• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇALIKLAR KÖYÜ
18 Mart 2007 Pazar 00:00

ÇALIKLAR KÖYÜ

                  Çayırların Başı Tepesinin altındaki derenin Güney yamacına kurulan, çoğu sahipsizlikten

                  Çayırların Başı Tepesinin altındaki derenin Güney yamacına kurulan, çoğu sahipsizlikten viraneye dönmüş evlerin bulunduğu bu köye geldiğimizde “Er Kişiye” tesadüf edilmemiştir. Gerçi bunda Refahiye pazarına denk gelen bir Perşembe günü gelmiş olmamıza bağladı köyün hanımları. Döne DEMİRHAN ve Kıymet ARMAĞAN hanımlar, köylerinin eskiden 35 hane olduğunu,ş imdi ise 3 hane kaldığını, kalanların da 250 koyun ve 15 sığırın başında ömür tükettiklerini söylediler. 1967 de açılan köyün ilkokulu, öğrenci olmadığı için 1992 de kapanmış.

        Ellerindeki “İğ’leriyle”zamanın hertürlü iktisadi rantablite ve maliyet kanunlarına meydan okurcasına, bileklerine sarılmış yünleri ipe dönüştürmek için iğlerini habire döndürürken bize de malumat veriyorlardı bir yandan umursamaz bir tavırla. Bu ipleri de, kar yağdığında aşağıdaki çeşmeden eve su taşırlarken giyecekleri yün çorap yapacaklarını, söylerlerken de, Boğa Çayırındaki çamlıklarının içinden bir kaya TC Hükümeti’nin temsilcisinin üzerine doğru yuvarlandı da, Allah’tan Yavuz’un çekmesiyle mümessili kurtardık.

Köyün Sınırları: Doğusu; Hınzoru Çayı ve Hodun Hanı, Batısı; Cevizli Dere, Küçük Kedek sırtı, Topal Eyyüp veTaşlıkıran, Kuzeyi; Cevizli Dere, Aktepe, Karataş ve Mırtonun Hase, Güneyi; Refahiye Şose Yolu, Talan Yurdu ve Eşek Meydanı.

Bu haber toplam 5432 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA