• İstanbul25 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİFTÇİYE HAYVAN YARDIMI
09 Aralık 2005 Cuma 00:00

ÇİFTÇİYE HAYVAN YARDIMI

Erzincan'ın Kemah İlçesi Kaymakamlığı'nca 65 çiftçi ailesine 950 adet koyun ile 40 adet büyükbaş hayvan dağıtıldı.Erzincan'ın Kemah İlçesi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma

Erzincan'ın Kemah İlçesi Kaymakamlığı'nca 65 çiftçi ailesine 950 adet koyun ile 40 adet büyükbaş hayvan dağıtıldı.

Erzincan'ın Kemah İlçesi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Kardere, Dikyamaç, Doğanbeyli ve Koçkar köylerinde 65 çiftçi ailesine 950 adet koyun ile 40 adet büyükbaş hayvan ilk yıl ödemesiz, 3 yıl geri ödemeli olmak üzere toplam 4 yıl süreli faizsiz olarak koyun, koç ve montofon cinsi inek dağıtıldı. Dağıtılan hayvanların maliyetinin ise 252 bin YTL olduğu bildirildi.

Kemah Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, büyük ve küçükbaş hayvancılık ve arıcılığın Kemah'ın dokusuna uygun düşen en ekonomik faaliyetlerin başında geldiğini belirtti.

Kaymakam Pehlivan, "SYDV bünyesinde Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) projeleriyle Kemah'ta hayvancılık ve arıcılık kapasitesini arttırmayı hedeflemekteyiz.
Bu bağlamda bugüne kadar 16 adet proje ürettik. 50 aileye 800 adet arı kovanı, 200 adet koyunu kapsayan 3 ayrı projeyi geçen bir yıl içerisinde uygulamaya koymuştuk. Bir süre öncede uygulamaya koyduğumuz 4 proje ile dağıtılan koyun sayısı toplam 950, büyükbaş hayvan sayısı ise 40 olup bu projelerden faydalanan aile sayısı da 65'tir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'ne ilettiğimiz projelerden onay gören ve 115 aileyi kapsayan 7 projeyi uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Ayrıca proje dahilindeki çiftçilerimizin üretimde bilinç düzeylerini artırmak ve çağın gerektirdiği standartları yakalamaya yönelik Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ilgili köylerde arıcılık, koyunculuk ve peynir üretim konularında kurslar düzenleniyor" dedi.

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA