• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BOZOĞLAK KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

BOZOĞLAK KÖYÜ

BOZOĞLAK NAHİYESİ (Ihtik-i Süfya)         Aşağı Ihtik ilçe merkezine 31 km masafede bir nahiye merkezi olup, Günöğü, Hotirek ve Toptaş Tepelerin alt

BOZOĞLAK NAHİYESİ (Ihtik-i Süfya)

         Aşağı Ihtik ilçe merkezine 31 km masafede bir nahiye merkezi olup, Günöğü, Hotirek ve Toptaş Tepelerin alt kısmında, Değirmen Deresiyle Büyükgöl Deresinin arasındaki bağlık ve bahçelik bir arazinin içine kurulmuş. Köye, kapı komşusu olduğu Ihtik-i Ulya istikametindeki Dikenli ve Çayırbaşı tarlalarının yanından geçerek girdiğimizde, Muhtar Veli SEVİM ve ahalisini, Mınık Çeşmesinin yakınında kanalizasyon hattını örterken kazma kürek çalışır vazıyette bulduk. Meşhur Mınık çeşmesinin niçin akmadığını sormamıza kalmadan M.Nadi KAYACAN “Suyu her yıl sonbaharda hacca gidip, ilkbaharda gelir.” diye gideriverdi merakımızı.
        Önce bizleri Nahiye’nin merkezinde şöyle bir gezdirip, çalışmalarını gösterdiler. Bu esnada gösterdikleri yeraltındaki mahzen ve yeraltı yolları bu beldenin evveliyatı ve hayli eski olan tarihi hakkında bir önfikir verdi. Köyün alt tarafında Derin Bahçe, Üzeyir’in Kapısı, Poğik, Haddük ve İnekağ tarlaları asırlardır her tür meyve, sebze ve tahılı ürettikleri verimli topraklarıymış. Hazanla ağaçların yaprakları dökülmüş olduğu halde bile köy sanki ağaçların içinde kaybolmuş gibi.         Yukarı, Gedik, Aşağı ve Cami mahallelerinden oluşan köy eskiden 120 haneymiş. Göçlerle hane sayısı yarıya düşmüş gibi ama İstanbul’da 300 haneye ulaşmışlar. Yaz aylarında İstanbul’luların gelmesiyle köyleri şenleniyormuş, zira 150 hanede ocak yandığı oluyormuş. Başkanlığını Hüseyin ÇAKMAKTAŞ'ın yaptığı “Bozoğlak Köyü Kalkındırma Derneklerini” 1961 de kurmuşlar.
        Eski Muhtar Ömer BABACAN 1962 de muhtarlığında hükümete verdiği beyannemede 6000 davar, 115 katır, 600 sığır ve 200 adet öküz bildirdiğini söyledi. O zamanlar altıncı aydan onbirinci aya kadar, Çad, Maniğoğlu, Boğaz, Poşoğud, Yalnız Çam, Siniği ve Taşağıl Yaylalarına çıkarlarmış. Güzün de Şikar mevkiindeki kışlaklarına inerlermiş. Tabi şimdilerde davar sayısı 1500 e düşmüş ve daha yaylalara da çıkmıyorlarmış. Yaylaları ve meraları kekik ve geven yönünden çok zengin olduğundan Ihtik’in balı ve peyniri bu civarda çok meşhurmuş. Mamaafih bahsi geçen bu taamların tadı tarafımızca da kontrol edilmiş olup, ittifaken hakikat olduğu da tasdik edilmiştir. Arıcılık bugün de köyün temel geçim kaynaklarından olup, 1 000 civarında kovanları varmış.
          Köyün camisi 1294 (R.1886) da, minaresi de 1957 de yapılmış. 1955 de açılan köyün ilkokulu 21 öğrencisiyle eğitim ve öğretim vermeye devam ediyor.Evlere şebeke suyu olarak dağıtılan içme suyu,Ardıç suyundan geliyormuş.
          Köye ilk gelip yerleşenler kahir ekseriyetle Bağdat, Kerbela ve Hille dolaylarından gelen, ata, silaha ve köpeğe çok meraklı olan BAYATLAR olduğunu (Bayat Boyundan), bir mensubu olmanın verdiği gurur ve iftiharla “Bizim Yavuz BAYAT” söyledi. Bundan başka İrmelioğulları, Paymaklar, Birincioğulları olarak değişik sülaleler gemişler.
          Tahrir Defterlerindeki kayıtlara göre, bu köyün 16.yüzyılın sonlarına doğru gelirinin mühim ölçüde bir artış gösterdiği, 1516 da 31 hane, 1530 da 67 hane, 1568 de 63 hane ve 1591 de 114 hane olduğu, mahsullerinin de buğday, arpa, darı, bakla, orum, pamuk, şıra, bal, meyve ve bostan ürünlerinden müteşekkil olduğu, gelirinin 1516 da 14000,1530 da 13 650, 1568 de 20 000 ve 1591 yılı için de 30 000 akça olduğu tesbit edilmiştir. Bu kayıtlar da köyde 1 de değirmen olduğunden bahsedilmektedir.


Kaynak:
Kemah Kitabı,Bir Derkenar
Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)


Güncel Tarihçe  


Nahiyemiz Erzincan ili Kemah ilçesi’nin dört nahiye merkezinden biridir. Etrafı tepelerle çevrili bir vadiye kurulmuş ve yüzyıllar boyunca bir çok uygarlığın konaklama merkezi olmuştur. Anadolu’nun bir çok yerinde hala var oldukları söylenen ve uzun yıllar bölgemizde egemenlik sürdüren aldik Türkleri’nin mekanı olmuştur.


Adını egemenliği altında bulunduğu aldik Türkmen boyundan aldığı sanılmaktadır. Köyümüzün adının daha sonraları kullanılan şive farklılıklarıyla IHTIK olarak söylendiği kabul edilmekte olup bu isim Cumhuriyet döneminde Bozoglak olarak değiştirilmiştir. (IHTIK; heryerden görülemeyen kuytu, rüzgar almayan yer manalarına gelmektedir.)


Nahiyemizin kuzeyinde en yakın komşusu 1 km uzaklıktaki Kardere Köyüdür. Doğusunda Gediktepe, Taşbulak, Hakbilir, Batısında Dikyamaç, Seringöze, Gülbahçe, Karacalar, Güneyinde ise Atma ve Çiğdemli köyleri bulunmaktadır.
Nahiyemizin ilçemiz Kemah ile bağlantısı 35 km’lik, yol ile saklanmaktadır. Şikar mevkii (7 km), hariç yolun tamamı asfalttır. Ulaşımda 2 adet minibüs ve özel otolar kullanılmaktadır.


İçme suyu 5 km. uzaklıktaki Ardıç mevkiinden getirilmiş önceleri bu su sekiz sokak çeşmesine dağıtılarak uzun yıllar su ihtiyacı bu çeşmelerden karşılanmıştır.


Yapılan çalışmalarla su alt yapı şebekesi kurulmuş ve her evin suya kavuşması sağlanmıştır.


1983 yılında elektriğe kavuşan Nahiyemizde halk tüm büyük şehirlerde olduğu gibi teknolojiden faydalanmakta, hemen hemen her evde TV, beyaz eşya, büyük ve küçük ev aletleri kullanılmaktadır.
Haberleşme önceleri Nahiye Karakolu’nda bulunan telgraf sistemi ve mektuplarma ile sağlanmış, sonradan tek hatlı bir telefon bağlanmış, daha sonraları ise tüm köye yetecek şekilde kurulan PTT santrali ile haberleşme sorunu çözülmüştür.


Nahiyemizde bulunan Ekmek fırını sembolik olsada bazen hizmete sunulmaktadır.


1294 (R.1886) tarihinde yapılan ve bölgemizin mimari yapısına örnek teşkil edecek özelliklere sahip camiimizin direkleri ve tavanı ahşap dış duvarları taş örmedir. Minaresi daha sonraları 1957 yılında kesme taştan yapılmaktır. Üstündeki süslemeler ve taş işçiliğiyle dikkat çekmektedir.Sağlık alanında zaman zaman personel sıkıntısı çekilmekle birlikte halen hizmete devam eden bir sağlık ocağımız mevcuttur.


Halkımız eğitime her zaman büyük önem vermiş ve bunun için gayret göstermiştir.


Nahiyemizde 1955 yılından itibaren bir ilkokul varken 1978 yılında Ortaokula kavuşmur ve çevre köylerin gençleride bundan faydalanmıştır.


Sonraki yıllarda maalesef yoğun göç nedeniyle öğrenci yetersizliğinden Bozoğlak Nahiyesi Ortaokulu kapatılmıştır. Halen köy ilkokulumuzda bir öĞretmene 20 öğrenciyle öğrenime devam edilmekte olup derneğimiz bu okulun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yapmakta ve eğitime destek olmaktadır.


Yoğun Anadolu göçü ile Bozoglaklılarda gurbetin yolunu tutmuş olup İstanbul’da önceleri kapıcılık ve sakalık gibi işler yapmış sonraları çoğunlukla kahvecilikle iştigal etmişler çevreye uyum sağlayıp zamanla birçok büyüğümüz kendi işlerini kurmuşlardır.


Bozoglak’lılar gurbette birlik ve beraberliklerini sürdürmüş zaman içerisinde bir çok din adamı, doktor, mühendis, öğretmen, hukukçu, hemşire, siyasi şahsiyetler, tüccarlar ve sanayiciler gibi birçok alanda ülkeye yararlı dürüst ve çalışkan insanlar yetiştirmişlerdir.


Tarım alanında işlenen arazi ancak %20’dir. Buğday, arpa, nohut, fasulye, mercimek, pancar, elma, kayısı, erik ve ceviz köyümüzde yetiştirilen başlıca ürünlerdir.


Büyükbaş hayvancılık eski cazibesini kısmen kaybetmiş olsada küçükbaş hayvancılık özellikle son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.


Arıcılıktaki büyük gelişmede bölgemiz açısından oldukça sevindirici olup köylülerimiz için önemli bir geçim kaynağı oluşturmaktadır.


Köyümüzdeki ziraat ve tarım işlerinde üç adet kamyon, altı adet traktör ve modern tarım aletleri kullanılmaktadır.


Yakın zamana kadar, üç adet un değirmeni ve bir adet bulgur değirmeni (dink) bir bezirhane ile iki demirci ustası, marangozlar, duvar ustaları, iki nalbant, iki semer ustası ve daha birçok sanatkar gerek Bozoglak gerekse çevre köylerin halkına hizmet vermiş, bu alandaki ihtiyacı karşılamışlardır.


Muhtarlarımızın, derneğimizin ve halkımızın gayretleriyle altyapı sorunu tamamen halledilmiş ve 1996 yılında kanalizasyon çalışmaları sonuçlandırılmıştır.


Bizler gurbette Anadolu ve Köyümüzün kültürünü yaşatarak birlik ve beraberliğimizi koruyarak vatanımıza ve mlletimize yararlı olmaya gayret eden Bozoglak’lılar olarak sürdürdüğümüz onurlu bir hayatı ve çetin bir mücadeleyi ülkemiz, milletimiz, köyümüz ve köylümüz için devam ettiriyoruz.

Bu haber toplam 3781 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA