• İstanbul20 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coğrafi İşaret Alan Ürünlerimiz
18 Ocak 2011 Salı 00:00

Coğrafi İşaret Alan Ürünlerimiz

Coğrafi İşaretli Ürünler ile dünyaca meşhur ürünlerimiz tescil altına alındı. Türk Patent Enstitüsü, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırma Merkezi, Fransa Montpellier

Coğrafi İşaretli Ürünler ile dünyaca meşhur ürünlerimiz tescil altına alındı.

 

Türk Patent Enstitüsü, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırma Merkezi, Fransa Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı işbirliğiyle düzenlenen coğrafi işaretler konulu uluslararası seminer 16-18 Aralık 2010 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Ana temasını “Türkiye ve Diğer Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler, Sosyo-Ekonomik Hareketlilik ve Biyo-Kültürel Özvarlık” konuları olan seminere Odamız adına Genel Sekreter Ahmet Eskiyurt katılmıştır.

 

Türkiye’nin içerdiği doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin bir parçası olarak büyük potansiyele sahip olduğu “yöresel ürünlerin” korunması amacıyla uygulanan “Coğrafi İşaretlerin” önemini ortaya çıkarmayı amaçlayan seminere ayrıca Fransa, Yunanistan, Hollanda, İspanya, İtalya, Fas, Tunus ülkelerinden temsilciler de  katılmıştır.

 

Seminerin açılışında Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın yanı sıra seminer Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Yavuz TEKELİOĞLU, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil KURTCEPHE, Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırmalar Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selim ÇAĞATAY, Köken ve Kalite Enstitüsü (INAO)’nden Alexandra OGNOV, Montpellier Akdeniz Tarım Entütüsü Müdürü Prof.Dr. Vincent DOLLE, FAO’dan Emiliie VANDECAELERE ve WIPO Temsilcisi Violetta JALBA da birer konuşma yapmıştır.

 

Bilimsel akademik topluluğun, mesleki ve dernek kuruluşlarının temsilcilerinin oluşturduğu bir gruba hitap edecek şekilde düzenlenen seminere, öğretim üyeleri, öğrenciler ve araştırmacılar, özel sektör mensupları, kamu sektörü temsilcileri ,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bu konuyla ilgili dernek yöneticileri katılmıştır.

 

Seminer nedeniyle düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Yöresel Ürünler Fuarı ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa AKAYDIN, Seminer Organizasyon Komitesi Bşk. Prof.Dr. Yavuz TEKELİOĞLU Antalya Ticaret Borsası Bşk.Ali ÇANDIR ve çok sayıda katılımcının katıldığı törenle açılmıştır. Açılışın ardından katılımcılar farklı ülkelerden ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen yöresel ürünleri tatma fırsatı bulmuştur. Seminer kapsamındaki fuarda Erzincan’ın coğrafi işaret tescilli ve yöresel ürünlerinin yanı sıra Gemlik Zeytini, Burdur Ceviz Ezmesi, Aydın İnciri, Siirt - Antep Fıstığı, Malatya kayısısı gibi Türkiye’nin değişik yörelerinden ürünler yer aldı. Fuarda ayrıca Fransa, Yunanistan, Hollanda, İspanya, İtalya, Fas, Tunus ve Lübnan gibi ülkelerin yöresel tatları da yer almıştır. 

 

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Erzincan’ın tanıtımını yaptığımız standda yer alan yöresel ürünlerimiz ve bakır el sanatı ürünlerimiz oldukça beğeni toplamıştır. Özellikle Erzincan Tulum Peyniri’ne olan ilgi oldukça fazla olmuştur. 

 

Türkiye’de şu anda 135 tescilli coğrafi işaretli ürün bulunmakta olup, Erzincan Tulum Peyniri ve Erzincan Bakır El Sanatları’nın coğrafi işaret tescili Odamız adına yapılmıştır.  

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu (OriGIn)’nun Türkiye’den ilk ve tek kurucu üyesi olarak Erzincan’ın coğrafi işaret tescilli ürünlerinin uluslararası arenada tanıtımı ve korunması adına önemli bir adım atmıştır.

Bu seminer ve fuara katılımımız, ilimize ait değerlerin tanıtılması ve bütünüyle Erzincan adının markalaştırılmasına katkı sağlamıştır.

 

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye’yi de temsilen üyesi olduğumuz oriGIn-Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu hem ilimiz hem de ülkemiz açısından çok önemli kazanımlar olacak bir çalışmanın başlangıcı olmuştur. Önümüzdeki dönemde dünya çapında her geçen gün önemi daha da artan bu organizasyona ülkemizden daha fazla kurum ve sivil toplum kuruluşunun dahil olabilmesi için Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

 

Kaynak: Erzincan Ticaret Odası

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA