• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyaz maden Kemah Tuzu
21 Temmuz 2015 Salı 12:45

Beyaz maden Kemah Tuzu

Erzincan’ın Kemah İlçesinde, doğal yöntemlerle çıkarılan Kemah Tuzu’nda iklim şartlarının elverişli olması nedeniyle bu yıl üretimde artış yaşandı.

Erzincan’ın Kemah İlçesinde, doğal yöntemlerle çıkarılan Kemah Tuzu’nda iklim şartlarının elverişli olması nedeniyle bu yıl üretimde artış yaşandı.

Kendine özgü tadı, berrak rengi ve sertliğiyle tercih edilen Kemah Tuzu tercih nedeni oluyor. Yetkililer ise Kemah tuzunun sahtesine karşı uyarıyor. Kemah İlçesi’ndeki tuzladan çıkan meşhur Kemah Tuzu’nda üretim, bu yıl havaların sıcak gitmesi ve yağışın az olmasından dolayı artış gösterdi. Doğal havuzlarda ve doğal yöntemlerle üretilen Kemah Tuzu vatandaşların da tercih nedeni oluyor.

BÖLGENİN TUZ İHTİYACINA CEVAP VERİYOR

Yıllık 5 bin tonun üzerinde tuz üretimi yapılan tuz ocağının tarihi ise Osmanlı dönemine dayanıyor. Erzincan’a 55, Kemah ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kömür köyü civarına Osmanlı döneminde kurulan ve Fransızlar tarafından yapılan 100 metre uzunluğundaki tünelden memba olarak borular vasıtasıyla havuzlara taşınan su, havuzlarda dinlendirildikten sonra tuz haline dönüştürülüyor. Burada 2 gün dinlendirilen ortalama 27 derecedeki su, daha sonra tuz haline dönüşüyor. Bir havuzdan ortalama 250 kilogram tuzun elde edildiği ocakta, 15 personel çalışıyor. Yılda ortalama 6 ay faaliyet gösteren tuz ocağı, Erzincan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin tuz ihtiyacını karşılıyor. 150 HAVUZDA TUZ ÜRETİMİ YAPILIYOR Evliya Çelebi tarafından yazılan Seyahat Namede bile bahsedilen Kömür köyü tuz ocağını Osmanlılar döneminde Ermenilerin çalıştırdığını açıklayan tuz ocağı çalışanları, evlerinin geçimini buradan sağladığını belirttiler. Bölge insanına istihdam sağlayan tuz ocağında, güneş ışınlarının yardımı ile su buharlaştıktan sonra havuzlar içerisinde kalan tuzların işçiler yardımı ile toplanıyor.

SAHTELERİNE KEMAH TUZUNU TUTMUYOR

Berrak rengi, tadı ve sertliğiyle ün kazanan Kemah Tuzu’nun ünü Erzincan ve Doğu Anadolu bölgesini aşarken, üreticiler ise farklı yörelere ait tuzların Kemah Tuzu adı altında satıldığını söyleyerek tepki gösterdiler. Değişik illerden çıkarılarak Kemah Tuzu adı altında satılan tuzların kalitesinin Kemah Tuzu’nu tutmadığını belirtildi. 

Erzincan Kulis Haber24

Bu haber toplam 2868 defa okunmuştur
YORUMLAR
Kömür Tuzlası
Ercan Ermurat
Babam bu tuzlada yıllarca çalıştı ve emekli oldu.Tuzlanın sahiplerinin abbasoğlu Fevzi Özdemir e onun kızı olan İsmet Ağın a ait olduğunu anlatırdı.Bugün hala kömür tuzlasında çalışmış yaşayan insanlar var.Karadağ köyü ve kömür köyünden 40_50 kişi çalışırmış.Ermenilerden bahseden yok..Osmanlı ve daha sonrasında bu aile buranın sahipleri. hayatta olan torunları var.Devlet el koyup almış..Onun için Osmanlı döneminde ermeniler çalıştırdı ifadesi yanlıştır.Torunlarını Kemahta herkes tanır..
11 Ağustos 2015 Salı 10:57
Kömür tuzlası
E.Saraçoğlu
Kömür tuzlası ile ilgili yazınızda:Osmanlılar döneminde tuzlayı ermenilerin çalıştırdığı yazımaktadır.Ancak Osmanlılar döneminde ve1938 yılına kadar kömür Tuzlası Abbasoğlu Emin bey ve torunları tarafından çalıştırılmıştır.Ermeniler orada işçi olarak çalışmışlardır.Tapusu Abbasoğlu Emin bey kızı İsmet Özdemir(AĞIN) adına iken 1938 yılında tekel kanunu çıkınca devlet almıştır.Evliya Çelebi seyahatnamesinde Tuzla emiri ve kale emiri Abbasoğlu Emin bey diyede geçmektedir..
03 Ağustos 2015 Pazartesi 16:49
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA