• İstanbul20 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAMLIYAYLA KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

ÇAMLIYAYLA KÖYÜ

ÇAMLIYAYLA KÖYÜ (Minkar)  Sabahleyin Elmalı’ya doğru giderken, yoldan Minkar Çayı’nın üst tarafında Taş Başı’nın eteklerinde nazlı nazlı duran bu şirin köye hayran kalıyoruz

ÇAMLIYAYLA KÖYÜ (Minkar)

 

 

Sabahleyin Elmalı’ya doğru giderken, yoldan Minkar Çayı’nın üst tarafında Taş Başı’nın eteklerinde nazlı nazlı duran bu şirin köye hayran kalıyoruz ve arabadan inip, o anını resmediyoruz. Jandarma Komutanı M.SANDAL, buraya dönüşte uğrayacağımızı söylüyor. İkindi vakti sağanak yağan sonbahar yağmurunun romantiziminde geliyoruz dağın yamacındaki köye. Sanki masallardaki gibi bir köy.

Minkar Çayının iki tarafında ve hemen köyün dibinde mütevazi ve şirin tarlaları ve bağları var masal köyün. Köyün üst kısmında Mağara Düzünden yukarıya doğru meşe ve ardıç ağaçlarıyla kaplı arazi. Köy ismini de zaten bu ardıçları çam farzedip hayaliyle bir de buna yayla ekleyen bir yüzbaşının taktirinden almış. Köy vadinin içinde güney yamaca kurulduğu için iklim daha sıcak ve ılık olurmuş çevre köylere nazaran. Bunu insanlarının ve muhtarının sıcaklığından da hemen farkediyoruz. Bu sıcak insanların sıcacık davetiyle Muhtar’ın Oda’ya alınıyoruz. Köyün eski mahrumiyet zamanlarını bilen Tevfik İNCE, bu havada ilçenin devlet erkanını bir anda karşılarında ve köylerinde görmekten duydukları memnuniyeti kelimelerle ve gözlerindeki muhabbetli ifadelerle beyan ediyor. Bir zamanlar bu çay üzerinde köprü olmadığı için 40 gün beklediğimiz olurdu öte yana geçmek için diyor ve şükrediyor bugüne. Bir de “Allah devletimize zeval vermesin”deyip dua ekliyor bu şükrana.

Muhtar Mevlüt ALKAN, köyün 11 hane ve 28 nüfus olduğunu, okullarının 1989 da kapandığını söylüyor, bir yandan kahve servisi yaparken. İstanbul’da 30 haneleri varmış. Sağolsun gidenler unutmamışlar bu şirin köyü. Yaz aylarında, bayramlarda gelip ziyaret ederlermiş köylerini. Köy, Kemah-Refahiye karayolunun kenarında ve 20 km mesafede olduğundan ulaşım kolaymış. Köylüler; köyün tarihinin hayli eski olduğunu, hatta Ciniviz’lere kadar dayandığını söyledi.

Tapu Tahrir Kayıtlarında 1516 da 3 hane, 1568 de 12 hane, 1591 de 16 hane olan bu köyün mahsulleri buğday, arpa,şıra, bal, meyve ve pamuktan ibaretti. Geliri 1516 da 5 000, 1568 de 6 558 ve 1591 de 15 731 akça idi.

Minkar Çayının yukarı taraflarında Mağaralar varmış. Merdivenli Mağarasında kayalar oyularak yapılan merdivenler, Tandır Mağarasında da tandır yerleri varmış. Ayrıca mağaraların duvarlarında, yılan, geyik ve balık gibi hayvan resimleri olduğunu ifade etti Muhtar ALKAN.

 Ömrümüzden kopan bir günü, sararmış ve dalından kopmuş bir sonbahar yaprağı gibi akşamın kızıllığında ıssız tepelerin arkasına bırakıp Şirin Köy Çamlıyayla’dan Kemah’a dönüyoruz.

Köyün Sınırları: Doğusu; Salamat Deresi, Batısı; Gülen Çayı, Kuzeyi; Öküz Yatağı, Uzun Yatağın Sırt ve Kengelliğin Sırt, Güneyi; Ağyeniş, Kozderesi,Gale Dibi ve Ocaktaş.

Bu haber toplam 2814 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA