• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AZİZ - MEHMET TORUN
13 Ekim 2010 Çarşamba 00:00

AZİZ - MEHMET TORUN

Türk Sanayisine damgasını vuran ilk yüz firma arasında Kemahlı Hemşerilerimiz Torunlar; gurur kaynağımız olmaya devam etmekteler. Kemah Ağaçsaray Köyü’nden Aziz ve Mehmet Torun’un başarılı

Türk Sanayisine damgasını vuran ilk yüz firma arasında Kemahlı Hemşerilerimiz Torunlar; gurur kaynağımız olmaya devam etmekteler.

Kemah Ağaçsaray Köyü’nden Aziz ve Mehmet Torun’un başarılı iş ve sosyal yaşamlarından kesitler sunar, başarılarının devamını dileriz.

 

“Çay, şeker ve pirinçten 585 milyon TL çıkardı, 1.5 milyar dolarlık gayrimenkule ulaştı”   

 

Karaköy'de çay ocağı ve bakkal işleten Kemahlı Osman Torun'un oğulları Aziz ve Mehmet Torun, önce baba yanında ticareti öğrendi sonra Unkapanı'nda toptan gıda ticaretine başladı. 1990'larda şeker ithalatıyla yıldızı parlayan ikili, sanayiciliğe adım attı, inşaat ve gayrimenkulle zirveye tırmandı.

 

SON yıllarda sanayici ve gayrimenkul yatırımcısı olarak adından söz ettiren Torunlar Grubu'nun iki kardeş kurucuları Aziz ve Mehmet Torun, ticareti babaları Osman Torun'un Karaköy'deki çay ocağında öğrendi. Sonra Unkapanı'nda gıda toptancılığına başlayan ikili, 1990'larda şeker ve pirinç ithalatından çok para kazandı ve ticaretini yaptıkları ürünlerin üretimine soyundu. 2009'da konsolide cirosu 585 milyon lira olan Torunlar Grubu'nun gayrimenkul yatırım ortaklığı portföyünde de 1.5 milyar dolarlık değer yatıyor. Grubun başkanı ve ‘ağabeyi' konumundaki Aziz Torun şöyle başlıyor anlatmaya:

8'inde çaycı çırağı

“Erzincan Kemahlıyız. 1958'de İstanbul'a geldim, babamın Karaköy'de boyacıların olduğu caddedeki çay ocağında 8 yaşımda elime çay askısını alıp başladım iş hayatıma. Kardeşim de 1960'ta geldi. Babama yardım etmek ve okumak için geldim, onun bekâr odasında hayata başlamış oldum. Üniversitede iktisat okudum. Sosyolojiye de devam ettim. 7 yıl da memurluk yaptım.”

İki kardeş gıda toptancısı

1980'de iki kardeş Unkapanı'na geçip bakkallar için gıda toptancılığına başladıklarını anlatan Aziz Torun, “Şeker, deterjan, temizlik ürünleri v.s. satıyorduk ve şahıs şirketi olarak Mehmet Torun adına devam ediyorduk. Çünkü ben 1975-82 arası memurluk yapıyordum. Çalışma Bakanlığı'nda iş müfettişi olarak çalıştım. Sonra istifa ettim ve Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi 1983'te kurduk” diyor.

1990'da dış ticarete başladıklarını söyleyen Aziz Torun şöyle konuşuyor: “1991'de Tayland'dan pirinç getirdik ve şeker ithalatı da yaptık. Şeker ithalatı maceralı oldu. Pirinçte düşük tonajda ithalat yapabiliyorduk ama şekerde yüklü tonajda ithalat mümkündü ve bunu birkaç finans kuruluşu ile akreditifler alarak çözdük. Böylece bir defada 14 bin ton şeker getirip, gemiden yurt geneline sattık. Perakendede çok iyiydik ve başarılı olduk. Çok hızlı bir ticaret büyümesi sağladık. Çok iyi kaldıraç oldu. 1995-96'da şeker ithalatı patladığında 70-80 milyon dolarlık ithalat yaptık. Aziz ve Mehmet'in imzasıyla.1986'dan beri hiçbir bankaya ipotek vermiyoruz. İmzamız yetiyor.”

Bakkal Osman'ın itibarı

Çay ocağı ve bakkal işleten babası Osman Torun'un kendilerine ticareti çok iyi öğrenme imkânı sağladığını vurgulayan Aziz Torun, “1960'dan 1990'a kadar itibar kazandık, bakkalda öğrendiğimiz ticari prensipleri özümleyerek yürüdük. Bakkal Osman'ın oğlular olarak çalıştık. 1990'dan sonra uluslararası itibar kazanmaya başladık. 1994 krizinde bunun önemini daha iyi anladık. 1994'te ithalatçıların çoğu batmıştı. Biz de pirinç ve kâğıt ithalatı yapıyorduk ve sağlam çıkmayı başardık” diyor.

Sanayiye de çayla girdik

Aziz Torun, ticaretle yola devam ederken, 1995'te Akfa çay fabrikasını alarak sanayiciliğe adım attıklarını hatırlatıyor ve şöyle konuşuyor: “Sonra çeltik fabrikaları geldi, arkasından yağ fabrikaları ama bunlar hep ticaretini zaten yaptığımız ürünlerin fabrikalarıydı. Şu anda 3 çeltik fabrikamız var, 3 yağ fabrikamız, biri Ülker ile ortak. Bir şeker fabrikamız var Kiler ile ortak Kütahya Şeker fabrikası. Çeltik ve pirinçte ticaretin yüzde 25-30'unu temsil ederiz.”

 

Krizde bir yağ fabrikası daha yaptık

 

AZİZ Torun, 2008 ve 2009'da yatırımlara devam ettiklerini belirtiyor ve “Bandırma'da 40 milyon dolarlık bir yağ fabrikası yatırımımızı tamamladık ve yakında üretime aldık. Diğer tesislerde de tevzi çalışmalarımız devam etti. İnşaatta zaten hiç durmadık. Krizlerde geri çekilmemiz mümkün değil çünkü kriz tecrübemiz çok yüksek. Ancak hiçbir zaman hırsımız aklımızı aşman. Kriterlerimize uyuyorsa gireriz” diyor.

 

1985'ten beri inşaatçıyız portföyümüzde 1.5 milyar dolarlık gayrimenkul var

 

TORUNLAR Grubu Başkanı Aziz Torun, grup olarak inşaat gayrimenkul pazarına yeni girdiklerinin sanıldığını ancak 1985'ten beri inşaatçı olduklarını vurguluyor. Torun şöyle konuşuyor: “İnşaat şirketimiz 1987'de A.Ş. olmuştur. Eskiden beri Eminönü'nde, Fatih'te, Haramidere'de inşaatlar yaptık. Bursa Zafer plaza ilk büyük projemizdi 1996'da. Antalya Deepo 2004, Ankara'da Ankamall 1999'da. Nishistanbul bitmek üzere, Haramidere'de içinde kayak yapılabilecek 200 milyon dolarlık bir alışveriş merkezimiz eylülde açılacak. 220 bin metrekarekare kapalı alanı olacak. Mall İstanbul'un yatırımı başlıyor, alışveriş merkezi, otel, rezidans olacak. 500 bin metrekare inşaat alanı, 500 milyon dolarlık bir yatırım. Bizim GYO'nun şu anda 1.5 milyar doların üzerinde portföy değeri var. 2013'te 2 milyar dolara ulaşacak. Garden Tower Zincirlikuyu proje çalışmaları sürüyor.”

 

Sadi ÖZDEMİR

06 Nisan 2010

Hürriyet Gazetesi

 

Ek Bilgi İçin: 

Bu haber toplam 3507 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA