• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

Bu hamama giren şifa bulurmuş…

26 Mart 2014 Çarşamba 20:53

eyup-hamami-detay.jpg


İstanbul’da Yapılan İlk Hamam… Eyüpsultan Hamamı...
Eyüp Sultan Camii, etrafındaki medrese, aşhane-imaret, hamam ve türbeden oluşan külliye Fâtih Sultan Mehmed Han tarafından İstanbul’un fethinin hemen arkasından yaptırılmıştır. Eyüp Hamamı, “Eyüp Sultan Camii Kebir Hamamı” ve “Fatih Sultan Mehmed Hamamı” isimleri ile de anılır. Eyüp Camii’nin yanı başında, Silahtar Ağa caddesi ile Fahri Korutürk caddesinin kesiştiği noktadadır. Silahtar Ağa Caddesi üzerinde bulunan mezarlığın bitiş noktası ile hamamın arasında kalan sokağın adı Eyüp Hamamı Sokağıdır. Kendine mahsus bir planı olan hamama dar bir kapıdan girilir. Dışarıdan bakıldığında, diğer hamamlarda olduğu gibi Osmanlı konağını hatırlatmaktadır. Evliya Çelebi'ye göre bu hamam İstanbul’da yapılan ilk hamamdır.  O, "Eyüp Hamamı hastalara ayrılmalıdır”, demekte ve “bu çifte hamam Fatih yapısıdır. Suyu gayet latif ve lezzetlidir. Erkek ve kadınlar için çift taraflıdır. Hastalar girerse, Fatih’in nefesi eseri olarak şifa bulurmuş” diye ilave etmektedir.
 
Mimar Sinan yeniden yaptı…
 
Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan Eyüp Türbe Hamamı, daha sonra Mimar Sinan tarafından şimdiki şekli ile yeniden yaptırılmıştır. Tezkiret’ül-ebniye’de “Hazret-i Eyyûb’de türbe kurbünde bir hamam dahi bina olunmuştur” denmektedir. Hamam’ın XVI. Yüzyılın ilk çeyreğinde meydana gelen ve “Küçük Kıyamet” adı ile tarihe geçen, büyük depremde yıkıldığı sanılıyor. Bu dönemden sonra yapılan her müdahalede orijinalliği sürekli bozularak günümüze ulaşmayı başarmıştır. 1734 tarihli Hamamcı Esnafının Sicil Defteri’ne göre, bu hamamın erkekler kısmında 12 tellak, 7 natır ve bir külhancı vardı. Ayrıca külhanda barınan ve külhanbeyi denilen 8 hamal bulunuyordu. Buna bakarak hamamın ne kadar büyük ve işlek olduğu anlaşılmaktadır.
 
Şimdi Su Medeniyeti Müzesi…
 
Hazreti Halid (Eyüp Sultan) Vakfından olan hamam uzun süreden beri metruk vaziyette idi. 1994 yılında Eyüp Belediyesi tarafından külliyenin çevresinin imarı için yeni projeler hazırlanırken hamamın etrafını saran dükkânlardan arındırılması düşünülmüş ve hamamın bir planı çıkarılmıştı. Fakat gerçek mimarisi ancak çevresi ayıklanıp içindeki duvarlar temizlendikten sonra ortaya çıktı. Eyüp Belediyesi tarafından 2010 yılında kurul onaylı restorasyon projesi doğrultusunda restorasyonuna başlandı. Uygulama sırasında soğukluk kısmının olduğu bölümde çıkan temel izlerine, yapılan ayrıntılı kazı çalışmasına göre rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri yeniden revize edilerek Koruma Kurulu’na sunuldu. Kurul’un onayının ardından hamamın restorasyonu yeniden başladı. Yaklaşık 20 yıldan beri devam eden sürecin sonuna nihayet gelindi. Önümüzdeki günlerde bu tarihi yapının kalan eksiklikleri de giderildikten sonra yeniden faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Fakat hamam olarak değil, “Su Medeniyeti Müzesi” olarak. Ekseriyeti Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerinden müteşekkil koleksiyonun içerisinde farklı medeniyetlere ait su kültürü ile ilgili objelere de yer verilmesi düşünülüyor.

Not:Yazımız www.dunyabizim.com sitesinde de yayımlanmıştır.

Bu yazı toplam 1517 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA