• İstanbul17 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Av sezonu başladı
16 Ekim 2010 Cumartesi 00:00

Av sezonu başladı

Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürü Zakir KARARTI, 2010-2011 av sezonunun 14 Ağustos'ta başladığını belirterek avcılara belirlenen kurallara uyma çağrısında bulundu.KARARTI, av sezonunun;

Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürü Zakir KARARTI, 2010-2011 av sezonunun 14 Ağustos'ta başladığını belirterek avcılara belirlenen kurallara uyma çağrısında bulundu.

KARARTI, av sezonunun; 1. grup kuşlar bıldırcın, üveyik avı 14.08.2010 tarihinde başlayıp 23.01.2011 tarihinde sona erer. 2. grup memeliler, yaban domuzu ve çakal yine 14.08.2010 tarihinde başlayıp 27.02.2011  tarihinde  avın   biteceğini  söyledi.

Avcıların, yasal olarak Merkez Av Komisyonu (MAK) kararlarının doğrultusunda hareket etmelerinin gerektiğini belirten KARARTI, "İlimizde avlanmaya yasak olan bölgelerde avlanılmaması 4915 sayılı kara avcılığını düzenleyen yasaya uyulması gerekiyor. Avcılık belgesine sahip olan kişiler, yıllık avlanma izin ücreti ödeme koşulları ile elde ettiği hakkı olan ve avlanma izin belgesini almalılar. Her av dönemi için Bakanlık tarafından belirlenen avlanma izin ücretinin ödenerek avlanma hakkının elde edilebilmesi amacıyla verilen belgeyi aldıktan sonra ava çıkabilirler. Ayrıca; MAK kararlarında belirtilen avlanma limitine de uyulmalıdır. Avcı başına bir av günü için avlanma zamanı, gün doğumundan bir saat öncesi ile gün batımından bir saat sonrası arasında kalan zaman, avlanma günleri de çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatiller. Belirlenen 1. grup kuşlar bıldırcın 10 adet, üveyik 8 adet olarak sınırlandırılmıştır" dedi.

Ayrıca bu yıl il genelinde Alakarganın; Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Üzümlü ve Refahiye ilçelerinde ise tavşan ve tüm kekelik türlerinin koruma altına alınarak avlanmasının yasaklandığını, Av koruma denetimlerinin ise pikap araçlı ve motorize ekipler aracılığı ile 7 gün 24 saat sürdürüldüğünü belirtti.

Belgesi olmayan ve avlanma hakkına sahip olmak isteyen avcı adaylarının, açılacak olan kurslara katılabileceklerini de ifade eden, "4915 sayılı Kara Avcılığı kanunda men edilen fiilleri işleyenler ile merkez av komisyonunca belirlenen avlanma esas ve usullerine uymayanlar hakkında 22 TL ile 11 bin 446 TL arasında idari para cezası, avladıkları av ve yaban hayatı hayvanı başına ise belirlenen miktarlarda tazminat davası açılacak" diye konuştu.

Zakir KARARTI Av sezonunun başlaması nedeniyle Avcıların gerekli hassasiyeti göstermesini ve suçlu duruma düşmemeleri için av kurallarına harfiyen uymalarını istedi.

Ek Bilgi İçin:

 

 

 

 

      

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA