• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

Ben Bilirim

15 Ağustos 2013 Perşembe 10:10


             

               Kendisinin her zaman doğrucu olduğunu zanneden o doğrultuda davranış sergileyenler konusunu işlemek istedim, Birçoğumuz her şeyi ben bilirim, benim doğrularım tektir, ben ne dersem öyledir, bunlara benzer tavır takınan insanlara gerek iş hayatımızda gerekse sosyal hayatımızda birçok kez karşılaşmışızdır, hatta kendimizin de farkında olmadan böyle bir hasleti olması muhtemeldir.
              
                      

               Pek tabi doğrularımızın, yaşam felsefemizin ve prensiplerimizin olması bunlarında bireysel farklılık göstermesi gayet doğaldır. Yaşam kaynağımız, yönümüz, kaderimiz ile bağlantılı olan bu konular hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. İnsanoğlu her yaptığı işte, attığı adımda ya da konuştuğu kelimede her daim doğruyu bulması, söylemesi, yanında olması mümkün değildir. İnsanlık tarihinde bunların birçok örneği vardır, önemli olan mesele hataları en alt düzeye çekebilme başarısını göstermek, ya da telafisi mümkün olan hatalar yapmak, yanlışlardan ders çıkarmak olmalıdır. Her şeyin en iyisini ben bilirim ben yaparım gibi sabit düşünceleri bir kenara bırakarak, konumuzun içeriği ne olursa olsun, paylaşılmasında özel bir durum yoksa her ne kadar bildiğimiz, sürekli yaptığımız, uzmanlaştığımız, ihtisas kazandığımız işleri de kapsasa, bazı zamanlarda bizlerin göremediği ve farkına varamadığı hususların gözden kaçtığı durumlarda meydana gelebilmektedir. Bunlar bazen çok basit detaylar olmakta, hatta ben neden böyle düşünmedim nasıl atladım diye kendimize yer yer sitem ettiğimiz olmuştur bazen de bildiğimizi sandığımız konuya hiçte hâkim olmadığımız, bilmediğimiz ortaya çıkmaktadır. İşin açıkçası kendimizi, doğrularımızı istişare etmeden bunları tespit etmemizde imkânsızdır aynı şekilde hayatımızda başarılı biri olduğumuzun ortaya çıkması içinde bir kişiye ya da topluma ihtiyacımız vardır, çünkü başarı tek başına ortaya çıkmaz mutlaka bireyler arası testlerden veyahut okuldaki gibi sınavlardan, yarışmalardan kazançlı çıkanlar başarılı sayılmaktadır. Yani tek başımıza ben bu konuda çok doğrucuyum üstüme kimseyi tanımam demek tutarsızdır, tabiri caizse hamama girip terlememiz lazımdır. Kısaca önce hamama girebilme özgüvenini gösterip, doğruları bulmada, dile getirmede ilk aşama olarak ben her konuda doğruyu bilemem, bilmediğim nokta olabilir bu düşünce yapısını kendimize kılavuz yapmalıyız.

               

              Bilmek söylemek buna benzer yukarıda detaylarına girmeğe ve izahat yapmağa çalıştığım hususları ırmağa ya da yollara benzetirim, farkındaysanız nehir yatakları düz bir çizgide akmamakta bazen coşmakta bazen kıvrım kıvrım akmakta arada ise coğrafik yapı doğrultusunda düz bir yol izlemektedir, insanoğlu tarafından yapılan ulaşım yolları da aynıdır, bunlara havayolları, denizyolları da dâhildir. Sebebi birçok etken olabilir ama mevcut yolların ve nehirlerin güzergâhı böyledir. Sonunda ne olursa olsunlar varmak istediği menzile ulaşır ve bir amaca hizmet ederler, Burada asıl anlatmak istediğim biz insanlarında aynen nehirler-yollar gibi hayatımızın inişli çıkışlı dönemleri vardır, işte bu noktada inişlerden ders alıp, doğruları bularak çıkışlarımızı yapabilirsek başarımız katlanacaktır. Doğru bildiklerimizi paylaşmadan, bilmediklerimiz bir bilene sormadan akabinde öğrenmeden hayat başarı eğrimizde çıkış yapmamız sekteye uğrayacaktır.
                            


              Amacımız faydalı bilgi ile insan hayatını kolaylaştırmak, yakalamış olduğumuz doğruları, kazanılmış tecrübelerimizi aktarıp bilgiyi bereketlendirmek olmalıdır, fakat önce kendi hatalarımızı bilmemiz, düzeltmeğe gayret etmemiz sonrada diğer insanlara da bildiğimizi usulünce aktarmamızda mahsuru bulunmayan konularda yardımcı olmamız gerekmektedir, bilmek, bildiğini paylaşmak insanlara mutluluk vermektedir, böylelikle faydalı bilgi ise toplumu geliştirir, bilgi paylaşımı insanların gelişmesine katkı sağlar, aynı zamanda bilgilenmek, bilinçli olmak ilmi, iktisadi, ekonomi benzer tüm sahalarda dönüşümü, gelişimi, değişimi ve güveni tesis eder toplumun sağlıklı yapısını muhkemleştirir.

              

                 Sözlerime son verirken bilgi bir ışıktır hem insanı ısıtır hem de etrafını aydınlatır. Bu konuda birey olarak bilgiyi paylaşmak yâda bildiğini aktarmak topluma katkı sağlamak hepimizin en önemli görevidir. 
                                


                                Karanlığa bir ışık yakanlardan olmamız-olmanız dileğiyle…  
Bu yazı toplam 1649 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA