• İstanbul30 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakır Şimdi Bozoğlakta Parıldıyor
02 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Bakır Şimdi Bozoğlak'ta Parıldıyor

 BAKIR ŞİMDİBOZOĞLAK’TA PARILDIYOR             Kemah Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

 

BAKIR ŞİMDİ

BOZOĞLAK’TA PARILDIYOR

 

 

           Kemah Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İş-Kur Müdürlüğü işbirliği ile Bozoğlak köyümüzde 17 kursiyerimizin katıldığı “Bakır El İşlemeciliği Kursu” İlçe Kaymakamımız Sayın Gökmen ÇİÇEK tarafından açıldı.

 

           Bozoğlak Köyü Derneğinin katkılarıyla Kaymakamlığımızca yaptırılan yeni köy konağında bu iş için ayrılan bölümdeki açılışa Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Alparslan ŞENTÜRK, Cumhuriyet Savcımız Sayın Eren BUDAK, Hakim Sayın Abdullah ÇAKIR ile İlçemizdeki Kamu Kurum ve Kuruluşlarının daire amirleri katıldı.

 

            Kardere köyümüzde daha önce başarıyla uygulanan ve hala gelir kapısı olmaya devam eden bakırcılık projesi Kemah Kaymakamlığımızın öncülüğünde şimdide Bozoğlak Köyünde başarıyla uygulanıyor. Kursun açılışında konuşma yapan Kaymakamımız daha bakır işlemeye yeni başlanılmasına rağmen işlenen bakırların çok beğenildiğini, bu azim ve çalışmayla üretilen hediyelik eşyaların büyük beğeni toplayacağını belirterek, Kaymakamlık olarak her zaman bu hünerli elleri destekleyeceklerini ifade etti.

 

            Kardere köyü örneğinde olduğu gibi hem yöresel el sanatları yeniden canlanacak, hem de Bozoğlak’lı hanımlarımız tarım, hayvancılık ve ev işlerinin dışında da bir şeyler üretebilecek ve bu üretimden maddi kazanç sağlayacaklardır.

 

            Gelişen teknoloji ile birlikte kaybolmaya yüz tutan geleneksel el işi bakırcılık yeniden canlanacak, bilgi ve beceri kazanan kadınlarımız üretken birer birey olarak ev ekonomisi içinde aktif yer alacaklardır. Vasıf kazanan hanımlarımızın kendilerine güvenleri artacak, kadınlara istihdam alanı oluşturacaktır. İlçemizde sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanacaktır. Yöremiz için bakırcılık bir sektör haline gelecek ve yerel dinamikler harekete geçirilerek yoksulluğun, hızla yaşanan göçün önüne geçilmesine katkı sağlanacaktır. Ekonomide aktif olarak yer almaya başlayan kadınlarımız kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissedeceklerdir.

 

Kaynak: Kemah Kaymakamlığı

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA