• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

Çağımızın Evliya Çelebisiydi Nurettin Hoca

31 Ocak 2014 Cuma 21:24

 

nureddin-hoca-1.jpg

Ayıp ettik Nurettin Hoca'ya...

Nurettin Hoca da kim? Prof. Dr. Nurettin UZUNOĞLU Kütahya’da doğdu. İlkokulu Kütahya’da ve Ankara’da Sarar Okulunda okudu. Ortaokul ve Lise eğitimini Kütahya, Uşak ve Manisa’da aldı. Ankara’da Hukuk, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümlerini okudu. İngilizceyi henüz 11 yaşındayken memleketi Kütahya’da öğrendi. İngilizceyi erken yaşlarda öğrenmesinde o zamanlar Balıkesir’de, Eskişehir’de ve Kütahya’da havalimanı inşaatlarında görev yapan yabancıların önemli rolü olduğunu, onların sayesinde daha çocuk yaşlarda akıcı bir İngilizce’ye sahip olduğunu anlatırdı. Yabancı dil öğrenme merakı ta o günlerden gelmiş ve bu sayede tam 9 dil öğrenmişti. Aklımda kalanlar, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Japonca, Urduca, Malayca… ODTÜ'den mezun olduktan sonra akademik kariyerini ABD'nin Nebraska, Missiuri ve Kansas üniversitelerinde sürdürdü.  Akabinde Northwerst Üniversitesinden Bachelor ve Nebraska Üniversitesinden Master dereceleri aldı. Doktorasını ABD ve Ankara Üniversitesi Ortak programı ile Siyaset Bilimi üzerine yaptı. 27 yaşında akademik kariyerinin zirvesine çıkarak Oktay Sinanoğlu'ndan sonra “Türkiye'nin en genç ikinci profesörü” unvanına sahip oldu.

ODTÜ ve TÜBİTAK’ın yanı sıra Nebraska Üniversitesi, Bellevue Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak bulundu. 34 yılını parçalı olarak ABD’de geçirdi, paha biçilemez tecrübesini yer yer öğrenci yer yer öğretim görevlisi olarak 1959’dan bu yana sürdürdü. Dünya üzerinde birçok ülkede misafir öğretim görevlisi sıfatı ve profesör ünvanı ile vazife aldı. Malezya, Filipinler, Japonya, Hawai, ABD, Kanada, İskandinavya, Mısır, Ürdün, Sudi Arabistan, Filistin, Libya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Sri Lanka gibi ülkelerde eğitimler verdi. Kendisini Evliya Çelebi ve İbn-I Batuta’dan sonrası en çok gezen ilim insanı olmaya adadı. Güncel olarak Ankara Üniversitesi’nde dışarıdan eğitim programlarına katıldı. Dünyanın birçok ülkesinde katıldığı bilimsel çalışmalar nedeniyle “Visiting Profesor” olarak anıldı.

Kur'an-ı Kerim Meali, Peygamberler Tarihi ve İslam Hukuku gibi birçok temel kaynak kitabını İngilizce'ye çeviren Uzunoğlu, yine başta ABD olmak üzere birçok ülkede, hapishanelerde bulunan ilmi dersliklerde İslami İlimler konusunda eğitim verdi.  Yüzlerce seminer, sempozyum ve toplantılarda Uluslararası Hukuk ve İlişkiler alanının yanında Kuran-ı Kerim ve İslam Hukuku konularında izahatlarda bulundu. Sadece eğitim, öğretimle de yetinmezdi. Hukukçu kimliği ile devletlerarası davalara katılır görüşünden istifade edilirdi. Devletler hukuku alanında bir otoriteydi. 46 yıllık meslek yaşamı boyunca çoğu İngilizce olmak üzere 34 kitap kaleme aldı. İngilizce'ye çevirdiği Kur'an-ı Kerim mealini Bill Clinton, Barack Obama, Hillary Clinton, Silvio Berlusconi, Angela Merkel ve Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu 47 devlet başkanına gönderdi. ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Hillary Clinton'a da bizzat hediye etti. Barack Obama ise meali hediye ettiği zamanlar henüz bir senatördü.

Ahir ömründe görme engelliler için 8 cilt ve 2 bin sayfadan oluşan “Braille alfabesi ile yazılmış dünyanın ilk ve tek İngilizce Kur'an-ı Kerim Meali”ne imza atmakta yine ona nasip oldu. Projeyi Ankara Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nden Fatih İmdat ve beraberindeki bir ekipten yardım alarak tamamlandı. Görme özürlüler için hazırlanan İngilizce Kur’an-ı Kerim mealini 10 kişilik bir ekiple 7 ayda hazırladı. Nurettin Hoca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Çince ve Japonca gibi çeşitli dillere çevrilen Kur’an-ı Kerim meallerini ve dini eserleri, birçok müze ve otelin önünde turistlere ücretsiz olarak bizzat dağıtırdı. Kitaplarını hediye ederken muhatabına uygun lisan ile tebliğ yapmayı da ihmal etmezdi. Bu yöntemle onlarca kişinin İslam ile şereflendiğini zaman zaman anlatırdı. Sultanahmet, Yavuz selim, Beyazıt, Yenicami gibi önemli ziyaretgâhların çevresinde yaptığı tebliğ faaliyetinden dolayı birçok kez tehdit edildi, gözdağı verildi kendisine. Fakat o bunları hiç dikkate almazdı. Hayır bildiği yolda korkmadan yürürdü. Kınayıcının kınamasına da aldırmazdı. Kitapların maliyetlerini karşılamak için birikimlerinin büyük bölümünü bu uğurda harcadı. Bunların arasına ABD’de sattığı 3 evini de dâhil edebiliriz. İSAV gibi önemli kurumlarda görev aldı. Birlik Vakfında uzun yıllar İngilizce başta olmak üzere çeşitli konularda dersler verdi. Hemen evinin yanı başında bulunan Fatih Camii ve Yavuz Selim camiinde hadis dersleri verirdi. Bir dönem Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı kıramayıp hatır belasına Kütahya Milletvekili adayı da olmuştu. Basında da işte Hocanın süper adayı diye gündeme gelmişti. Gerçi Nurettin hoca 3-5 oyla seçimi kaybettiği zaman şükür namazı kılmıştı ya o ayrı mesele...

Türkiye Yazarlar Birliği üyeliği de bulunan Hocanın Yayınevleriyle arası pek yoktu. Onun için eserlerini kendi yayımlardı. Satışını ve dağıtımını da bizzat kendisi takip ederdi. Kuran-ı kerim meali için Diyanet Vakfı Yayınları çok büyük meblağlar teklif etmesine rağmen onların teklifini dahi geri çevirmişti. İlmi eserlerin ticarileşmesine, metalaşmasına karşıydı. Nurettin Hocayla yaklaşık 25 yıllık bir hukukumuz vardı. İstanbul’da oldukları zaman ailece görüşürdük. İlminden, birikiminden faydalanmaya çalışırdım. Üzerimde büyük emeği vardır. Yazı hayatına onun telkiniyle girdim diyebilirim. Mezar taşları ile ilgili çalışmalarımızın kitaplaştırılmasında da en büyük teşvik ve destek yine onundu. O şöyle derdi:”Evladım siz bu taşları okumaz yazmazsınız, şuraya yazıyorum çeyrek asır sonra Amerika’dan, Avrupa’dan adam getirtmek zorunda kalırsınız o taşları okutmak için. Allah göstermesin.” Mütevazı bir hayatı vardı. Ona ulaşmak isteyen bir ricacı aramak zorunda kalmaz, arada bir muhafıza da rastlanmazdı. Uzatılan ele mukabelede bulunur, geri çevirmezdi.

9 Ekim 2013 Çarşamba günü Nurettin Hoca vefat etti. Cenazesi 10 Ekim Perşembe günü Fatih Camiinde kılınan namazın ardından Eyüpsultan’a defnedildi. Mezarı Bahariye Mevlevihanesinin karşısında, İhtifalci Mehmed Ziya Beyin medfun olduğu yerdedir. Hem cenaze namazında hem de kabri başında iki elin parmak sayısı kadar vefalı insan vardı. Bunca hizmetin bedeli bu mu olmalıydı? Hoca tribünlere hiçbir zaman oynamadı. Öyle kimseden bir beklentisi de asla kat’a yoktu. Fakat ülkesi ve milleti için bu kadar hizmeti geçmiş bir büyüğümüze devlet organları tarafından bir gazeteye taziye ilanı da mı verilemezdi?!.. Oysa ki Allah, din tanımamış yıllarca kendi ülke insanına küfretmiş birçok insana bu inceliği zarafeti çok görmüyoruz. Allah rahmet eylesin Nurettin Hoca titiz bir insandı, hijyene önem verirdi. Gelin görün ki muhteremi bir çöplüğe gömdük geldik. Mezarının olduğu yer resmen mezbelelik!.. Sorumluluk makamında olanların böyle bir rezaletten nasıl haberi olmaz anlamış değilim. Diyebilirsiniz ki insanın ameli iyi olsun, bedeni çöplükte olsa ne olur? Doğrudur bir şey olmaz. O artık boyut değiştirmiştir. Ebedi âlemde cenneti gözlüyordur belki. Fakat bu bizim ayıbımızı örtmez. Bir hadis-i Şerifte Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur:”Alimin ölümü alemin ölümü gibidir” Bu kadar lakaytlık, bu kader kadir bilmezlik, bu kadar vefasızlık olmaz ki canım!..

Devlet, Millet ve Ümmet Olarak Nurettin Hocaya ayıp ettik. Bu saatten sonra hiç olmazsa şunu yapabiliriz. Eyüpsultan’da medfun önemli zatların isimlerinin yazıldığı bir kitabe var. “Ebedi Eyüpsultanlılar” diye. Bu kitabeye Nurettin Hocanın ismini de kazıyalım. Biz kıymetini bilemedik, çocuklarımız, torunlarımız belki bilir diye. Eyüp Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve STK’ların dikkatine…

.........................................................................

Not:Bu yazımız Dunyabizim.com sitesinde yayımlanmıştır...

Bu yazı toplam 2569 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA