısından her zaman ata sporu olarak kabul edilmiş ve saygı gösterilmiştir. Bugün ülkemizin birçok yerinde atçılık adına çiftlikler, haralar, hipodromlar vardır, seyisler, jokeyler ve kulüpler vardır, dernekler ganyan bayileri ve yarış severler vardır ama sanılmasın ki bunlar var diye cirit de vardır. Hayır bu asil spor dalı atçılık dünyasında neredeyse yok gibidir. Dünyada her şeyin ekonomik değerlere ve ranta odaklandığı günümüzde rant sağlamayan ciridin kendine hak ettiği yeri bulmasının lafı bile edilemez elbette.

 

Devletimizin sportif teşkilatları, federasyonları, özel sektörün kulüpleri, sponsor firmaları için de cirit bir anlam ifade etmiyor,

basınımız, dış dünyada yapılan yastık kavgaları, bağırma yarışmaları için bile sayfalar dolusu haber yapabiliyor televizyonlarımız akla hayale gelmedik yarışma ve eğlenceleri saatlerce beynimize kazımak için yayınlayabiliyor, ancak tüm geleneksel işlerimizde ve sporlarımızda olduğu gibi cirit içinde ne  sayfalarda nede ekranlarda  kolay,kolay yer bulunamıyor. Daha düne kadar adı bile çok az kişi tarafından bilinen tenis, bilardo, bovling, çim hokeyi, kano, golf, bale, jimnastik, buz pateni, vs. gibi spor dalları aslında hala halkımız arasında çok azınlık bir kitle tarafından oynanmasına rağmen adeta yaygınlaşmaları için bütün gayret gösterilirken cirit gibi bir sporun mümkün olduğunca gözardı edilmesi ne kadar hazin, ne kadar acı ve ne kadar garip bir durum.

 

Hep dışa ve batıya özenirken kendi değerlerimizi unutmaya, terk etmeye çalışıyoruz. Bazı  spor dalları halkımız benimsemediği için bütün tanıtıma ve reklama rağmen için modern salonlarda ama boş tribünler önünde neredeyse

seyircisiz olarak oynanmaktadır. Öte yandan yine ne acıdır ki sürekli ikinci plana atılan, tanıtılmayan neredeyse basit görülen geleneksel ata sporlarımızda bu yüzden aynı akıbeti paylaşmakta ve seyirciden mahkum kalmaktadırlar. Oysaki biraz tanıtılsa anlatılsa sevdirilse, değer bulsa ata sporlarımız başta cirit olmak üzere oynandığı her yerde seyirci rekorları kırabilirdi.

 

Ama bugün  geleneksel spor dallarımız başta cirit olmak üzere can çekişiyor, cirit elden gidiyor ey ülkemin spor teşkilatları, sporla ilgili bakanlık yetkilileri, ey sponsorluk yapan firmalar, ey halkım cirit düştüğü yerden kalkamazsa yazık olur herkes, hepimiz üzülürüz, hepimiz kaybederiz.

 

Tüm geleneksel spor dalları yaşatılmalıdır, cirit ise özellikle özenle yaşatılmalıdır, çünkü cirit milletimizin asaletini, büyüklüğünü, zekasını, çevikliğini, yüksek ahlakını o kadar güzel ortaya koyan bir spor dalıdır ki, yaşatmak bir yana  bunun dünyaya tanıtılması için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır.

 

Bazı spor dallarının adını sayarken maksadım o sporların yapılmaması değildi, hiçbir spor dalına ve hiçbir sporcuya karşı olmam söz konusu bile olamaz, amacım geleneksel spor dallarını hatırlatmak ve özellikle cirit sporuna azda olsa dikkat çekebilmekti. Hangi branştan olursa olsun ekipler yada bireysel olarak tüm sporcular   arasında kendilerine haksızlık, yanlışlık veyahut saygısızlık  yaptığımı düşünen olursa bu düşünce sahiplerinden peşinen özür dilerim.

 

Geleneksel olarak atalarımızdan emanet aldığımız o kadar çok şeyi unuttuk ki, spor dallarından, mesleklere, adetlerden, törelere, komşuluk ilişkilerinden şimdi hatırlayamadığım bir çok konuda aldığımız emanetleri ya kaybettik, ya unuttuk, bu yüzden ben başta cirit olmak üzere geleneksel spor dallarımızın da aynı akıbete uğramasından korkuyorum.

 

 Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bildiğim kadarıyla bazı çalışmalar yapıyor, yarışmalar, eğitimler düzenliyor, sağ olsunlar. Ama bizimde bir şeyler yapmamız gerekir, yazılı ve görsel basında bu yönde tanıtıcı yayınlar yapılmasına gayret etmekten, geleneksel spor kulüplerine üye olmaya, bu alanda sponsor olmaya kadar,  bu sporların yapıldığı yerde

seyirci olarak bulunmaya çalışmak bile katkı sayılabilir. Yani herkesin her zaman yapabileceği bir şey mutlaka vardır.

 

Yada hiç bir şey yapmayız geleneksel spor dallarımız ve muhteşem cirit elden gider, unutulur ve biz dünya ülkelerinin kendi milli sporlarını, danslarını, yarışmalarını izler kendimize uzak kalmaya, onlara imrenmeye devam ederiz.

 

Cirit cesarettir, zekadır, çevikliktir ve ahlaklı olmaktır, bu değerler bugünkü vurdumduymazlıkla kaybedilirse, çocuklarımız ciriti ancak kitaplarda arşivlerde görür ancak ve biz oturur kaybettiklerimiz için ağıtlar yakarız ama artık ne fayda...

 

Ciriti yaşatanlara oynayanlara, destek verenlere çok teşekkür ediyorum ve onları bir kahraman gibi görüyorum bu millet her zaman yeni kahramanlar çıkarır diye umutlanıyorum.

 

Allahım bu ülkeyi kahramansız bırakma...

 

Son olarak birde cirit oyununda puanlama nasıl yapılıyor ona bir bakalım ki ciriti daha iyi anlayabilelim;

 

Puan Alma:

Ciritçiye isabetli vuruş 3 puan,

Ciriti havada tutmak 3-(1) puan,

Rakibi yakalayıp bağışlama 3 puan,

Tehlikeli durumda puandan vazgeçme 3 puan

 

Puan Kaybetme:

Rakibi yakalayıp bağışlamama 3 puan,

Atın rakibe kasten çarptırılması 3 puan,

Ata cirit kasten vurma 3 puan,

At ile karşı alaya girme 1 puan,

Yan çizgiyi geçme 1 puan,

Alaya atışlarda atış sahasından atmama 1 puan,

Alay atışında ciriti atamama 1 puan,

Erken ve çift çıkış 1 puan,

Attan düşme 3-(6) puan,

Attan inme 1 puan,

 

Ülkemizde cirit sporunu yapan bütün kahramanlara başarılar diliyorum.

 

HÜSEYİN ÇAKMAKTAŞ

2010

Bu haber toplam 6263 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA