• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Bir Kenti Yönetmenin Zorluğu

29 Ocak 2014 Çarşamba 11:31

 

 

Anadolu’nun birçok kenti gibi Kemah da tarihsel kültürel ve doğal güzellikleri anlamında hiçbir değer kaybına uğramamıştır. Binlerce yıldır nasıl uygarlıklara beşiklik yapmış, medeniyetlere tanık olmuş, kendisine değer verenlere sıcak bir yuva olmuşsa hali hazırda da coğrafi ve manevi iklimi ile görevini yerine getirmektedir.

Kemah geçmişte kentsel anlamda medenileşmeye çalışan toplumların şehir merkezi olmuştur. Bu gün belki bu anlamda cazibe merkezi olmasa bile topraklarında neşvü neva bulmuş kültür ve medeniyetini ülkenin farklı yerlerine dağıtan genetik yapısı ile aynı işlevi görmektedir bir anlamda.

Kentin insanımıza kazandırdığı öyle derin izler vardır ki şehirde veya şehirden uzakta nerede olursak olalım aidiyet duygumuz her zaman ve zeminde karşımıza çıkabilmektedir. Bazen sosyal platformlarda, bazen kültürel izdüşümlerimizde bazen de insan olmamızın tabii gereği birbirimize ihtiyacımız olduğunda, önceliklerimiz arasında memleket eksenli izlerimiz canlanabilmektedir.

Kent ile insanını birbirine bağlayan bu kadar kuvvetli bağ eşine az rastlanır bir şanstır.

Bu şansı korumalı ve gelecek nesle aktarılmasına çaba sarf edilmelidir.

Kendimizi ait hissettiğimiz ve bundan dolayı sosyo kültürel ilişkilerimizde öncelik verdiğimiz hemşericilik olgumuzda hiç şüphesiz yaşayan kent Kemah’ın önemi büyüktür. Kent yaşadıkça, var oldukça, gelişip güzelliğini devam ettirdikçe hatıraları zinde tutacak, aidiyeti kuvvetlendirecek, varoluşun verdiği cesaretle geleceğe baktırabilecektir.

Bu anlamda kente yapılan yatırımlar, yardımlar, fikir ve düşünce üretmeler, güncelliğini korumalar, kamusal hizmetler, müteşebbis uygulamalar, dışına taşıdığı mensuplarıyla mukim halkının varlığı ve yöneticilerinin tecrübeleri, kenti her daim zinde tutacaktır.

Kemah için Kemahlılar için hizmetin ve vefakârca sahiplenmenin birçok yolu var, bunlardan biri de yerel yönetimlerdir.

Kemah; yaklaşan yerel seçimler üzerine yine ve farklı heyecanlar ile bir kez daha gündemimize gelmeye başladı. Geçmiş ile şimdiki hal karşılaştırmaları yapılıyor, gelecek ile ilgili öneri ve fikirler öne sürülüyor, tercihler belirlenmeye çalışılıyor. Tabii olarak her fikir konuşulacak her eylem değerlendirilecek ve doğru olan ne varsa gururla tarihe geçecek, yanlış olanlar ise tarihin ibretlik kısmında yerini alacaktır.

Yerel seçimler bazında durum değerlendirmesi yaparak fikir dünyamızda bir ufuk açmak gerekirse çok eskilere uzanmadan önceki dönem ve gelecek dönem ile ilgili birkaç örnekleme yaparak kentin önemi ve olması gerekeni farklı açıdan değerlendirebiliriz.

Bir kent için en önemli şeylerden biri de biliniyor olmak ve hatırlanmaktır diyebiliriz. Kente ait olan mensupları tarafından hatırlanıyor kılınması ne kadar önemli ise Kemah’ı Kemahlıların dışında da bilinir yapmak Kemah’a çakılacak her çivi gibi değerli ve başarılı sonuçlara vesile olması bakımından o derece önemlidir.

Kemah Hüsamettin Şanal döneminde geçmişte hiç olmadığı kadar bilinir ve hatırlanır olmuştur. Hemşeri gündemlerinin oluştuğu ortamların dışında Türkiye’nin birçok farklı ilinde ve platformunda Kemah anılır ve projelendirmelerde zihinlerde kalır hale gelebilmiştir. Bu bir anlamda uzun zamandır makûs tarihindeki sessizliğini yırtarak evet ben de buradayım ve ciddi bir değerim imajının yerleşmesine sebep olmuştur.

Yine Hüsamettin Şanal ve ekibi ile Kemah Belediyesi; yerel yönetimler bazında kurumsal bir kimliğe bürünmüş, yerel halkın veya misafirlerinin muhatap bulabileceği, danışabileceği, sorun ve önerilere çözüm bularak uygulanabilirliğini görebileceği kısacası olması gerektiği gibi olan bir yapıya dönüşmüştür.

Geçmişte kaç hemşerimizin Kemah Belediyesi ile ilgili hatırası veya çözüme kavuşmuş bir başarı hikâyesi var diye düşündüğümüzde sonuçlarının azlığı bugün varılan noktayı daha iyi gösterebilmektedir.

Kemah, biz ne kadar seviyor olsak da olmasak da Anadolu’nun ücra bir köşesinde saklı cennetlerden biridir. Bilinirlik ve gündemde olmak Kemah için hayati bir meseledir. Özellikle bu konudaki gayretin çeşitli organizasyon ve faaliyetler ile sürekli canlı tutulması gerekirdi ve Hüsamettin Şanal bunu dar imkânlar ve çeşitli engellemelere rağmen kısmen başarmıştır.

Gelecek yöneticilerin de aynı başarıyı göstermeleri, kentin kalkınmasına ve cazibe merkezi haline dönüşmesine vesile olmaları, gerekmektedir.

Dar ve kısıtlı imkânlar ile alt ve üst yapı sorunlarını çözüme kavuşturmuş, kentin çehresini radikal müdahaleler ile aslına dönüştürmeye gayret etmiş bir başkandan devir alınacak kenttir Kemah.

Bundan sonra Kemah; daha iyi daha yaşanabilir, soysa ekonomik yeterliliği olan, tarihi ve doğal dokusu özenle örülen bir kent olma beklentisi içinde olacaktır.

Yerel yönetimler ile kenti tekâmüle uğratarak geliştirebilecek, cesurca kararlar alarak uygulayabilecek adaylar, Kemah’ın yaşanabilir örnek kentler arasındaki yerini almasını sağlamalılardır.

Bu amaç ve gayretleri ilke edinenleri kentin yerleşik halkı da kentin dışına taşınan ancak yüreği memleketi için atan her kalp unutmayacak ve desteklerini esirgemeyecektir.

 

Selam ve Muhabbetlerim ile..

Bu yazı toplam 2206 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA