• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir Konu Bir Görüş 1985
07 Ocak 2011 Cuma 00:00

Bir Konu Bir Görüş 1985

1985 Yılında Orhan Yılmaz adlı bir hemşerimizin Dostluk Gazetesinden yayınlanan Kemah’ın kalkınmasına yönelik tespit ve önerilerini istifadelerinize sunar, Arşivlerde kalan değerli fikir

1985 Yılında Orhan Yılmaz adlı bir hemşerimizin Dostluk Gazetesinden yayınlanan Kemah’ın kalkınmasına yönelik tespit ve önerilerini istifadelerinize sunar, Arşivlerde kalan değerli fikir ve önerilerin yarınlarımıza ışık olmasını dileriz.

 

 

Kemah’ta Kısa ve Uzun Vadede Neler Yapılabilir

 

Kemah’ta kısa ve uzun vadeli merkez ve köyler için ayrı ayrı kalkınma işleri ele alınabilir.

Kısa Vadede Kemah’ta büyük ve şümullü bir dernek kurulacak, başta kaymakam, belediye reisleri, iki lisenin bölge okulunun ilkokulun müdürleri ve ilgilenen öğretmenler, Ziraat Bankası, Halk Bankası müdürleri ile özel idare ve mal müdürleri, ziraat mühendisleri ve memurları, memlekete hizmet için çalışabilen memurlardan bir grup, halen Kemah’ta bulunan partilerin başkanları ve ilgili yöneticileri, halktan tüccarlar, işadamları ve memleketini seven tüm vatandaşlardan teşekkül etmelidir.

Kemah’ı kalkındırma ve güzelleştirme derneği gruplara ayrılarak en kısa zamanda Kemah’a ait fotoğraflar ve muhabirlerin gazete ve dergilere gönderecekleri yazılar ve folklorunu, kültürünü canlandıran hareketlerde Kemah tanıtılmalı ve turist çekmek için çareler aranmalıdır.

Uzun Vadede Kale ağaçlandırılmalı ve kalede büyük bir yüzme havuzu ile bir pastane, bir otel yapımına çalışılmalıdır. Kemah’ın Sineler mevkiinden Derebaşı’na kadar 4-5 km.lik uzun bir vadi ele alınarak bankalardan temin edilecek krediler ile sulak bu geniş sahada ceviz, kavak, elma, armut, kayısı ve dut yetiştirilmesine önem verilmelidir.

Ayrıca bu bölgede arıcılık ve ipek böceği yetiştirilebilir. Vaktiyle büyük emeklerle meydana getirilen ceviz, kavak ağaçları yok fiyatlarla satılmış bir harap getirilmiştir.

Orta Gedik, Yukarı Mahalle, Derebaşı ve Gedik mahallelerinin kapladığı yerlerden milyonlarca ağaç yetiştirilir ve büyük gelir sağlar. Buranın su durumu çok müsait ise de Munzur Dağında bulunan Karagöl suyu da bu yerleri daha çok canlandırır. Hatta bu sudan Tan, Mermerli ve Kemeryaka köyleri de faydalanabilir. Kömür çayının akıp gittiği sahanın iki tarafa olan zararı büyüktür. Bu çay bir kanal içerisinde akıtıldığı takdirde bol miktarda boş shaa kalmış olur. Bunlar parsellenerek meraklılarına az bir fiyatla dağıtılabilir. Çirgişin mahallesinin Tuzla’ya giden yol üzerinde çok geniş bir saha ağaçlandırmaya müsaittir. Çamazsağı denilen yerde de üzüm ve diğer meyveler yetiştirilmekle beraber, tavukçuluğa da çok müsaittir.Bu derneğe ve belediyeye kısa zamanda bir gelir sağlamak için Kömür, Yerhan, Tuzla köyündeki bu üç tuzlanın  tuzları Kemah’ta depolanıp paketlemek ve iyi bir hale sokulmak ve büyük kısmını alıcılara az bir karla sattırmak suretiyle hem Kemah kalkınabilir. Çok uzaklardan gelip hayvanlarıyla tuz almak için bu yerlede sıkıntılara katlanmaktan kurtulmuş ve Kemah’ta da otelleriyle, lokantalıyla canlandırılmış olur.

Kemah’ta başlatılıp büyük paralar harcanan ve yapımlarına çok az bir zaman kalan Et Kombinesi, süt fabrikası ve yeni yapılacak yem fabrikası ele alınmalı, Kemah’ta ve hariçte bulunan birçok Kemahların da yardımlarına müracaat edilerek, şimdilik süt fabrikasının yerine başka bir fabrika fakat et kombinesi ile yem fabrikasının bitimine önem verilmelidir.

Kemah’ta bir selamını dahi vermeden akıp giden Fırat Nehrinden mümkün olan faydalanmayı ihmal etmemelidir. Kemah halkı çok zeki ve becerikli insanlardır. Yurtdışında kendilerini tanıtmış ve memleket ve millet için faydalı olmuş olan tüm vatandaşlarımızın Kemah’a uğurlu ellerini uzatmalarını candan diliyoruz.

Kemah’ın köylerinden Kuzgeçe köyleri Munzur dağlarının verdiği faydaları başkalarına kaptırmadan bu yaylalarda bol hayvan yetiştirmek suretiyle faydalanmalıdırlar. Bütün köylerimiz hayvancılığa bilhassa iyi cins koyun ve inek yetiştirmeye önem vermelidir ki bu suretle et kombinesi ve faaliyete geçebilsin.

Kemah 1985

 

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA