• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Erzincan’da
06 Mart 2011 Pazar 00:00

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Erzincan’da

 Doğunun Parlayan Yıldızı Erzincan, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlıyor. Başbakanımız Sayın Recep Tayyib Erdoğan, çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde

 

Doğunun Parlayan Yıldızı Erzincan, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlıyor.


 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyib Erdoğan, çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan’a geldi. Ana Uçağı ile Erzincan Hava Limanına inen Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı; Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım,İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu,Valimiz Sayın Abdülkadir Demir,AK Parti Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin  Karakelle,Belediye Başkanı Sayın Yüksel Çakır,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Sayın Aydın Yalvaç ve diğer protokol üyeleri karşıladı.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte heyette, İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu,Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve bürokratlar da yer aldı. Bir dizi açılış, temel atma töreni ve incelemelerde bulunmak üzere Erzincan’a gelen Sayın Recep Tayyip Erdoğan, aralarında, yapımına 28 Haziran 2009 tarihinde başlanan Erzincan Havaalanı Yeni Terminal Binası, Olimpik Yüzme Havuzu, T.C Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Erzincan'da yaptırılan konutların anahtarlar teslim töreniyle Erzincan'a kazandırılan 81 eserin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir,İlimizde 2003 yılından itibaren yapılan kamu yatırımlarından bahsederek; şehrimizi güzel günlerin beklediğini ve bu başarının da Erzincan’ın güzel insanının başarısı olduğunu ifade etti.Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ise; Erzincan’ın tarihi bir güne tanıklı ettiğini söyleyerek;"çevre il ve ilçelerin 19 belde,526 köyün nabzı bugün burada atıyor.Tüm Erzincan adına hoş geldiniz diyor,bu çoşkuyu bize yaşattığınız için teşekkür ediyorum". şeklinde konuştu.

Toplu açılış töreni için Erzincan'a gelen Sayın Başbakanımız Recep Tayyip  Erdoğan, halka hitap etti.İlimizde yapımı tamamlanan yatırımlar hakkında detaylı bilgiler veren Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Erzincan'a her geldiğinde, kentin daha da değiştiğini, büyüdüğünü, ilerlediğini gördüğünü belirten Sayın Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama bugün Erzincan'ı bir başka görüyorum. Erzincan, geçmişle asla kıyaslanamayacak bir değişim sürecine girdi. Erzincan artık kabuğunu kırdı, Doğu'nun yıldız bir şehri haline geldi. Biz burada tarih boyunca çok büyük acıların yaşandığını biliyoruz. Erzincan savaşlarda yıkıldı, Erzincan işgalde yağmalandı, Erzincan ihaneti, mezalimi, katliamı yaşadı. Erzincan, 1939'da ve 1992'de iki büyük deprem yaşadı. Yaşanan tüm acılara sizler göğüs gerdiniz, yaşanan tüm acılara sabrettiniz.

ANKARA-ERZİNCAN ARASI 3,5 SAAT OLACAK 

“Yol yoksa bağımsızlık yok dedik. Kalkınma yok dedik. Bu işin başına da Erzincan’ın acılarını bilen bir kardeşimizi getirdik. Binali Yıldırım. Ankara-Sivas hattında, Bursa hızlı tren hattında çalışmalar var. Sırada Sivas-Erzincan hızlı tren hattı var. Bu yılın yatırım projeleri arasına aldık. Ankara’dan hızlı trene bineceksiniz, 3,5 saatte Erzincan’dasınız. Erzincan-Trabzon hızlı tren hattını da projelendirdik. Helga hızlı trene binecek de Ayşem, Fatmam, Hasan’ım, Hüseyin’im neden binemesin.”

DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 18

 “Eğitim alanında da Erzincan’a bundan sonra yatırımlar düşecektir. Dersliklerdeki öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının çok altına düştü. 18-19’a kadar düştü. Ankara’da, İstanbul’da böyle bir şey yok. Erzincan çok iyi konuma geldi.”

74 MİLYON SAĞLIK YATIRIMI

“Erzincan’da aile hekimliğine geçtik. Doktorlarınız var. İstediğinizde kapısını çalabileceğiniz, hiçbir ücret ödemeyeceğiniz bir doktorunuz var. 74 milyon lira bizim dönemimizde sağlığa para harcadık. Bizden önce Erzincan’da 4 ambulans vardı, şimdi 28 tane var. Artık Erzincan’da doğalgaz var. Bu, medeniyettir işte”.

81 FARKLI HİZMET VE YATIRIMIN AÇILIŞI


 Erzincan da bugün tarihi bir günü paylaştıklarını dile getiren Sayın Başbakanımız, tek bir açılış töreniyle, 81 farklı hizmet ve yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdiklerini bildirdi. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Erzincan'ın bugün, yeni bölünmüş yollardan havaalanı terminal binasına, modern konutlardan MOBESE sistemine, halk kütüphanesinden, futbol sahaları ve yüzme havuzlarına, eğitim yatırımlarından Telekom ve PTT yatırımlarına, kent ormanlarından meralara, KÖYDES yatırımlarından Erzincan Belediyesi ve Erzincan Valiliği yatırımlarına kadar toplam 81 büyük yatırımla buluştuğunu kaydetti.Ulaştırma Bakanlığının Erzincan Havaalanı Terminal Binası ve Havaalanı pist onarımı için 79 milyon TL harcama yaptığını bildiren Erdoğan, bugün bu iki eseri Erzincanlıların hizmetine sunduklarını belirtti. Yine ulaştırma alanında 20 farklı projeyi, toplam 480 milyon TL'lik yatırımı bugün hizmete sunduklarını belirten Sayın Başbakanımız, 1986 yılında başlanan 50 kilometrelik Sansa Boğazı Yolu'nu, 1998 de başlanan Erzincan Çevre Yolu'nu tamamladıklarını ve bugün açılışını yaptıklarını söyledi.

Sayın Başbakanımız, 2006 yılında başlanan 39 kilometrelik İmranlı-Refahiye Ayrım Yolu'nu, 2005 yılında başlanan 60 kilometrelik Refahiye-Erzincan Yolu'nu, 2008 de başlanan 38 kilometrelik Erzincan Havaalanı Ayrımı ile Pülümür Ayrım Yolu'nun tamamlandığını bildirdi. Suşehri-Gölova Ayrımı Yolu ile İmranlı-Refahiye Ayrımı Yolu'nun yapımına 2006 yılında başladıklarını ve bitirdiklerini vurgulayan Sayın Başbakanımız, şunları kaydetti:''Erzincan Havaalanı Yolu, İliç-Kemaliye-Arapgir Yolu, Erzincan-Kemah Ayrımı yolu, Refahiye-Kemah İl Yolu, Refahiye-Kuruçay-İliç İl Yolu'nun yapımına biz başladık ve bitirdik. Erzincan Şehir Geçişi yaya üst geçidinin yapılması ve İliç-Erzincan-Pülümür-Kelkit-Refahiye köprülerinin yapımına biz başladık ve bugün onları da sizlerin hizmetine sunuyoruz.''Ulaştırma Bakanlığını bu vesileyle kutladığını ifade eden Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu yolların inşasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: Erzincan Valiliği

Bu haber toplam 1237 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA