• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevdet Kolak ve Vakfı
05 Nisan 2012 Perşembe 00:00

Cevdet Kolak ve Vakfı

Kemah’ta adını sıkça duyduğumuz Cevdet Kolak ve Cevdet Kolak Vakfı; Kemah için önemli yatırım ve faaliyetler yapmış kişi ve kurumların başında gelmektedir. Rahmetli Cevdet Kolak; ömrünü

Kemah’ta adını sıkça duyduğumuz Cevdet Kolak ve Cevdet Kolak Vakfı; Kemah için önemli yatırım ve faaliyetler yapmış kişi ve kurumların başında gelmektedir. Rahmetli Cevdet Kolak; ömrünü ve servetini hemşerilerine adamış, eğitim ve öğretim için tüm imkanlarını seferber etmiş hayırsever olarak bölgemiz insanın karakteristik özelliğini yansıtması bakımından önemli bir şahsiyettir.

Bu gün Başkanlığını Hamit Erim’in yaptığı Cevdet Kolak Vakfı kurulduğu günden bu yana bu güzel hizmetlere devam etmektedir.

Önümüzdeki günlerde yayınlanacak Cevdet Kolak Vakfı Hakkındaki video röportajımızdan önce sizler ile Cevdet Kolak ve Vakıf çalışmaları ile ilgili Kemah Kaymakamlık Gazetesinde yayınlanan eski bir haberi paylaşıyor, bir kez daha Cevdet Kolak’ı rahmetle anıyoruz.

 

Onun en büyük arzusu Kemah'a bir eser bırakmaktı, sonunda onu da başardı ve Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ondan daha çok hizmetler bekliyordu Milli Eğitim ve Kemah insanlarının okuması yazması iyi birer fert olmaları onu çok mutlu ediyordu. Bilhassa bu yatırımlar Kemah'a olunca biraz daha fazla zevk alıyordu. Ve ben diyordu. Bütün mal varlığımı insanların okumaları ve eğitim görmeleri için vakf ettim diyordu.

Cevdet Kolak Bey'i vazifesi başında geçirdiği bir kalp krizi sonunda kaybettik. Acımız büyük. Onu rahmetle anıyoruz.

Kemah'a kazandırdığı ve kendisinin biran önce yapılması için acele ettiği hatta Eylül ayında teslim edilmesi ve açılısının yapılması planlanan Cevdet Kolak Vakfı Spor Salonunun belki de Kemah Sultan Melik Spor ve Kültür Senlikleri bir bahane olmuş 18 Temmuz 1997 günü bu vesileyle açılışı yapılan eserini gördü. Çok mutlu olduğunu belirtti. Zaten mutlu olduğu yüzünden ve heyecanından belli idi. Nasıl mutlu olmazdı ki. Yıllardır vermiş olduğu mücadelenin meyvelerini topluyordu ve yine tekrarlıyordu.

 "BEN MAL VARLIGIMIN YÜZDE YUZÜNÜ KEMAHLI OLAN OGRENClLERlN OKUMASI İÇİN KURMUS OLDUGUM VAKF'A BAG1SLADIM iste hayırsever hemşerimiz Cevdet Kolak Beyefendi daha birçok hizmetler verme zamanı aramızdan ayrıldı.

Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu Açılışında Cevdet Kolak'a Kucaklarken

1927 yılında Kemah'ta doğan Cevdet Kolak, Mehmet Efendinin oğludur. Annesinin adı Reyhaniye’dir. Ticaret Lisesini ve Basın Yayın Halkla ilişkiler okulunu bitirdikten sonra uzun yıllar İstanbul Belediyesi'nde çalıştı. Oradan emekli olunca ticaretle uğraştı. Evli olan Cevdet Kolak genç yasta hanımını ve doğum esnasında çocuğunu kaybedince bir daha evlenmedi. Daha önceki görüşmelerimizde "Esim ölünce bir daha evlenmedim. Çocuğum da yok. Paramin üç beş akrabaya paylaştırılması yerine, anne karnında ö!en yavrumun anısına yararlı olmayı tercih ettim. Onun; icin çocuklara ve öğrencilere eğitime katkı için bu vakfı kurdum" demişti.

Kemah Kaymakamı Yılmaz Kurt Cevdet Kolak'a Plaket Takdim Ederken

Cevdet Kolak kurduğu eğitim vakfı ile yüzlerce dar gelirli öğrenciye yıllarca burs vermis, üniversitede okuyan öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamış, son olarak da 18 Temmuz 1997 tarihinde kendisi tarafından açılısı yapılan çok amaçlı spor salonunu yaptırmıştı. Tek arzusu kurmuş olduğu ve her şeyini bağışladığı vakfının vefatından sonra da devam etmesi ve eğitim-öğretime katkıda bulunmasıdır.

Her şeyini böyle hayırlı bir işte kullanılmak üzere bağışlayan değerli hemşerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Kemah Kaymakamlık Gazetesi

Ağustos 1997 Nüshası

 

 

Cevdet Kolak Vakfı Başkanı Hamit Erim Dönemin Kemahlılar Dernek Başkanı İhsan Payalan ile Birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan Teşekkür Plaketi Alırken

 

 İlgili Haber:

Bu haber toplam 2078 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA