• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

Benlik Duygusu

06 Mayıs 2013 Pazartesi 09:28

Benlik Duygusu

İnsanlığın varoluşundan itibaren süre gelen günümüz insanının da önemli bir hasleti, bizlerin yaratılış hamurunda olan, adeta kalp atışlarımız kadar hissedilebilen ve tüm benliğimizi saran benlik olgusu konusuna değinmek istiyorum. Amacım bu konuya sadece parmak basmak, gündeme getirmek başarabilirsem sizleri kısmen de etkileyip kafa yormanızı sağlamaktır. Mutlak suretle şunu da kabul etmek gerekir bu yazımda ki beklentim sizlerin düşüncesinde köklü değişiklikler yapmak değildir.

 

Kabul etmek gerekir ki bu hususun tüm yönlerini ele almak çözüm üretmek pek mümkün görünmemekte olup, bana göre asıl çözüm noktasının kişilerin kendi benliklerinden başlamasıdır. Kişi kendini tanıma noktasında gayret içerisine girdiği zaman mutlak suretle zayıf yönlerini görme fırsatı doğar ve bunu değerlendirip onun paralelin de adımlar atabilirse hem kendisine hem de çevresine olumlu davranış olarak dönecek ve kendisi ve yaşadığı toplum ile barışık olacaktır.

 

Benlik olgusu veya duygusu gözle görülebilen elle tutulabilen somut bir olgu değildir. Böyle olmasına rağmen insanoğlunu derinden etkileyen önemi yadsınamaz, yaşantımızda her daim bizlerin ayrılmaz bir parçasıdır, çoğu zaman biriyle iletişim içerine girdiğimizde ortaya çıkar ‘’hadi sende kendinden bir şeyler söyle! ne duruyorsun! Gerekirse eklentiler ya da uydurma anılar yarat, onları aktar ondan geri kalma! Yoksa bak ezileceksin !‘’buna benzer birçok vesveseler vermek suretiyle kendini ön plana çıkarmakta ortaya bir çıktımı da kolay kolay terbiye edilememekte ve her şey sütliman olduktan sonra kişiyi keşke demeseydimlerle baş başa bırakmaktadır. Bazen de sen özelsin farklısın havası vererek üzerimizde baskı oluşturma gayreti içerisine girmekte ve bizleri farkına varmadan içten içe çürütmektedir.

 

Pek tabi insan olarak hepimizin arkadaşlarımız, dostlarımız tarafından takdir edilmek, sevilmek veya bizden iyi bahsedilmesi, ruhumuzun okşanılması hoşumuza gider, akabinde bir sonraki adım olarak yaşadığımız toplum tarafından takdir edilmek kişiler için önemlidir. Bu konuda toplum da yer bulmak oldukça zor veya kolaydır, işin özü toplum da yapılanları veya konuşulanları kişiler tasvip etmese bile şartlara ayak uydurma veya tek doğrucu ben miyim neden herkesle kötü olayım tamam demek bana ne kaybettirir ki? Kafamızda soru işaretleri kalsa bile aman ya boş vermiştim daha önce ve başımda ağrımadı en iyisi aynısını yapayım sesimi çıkarmayım, kimse bir şey demedi, ben neden söyliycem, hem sonra vicdanımı rahatlatmak için nasılsa benim gibi düşünen çok insan var, birini bulur konuşurum.

 

Kaldı ki böyle yapmak suretiyle kendi benliğimizden taviz vererek diğerlerine benlik sahasında sistemli bir şekilde alanlar açmaktayız, bu boşluk doğal olarak birileri tarafından doldurulmakta, olaylar hep aynı şahıslar etrafına gelişmektedir. Böylelikle farkına varmadan benliğimizi saklamış oluruz, her konuda yanımızda birilerini ararız, hep ön almak sürekli ben bilirim kimse bilmez, benim doğrularım geçerlidir, her şeyin en iyisini bilirim, demek nasılsa ruhsal bir hastalıksa, hiç karışmamak her şeye banane demek, benden öte olsunda ne olursa olsun, demekte aynı derecede ruhumuza ve benliğimize kalıcı zararlar verebilmektedir.

 

Sonuç olarak benlik konusunda söylenecek veya yazılacak çok şey olması muhtemeldir. Fakat önemli olan kendimizi iyi tanımak hakkımızda düşünülenler ve dile getirilen hususları iyi irdemelek, iyi veya kötü yönlerimizi ortaya çıkarmak tarafımıza yapılan olumlu veya olumsuz eylem ve söylemleri aynı derecede değerlendirebilmek, aklımıza gelenleri usulüne uygun, karşımızdaki insanı kırmadan aktarma sanatını öğrenmektir. Benliğimizi toptan ortadan kaldırmak mümkün olmadığı gibi onunla yaşamayı, iplerin kendimizde olmasını sağlamayı, dikkatli ve sabırlı olmayı yaşam felsefesi haline getirerek, önce dinleyen ve anlayan sonra anlaşılanlardan olmak dileğiyle "Muhabbet edelim hep benden hep benden olmasın, Muhabbet edelim bir senden bir benden olsun"

 

Unutmayalım; ‘’BENLE BAŞLAYAN SENLE BİTER’’

Bilgin KUTLUĞ

Bu yazı toplam 1907 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA