• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevizlik Köyünde Örnek Bir Ramazan Geleneği
07 Eylül 2008 Pazar 00:00

Cevizlik Köyünde Örnek Bir Ramazan Geleneği

 Cevizlik Köyü Bahçe Mahallesi SakinlerindenRamazan'da Örnek Bir Davranış !.. İlçemiz Cevizlik Köyü Bahçe Mahallesi Sakinleri, köylerinde güzel bir uygulamaya imza attılar. 

 

Cevizlik Köyü Bahçe Mahallesi Sakinlerinden

Ramazan'da Örnek Bir Davranış !.. 

İlçemiz Cevizlik Köyü Bahçe Mahallesi Sakinleri, köylerinde güzel bir uygulamaya imza attılar.  Ramazan ayı boyunca köyde iftarları bir arada açmanın huzurunu ve sevincini yaşıyorlar. El ele, gönül gönüle, topluca yemeklerin hazırlandığı köyde, Ramazan’ın ruhuna uygun hareket etmenin mutluluğunu yaşayan Bahçe Köyü sakinleri; “İftar toplu açılınca bir başka güzel oluyor!.. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı içerisinde kurulan iki sofradan biri olan İftar sofraları hiç şüphesiz toplu olarak başına oturulduğunda ayrı bir güzellik kazanıyor.


Hiç dinmeyen bir neş'e, hiç bitmeyen bir zevk, hiç eksilmeyen bir aşkla, tütüp giden bir ay varsa onun da Ramazan ayı olduğu, bir sene içinde geçen bütün nazlı mevsimlerin, ayların özünü, ruhunu, gerçek manâsını ve onlardan süzülmüş, toplanmış usareleri en tatlı bir şive ile sunan Ramazan günlerinin, Ramazan gecelerinin; her lahza, gönülleri ayrı bir haz ve ayrı bir tatlılıkla sarışını, şefkatle onları kucaklayışını, muhabbetle okşayıp ve yaşama zevkiyle coşturduğunu, bu günlerin  değerlendirilmesi gereken  tanışma, kaynaşma ve muhabbet  günleri olduklarının bilincinde olduklarını, O’na muhatap olabilme gayreti içine girerek tam bir ihlâs ve şuurla ibadet ve taate koşmak gayesini taşımanın mutluluğunu  yaşadıklarını ifade eden köy sakinleri bu uygulamanın ileriki yıllarda da devam edeceğini belirttiler.”

Haber : Orhan İşliyen / Kemah

 

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA