• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbağlar Unutulmadı
08 Temmuz 2013 Pazartesi 10:39

Başbağlar Unutulmadı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde teröristlerin menfur saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 vatandaşımız, olayın 20'nci yıldönümünde düzenlenen hüzünlü bir törenle anıldı

 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde teröristlerin menfur saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 vatandaşımız, olayın 20'nci yıldönümünde düzenlenen hüzünlü bir törenle anıldı. İl Merkezine 225 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünde, Valiliğimiz, Kemaliye Kaymakamlığı, Başbağlar köyü muhtarlığı ve Başbağlar Köyü Derneği tarafından düzenlenen törende, 20 yıl önce yaşanan acı, bir kez daha yüreklerde hissedildi.

Düzenlenen anma törenine, Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir, Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, Erzincan Milletvekili Sayın Muharrem Işık, iktidar ve muhalefet partilerinin milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Yardımcısı Sayın Nihat Matkap, Erzincan Belediye Başkan Vekili Sayın Osman Terzioğlu, il protokolü,siyasi parti il ve ilçe başkanları ile temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Başbağlar Köyü Derneği yöneticilerive vatandaşlar katıldı.

Köy meydanında düzenlenen anma törenleri, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende 20 yıl önceki katliamdan yaralı olarak kurtulan köy muhtarı Ali Akarpınar, Kemaliye Kaymakamı Sayın Fatih Kaya, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İlhan Gülırmak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Yardımcısı Nihat Matkap ve Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle'nin birlik ve beraberlik mesajları veren konuşmalarının ardından kürsüye gelen Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir; terörü lanetleyerek, olumsuzluklara rağmen halkın birlik ve beraberliğini koruduğunu belirtti.

Konuşmasında; Başbağlar şehitlerinizi ve bu vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitleri rahmet ve şükranla anan Sayın Valimiz; "Buraya 20 yıl önce yaşanmış bu acıyı tazelemek için değil; terörü, birlik ve beraberliğimize kurşun sıkanları, bu millete tuzak kuranları, karanlık elleri ve odakları bir kez daha kınamak üzere geldik. Her şeye rağmen inadına bir ve beraber olduğumuzu bundan sonra da olacağımızı ve kurulan tuzaklara düşmeyeceğimizi, kimsenin bizi bölemeyeceğini haykırmak için geldik. 20 yıl önce masum insanlarımızın uğradığı bu hain saldırıyı gerçekleştiren kirli ellerin ne denli insanlıktan uzak olduklarını ve terörün asla mantığının olmadığını tüm dünyaya bir kez daha duyurmak için buradayız. Nereden gelirse gelsin, adı, türü ne olursa olsun her zaman terörün karşısındayız. Vatandaşlarımızın en temel hakkı olan yaşama hakkına saldıranlara, birlik ve beraberliğimize tuzak kuranlara, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara toleransımız olamaz." dedi.

Kaynak: Erzincan Valiliği


/91/2  /91/3  /91/4  /91/5  /91/6  /91/7  /91/8  /91/9  /91/10  /91/11  /91/12  /91/13  /91/14  /91/15  /91/16  /91/17  /91/18  /91/19  /91/20  /91/21  /91/22  /91/23  /91/24  /91/25  /91/26  /91/27
Konuşmasını sürdüren Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir; "Yaşanan büyük acıyı dindirmez biliyorum ama burada şu hususu da belirtmek isterim. Devletimiz, başbağlar köyümüzde yaraları bir nebze olsun sarmak amacıyla gerekenleri yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Köyümüze daha önce yapılan yatırımların yanı sıra geçen yıl başladığımız kültür evi ile halı saha yapımını tamamladık. Biraz sonra sizlerle birlikte bunların açılışını yapacağız. Yapılması gereken bir kaç işimiz var onları da inşaallah kısa sürede gerçekleştireceğiz. Sözlerime burada son verirken, 20 yıl önce köyümüzde menfur saldırı sonucu hayatını kaybeden ve şehadete eren vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Terörün çirkin yüzünü, birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya gösterme adına her yıl 5 temmuzda burada olacağız. Bu tür acı olayların ülkemizde bir daha yaşanmamasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." şeklinde konuştu.

Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir'in konuşmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Milletvekilleri ve siyasi parti genel başkanlarının mesajları okundu.

Mesajların okunmasının ardından ardından, Valiliğimizce, Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığına yaptırılan muhtar odası, kütüphane, çok amaçlı salon ve şark odasından oluşan 2 katlı Kültür Merkezi ile Suni Çim Halı Saha'nın açılışı Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir tarafından gerçekleştirildi.

Bu haber toplam 1889 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA