• İstanbul23 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAKIRLAR KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

ÇAKIRLAR KÖYÜ

ÇAKIRLAR KÖYÜ (Sızmıt) Bu köyün esas ismi, buraya gelip ilk yerleşen Çobanoğlu isminde bir zat olduğundan O’nun adına “Çobanoğlu” imiş. Hatta yaylada bile Çobanoğlu yurdu diye bir

ÇAKIRLAR KÖYÜ (Sızmıt)

Bu köyün esas ismi, buraya gelip ilk yerleşen Çobanoğlu isminde bir zat olduğundan O’nun adına “Çobanoğlu” imiş. Hatta yaylada bile Çobanoğlu yurdu diye bir yer varmış. Çakırlar ismini ise, Muhtar Munzur KOCATÜRK “ Kanun değiştirdi hani ya” açıklaması ile izah ediyor. Munzur Dağlarıyla adaş olmasını sorduğumuzda ise, böyle ekabir bir ahbabı va addaş’ı olmanın verdiği iftiharla başlıyor anlatmaya. ”Ben Munzur’ların Begpınarı Yaylasında dünyaya gelmişim. Allah Rahmet Eylesin, 125 yaşında doktor yüzü görmeden vefat eden ve bu çevrede Paşa ünvanıyla namlı babam Ali Paşa’ya üç kez üstüste, üç ayrı rüyasında, ismimi “Munzur” koymasını söylemişler. O da bu rüyayı sadık addetip, bana bu adı vermiş ve bana da bu isme layık olabilmem için şu nasihat ve vasıyette bulundu ”Vatanına milletine sahip çıkacaksın, ekmeğine haram doğramayacaksın. Burnun eğri olsun ama dumanın doğru tütsün. Yoksa Öte tarafta yanıma gelme! “.Munzur, bunları sayarken sanki merhum babası kendisini dinliyormuş gibi, tane tane ve edeb ü erkanla huzurdaymışcasına safi ve samimi duygularla anlatıyordu.

Karlı Deliktaş Tepesi ve Godanlar Sırtları’nın altındaki tarlaların içine, Küplü Çayı’na bakan bir mevkiye kurulan köyde Salihler ve Kocatürkler olmak üzere iki sülale varmış. Eskiden 30 hane, şimdi 10 hane olan köyün hemen yakınında bir de Mezrası var. Burada sadece yaz aylarında 7 ev kalıyormuş. İstanbul’da 30 hane ve bir o kadar da Avrupa’da köylüleri varmış.

Köyün hemen karşısında Karadağ’ın eteğinde Kazankaya köyü var. 1967 yılında açılan, köyün ilkokulu 1990 da öğrenci yetersizliğinden dolayı kapanmış. Muhtar; bir zamanlar 2 000 davar ve 250 sığırla hayvancılığın oldukça iyi durumda olduğunu söyledi.Şimdi 600 davarla, Munzurlardaki Garipler Mezarı, Çiçek yaylası, Begpınarı, Kunerik ve Devriş Halil Çeşmesi Yaylalarına çıkıyorlarsa da, piyasadaki dengesizliklerin altından kalkamadıklarından bahisle sıralayıveriyor fiyatları: ”Samanın kg 12 bin TL, arpanın tenekesi (God’u) 300 bin Tl, yemin torbası 1milyon 150 bin TL olmuş, kuzunun fiyatı ise 1 yıl önce 7 milyon, bu sene de 7 milyon. Nasıl yapalım biz bu hayvancılığı?”

 Kasım ayının sert esen, soğuk kış günlerinin habercisi Godon Yeli’nin bizi üşütmeye başladığı ikindi vaktinde, Fırat Vadi’sine ve karşısında yükselen kıvrımların,büklümlerin içindeki karşı komşu köylere bakarak yalnızlığını gideren köyü, altındaki yaprağını dökmüş ağaçlarıyla bu tenha köşesinde bırakıp “Elveda edip” ayrılıyoruz.

Köyün Sınırları: (Çakırlar-Küplü) Doğusu; Mağara Deresi, Ortadüz ve Kiler, Batısı; İzinsor Yolu, Tilki Deliği ve Miskale, Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Miskale, Sal, Çalıçukuru, Caferli Suyu, Büyükdere ve Kiler.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 1883 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA