• İstanbul24 °C
  • Erzincan17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİZE DE ELEKTRİK GELSE
06 Ocak 2008 Pazar 00:00

BİZE DE ELEKTRİK GELSE

BİZE DE ELEKTRİK GELSE Kemah’a elektriğin yeni geldiği yıllarda Tan köyünün öğretmenlerinden Güler Oğuzhan örgencilerinden Fatma’yı Kemah’ın merkezindeki evlerine misafir getirir.Küçük

BİZE DE ELEKTRİK GELSE

 

Kemah’a elektriğin yeni geldiği yıllarda Tan köyünün öğretmenlerinden Güler Oğuzhan örgencilerinden Fatma’yı Kemah’ın merkezindeki evlerine misafir getirir.Küçük kız köydeki kerpiç evlerinden çok farklı gördüğü eve hayranlıkla bakar  çocuk gözüyle inceler her bir ayrıntıyı beynine yazar, evin biçimi eşyaların farklılığı şaşkınlığını iyice artırmıştır. Öğretmen hissettirmeden örgencisini gözlemler.

Fatma’nın dikkatini en çok tavandaki ampul çeker sormaya da cesaret edemez.  İçinden acaba bu ne işe yarıyor diye düşünerek  akşamı eder.Karanlık basmaya başlayınca gaz lambasına ve lüks lambasına diker gözünü  birde bakar ki tavandaki o cam yuvarlak  ışık veriyor.Şaşkınlığı iyice artan Fatma dayanamaz abla bu ne menem bir şey, kokusu yok isi pisi  yok gazını nerden koyuyorsunuz nasıl yanıyor bu benzeri bir sürü soru.Öğretmen olabildiğince anlatıyor tabi Fatma’nın soruları ev halkını gülümsetiyor.

O yıllarda Tan köyüne araba yolu yeni gelmiş, Fatma köyde kamyon ve traktörü görmüş neye yaradığını biliyor.Kemah’ın eski şoförlerinden rahmetli Talat beyi de tanıyor. Heyecanla atılıyor evin babasına Mustafa amca bu lambadan bizim köydeki eve de alarmısın ? Bak tavanda duruyor şişesi de kirlenmiyor silerken kırılmaz bende annemden laf işitmem diyor.Cennet mekan Mustafa amca gülümseyerek ; Fatma, bu pahalı  paranız yeter mi diyor Fatma da cevap hazır abım İstanbul’dan yollar diyor.Öğretmen bak Fatma diyor, bu zor bir iş olmaz ,buradan köye kadar direk lazım tel lazım.Olsun diyor Fatma , bizim bir sürü suldanımız (selvi) var, teli Mustafa amcam alır Şahin’nin (kemahın eski esnaflarından) dükkanından hadi diyor. Mustafa amca bunu da hallettik diyelim bunları köye nasıl görürecen diye soruyor Fatma yapıştırıyor cevabı  yağmur (eşeğin adı) ahırda boş duruyor olmaz diyor Mustafa amca direkler çok uzun yağmur taşıyamaz.

Sohbet uzadıkça vakit gece olmuş yatmışlar.Fatma uyuyamıyor direkleri düşünüyor nasıl gider onca direk sabah kahvaltı masasında Fatma heyecanla giriyor akşam yarım kalan mevzuya.  Mustafa amca buldum direkleri nasıl götürecegimizi  Talat’ın kamyonuyla götürürüz o bizim hısım götürür diyince Mustafa amca başta ev halkı basıyor kahkahayı.Öğretmen; Fatma diyor bu meseleyi hallettin git bide şu matematik problemlerini çözmeyi halledersen sınıfı geçtin vesselam. Ama ne yazık ki Fatma o kadar hevesine  çabasına rağmen uzunca bir zaman lamba ve lüxs camı silip kırmaya devam etti köyüne elektrik geldiğini göremeden İstanbul’a taşındı İstanbul’da da öğretmeninin oturduğu apartmanda oturdu evleninceye kadar.

Fatma köyüne otuz beş yıl sonra ziyarete gitti elektriği misafir gittiği teyzesinin evinde yaktı çünkü kendi evleri yılıp viran olmuştu.

 

 

Mehmet Özkan 

TAN KÖYÜ   

01.03.2008

Bu haber toplam 2360 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA