• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇALGI KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

ÇALGI KÖYÜ

ÇALGI KÖYÜ Köklerini Fırat’ın bitmez tükenmez Ab-ı Kevser gibi bereketli sularına salmış, Türkmen Yurdu Sırtlarının alt tarafındaki bereketli topraklarıyla düz bir arazinin kenarına,

ÇALGI KÖYÜ

Köklerini Fırat’ın bitmez tükenmez Ab-ı Kevser gibi bereketli sularına salmış, Türkmen Yurdu Sırtlarının alt tarafındaki bereketli topraklarıyla düz bir arazinin kenarına, bir Türkmen Çadırı gibi kazık çakmış yeni ve körpe bir köyümüz. İlçe’ye 9 km yakın bir mesafede. Şimdi pancar, fasulye,tahıl ve sebze yetiştirdikleri

Tımısı Sırtları’na kadar giden ovayı andıran tarlalarında bir vakitler pamuk yetiiştirildiğini Tımısı’nın tarihçesinden biliyoruz. Daha önce Tuzla (Tımısı) Köyü’ne bağlı bir Mezra iken, 1972 de müstakil köy olmuş. Daha önce köyün kurulduğu arazi, Sağıroğulları’na aitmiş.

Genç Muhtar Ali Can BİNAY’ın Dede’si burayı 1965 de satın almış ve parselleyip, tam hisse 50 dönüm olmak üzere 12.5 hisse arazi olarak Hasan Dede de, komşularına satmış. Bundan evvel burada Bey’lerin “marabaları” otururlarmış. Hasılı köy, daha çiçeği burnunda Muhtarı gibi genç bir köy.

Köyün aslı, Köseoğulları, Bozolar ve Kıranlar sülaleleri olarak, Memerli ve Maksutuşağı köylerinden gelmeymiş. Dışarıya göç vermeyen ve hane sayısı artan nadir köylerimizden biri olarak şimdi 23 hane oturuyormuş. Muhtar istikbale ümit ve sevinçle bakıyor. 1971 de açılan okul, 11 öğrencisiyle halen açık.

Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan, yaşadığı güne ve sıhhatine şükreden, Fırat’la kapı komşusu mamur evleriyle şirin ve tipik bir Anadolu köyü. Kendilerine yetecek kadar tarım ve 300 küçükbaş, 80 büyükbaş olmak üzere ihtiyaçları kadar da hayvancılıkları var. Köyün içme suyu, Kamışlık mevkiinden gelen ve 3 çeşmeden akan sudan temin ediliyor. Sulama suyu devletin yaptığı Fırat’tan bir pompaj ve bunun beton kanaletlerinden yapılıyor olup, bunun sevk ve idaresi, 1986 da kurulan bir “Zirai Sulama Kooperatifi” tarafından yapılıyormuş.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

 

Bu haber toplam 2165 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA