• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir yaşam, bir hayır ve Kemah
12 Kasım 2009 Perşembe 00:00

Bir yaşam, bir hayır ve Kemah

 Kemah İstasyonu birçok yolcunun, gurbetçinin ve sıla yolcularının hasretle, özlemle, buruk acılar veya tatlı mutluluklar ile buluştuğu bir nokta olmuştur yıllarca. Özellikle yaz aylarında

 

Kemah İstasyonu birçok yolcunun, gurbetçinin ve sıla yolcularının hasretle, özlemle, buruk acılar veya tatlı mutluluklar ile buluştuğu bir nokta olmuştur yıllarca. Özellikle yaz aylarında yoğun bir yolcu trafiği gören istasyon; yorucu ve uzun bir tren yolculuğunun vuslat sevincine dönüştüğü yerdir. Şehir tatlı bir esinti gibi merhabalar uzun ve yorucu yolculuk ardından sıkıntılı yolcuyu. Ayrı kalınan zamanda en çok havasını, toprağını ve suyunu özler bu toprakların insanı. Belki de tren istasyonu hava ile toprak ile su ile buluşmanın ilk adımıdır.

Tren istasyonuna inen memleket yolcularını karşılayanlar arasında bir çeşme vardır. Sessizce yerinde; gelen giden yolcuları ağırlar ve suyunu kana kana içmeyi özleyenlere cömertçe ikram eder.Zaman içinde doğal şartlar ile harabe olan bu çeşmeyi bir Kemahlı restore ettirir ve misafirlere, yolculara ferahlık versin diye yeniden akmasını sağlar. Kemah insanından beklenen bir vefa ile memlekete adanan bir hayırdır bu çeşme. Memlekete, insanına ve o topraklardan gelen geçen tüm canlılara bir hizmettir bu çeşme.A.Hamza Pehlivan (Kemah Eski Kaymakamı) - Remziye Tarlakazan

A.Hamza Pehlivan (Kemah Eski Kaymakamı) - Remziye Tarlakazan

( Resimler: Kemahlim.com Arşivinden )

İnsan hayatı, makam ve mevkiler, mal mülk hepsi gelip geçicidir. Kemah 3000 yıllık bir kenttir. Kaç ömür saklamıştır bağrında sayısı bilinmez. Baki kalan yine bu kenttir ve bu kentte insanların faydasına sunulan eserlerdir.

İşte bu anlamda Hacı Remziye Tarlakazan; bir hayır kapısı da bu olsun diye, Kemah Tren İstasyonunu önünde gelen geçen yolcular istifade etsin diye, harab olan çeşmeyi onartmış ve kullanılır hale getirmiştir. Kemah’a, Kemah insanına fayda umarak, hayır murad ederek yaptırdığı eser bu gün insanların istifadesinde kullanılmaktadır. Ama bu gün maalesef Hacı Remziye Tarlakazan aramızda bulunamamaktadır. Geçtiğimiz günlerde Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Kemah’ta bu ve buna benzer eser ve sahipleri çoktur. Zamanı ve yeri geldikçe elbette paylaşacağız. Kadim şehrimiz Kemah’ın güzelliklerinin altını çizelim ve hangi şart, hangi ortam ve durumlar ne olursa olsun memleketin birliği, beraberliği ve hizmet kalitelerinin gelişmesi için hayırların teşviki açısından Hacı Remziye Tarlakazan teyzemiz ve çeşmesi bizi bir kez daha düşündürsün..

 

Bir Hatırlatma:

Öldükten sonra Amellerinizin kesilmemesini İster misiniz?

Peygamber efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki

Üç şey hariç kişi öldüğünde amelleri kesilir.

1- Sadakayı cariye ( devam eden hayırlar; çeşme, okul, hastane, vakıf eserleri yapmak vs. )

2- Kendisinden faydalanılan ilim bırakmak

3- Kendisine dua eden Salih evlat bırakmak”

Sahihi Müslim

 

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA