• İstanbul17 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkale Şehitleri Kemahta Anıldı
19 Mart 2011 Cumartesi 00:00

Çanakkale Şehitleri Kemah'ta Anıldı

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 96. YILDÖNÜMÜ              Çanakkale zaferinin 96. Yıldönümü ve 18

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 96. YILDÖNÜMÜ

 

            Çanakkale zaferinin 96. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri anma günü münasebetiyle Hükümet konağı önünde düzenlenen ve Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmaları, Atatürk ve aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunmalarının ardından bir gurup öğrenci ile birlikte İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. Jandarma Asb.Bçvş İlhan SABUNCU’nun günün anlam ve önemini ifade eden konuşmaları, Uzm.J. Çvş. Haydar AKSOY’un okuduğu şiirle anma törenleri başladı.

 

         Tarihte eşine az rastlanan bu büyük mücadelenin kahramanları bize sadece bir vatanı değil daima yükseklerde tutmamız gereken istiklal meşalesini miras bırakmışlardır. Her 18 Mart günü “bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğranda ölen varsa vatandır” gerçeğine bir kere daha vakıf oluyoruz. Bu topraklarda yaşamanın bu toprakların insanı olmanın şuuruna eriyoruz.

 

        Milletimizin birliğinin ve bütünlüğünün en manidar simgelerinden biri olan Çanakkale Zaferi bir azmin, bir inancın zaferidir. Tüm imkânsızlıklara direniş gösteren yüce milletimizin var olma mücadelesi verdiği bu savaş, donanım ve olanak bakımından kendisinden kat kat güçlü olan ordulara karşı kazanılan zafer konusunda örnek teşkil etmektedir. Türk askerinin kudretini gösteren bu yüksek ruh, topraklarımızı sonsuza kadar bize vatan yapmıştır.

 

         Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ali TAŞPOLAT günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından katılımcılara duygulu anlar yaşatan Çanakkale Savaşı adlı tiyatro oyunu, slâyt gösterileri, şiirler ve oratoryo sunuldu. Programın son bölümünde ilçemiz Necatibey İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Yasin BEKAR yönetimindeki Yatılı İlk Öğretim Bölge Okulu öğrencilerinden oluşan koro günün anlam ve önemiyle ilgili marşlar ve türküler seslendirdiler. Programın hazırlayıp sunulmasında Kemah YİBO öğretmenleri Seçil KAYA, Çiğdem KARA, Kübra DABAĞ, Vedat ŞAHİN ve M.Bekir UĞURTÜRK görev aldılar.

 

         Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık mücadelesinde bir önsöz niteliği taşıyan Çanakkale Zaferi, bu programda bir kez daha coşkuyla, gururla; aziz şehitlerimiz, Mustafa Kemal Atatürk ve yüce milletimiz minnet ve şükran duygularıyla yâd edildi.

Kaynak: www.kemah.gov.tr

 

Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA