• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, Erzincan'ı Ziyaret Etti
16 Kasım 2013 Cumartesi 09:54

Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, Erzincan'ı Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, Erzincan'ı Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül,  Erzincan Valiliği’ni ziyaret ederek,  ildeki gelişmeler ve sorunları hakkında Vali Abdurrahman Akdemir’den bilgi aldı.

Valiliği ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin güzel illerinden biri olan Erzincan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, siyasette bulunduğu süre içinde kente gelip gittiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak Erzincan'ı ilk defa ziyaret ettiğini kaydederek, “Benim için de muhakkak ki ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu vesileyle, bütün yol boyunca ve biraz önce sevgi ve muhabbetlerini eksik etmeyen bütün vatandaşlarıma, herkese teşekkür ediyorum. Bugün gün boyunca burada olacağız. Biraz sonra belediyemizi, garnizonumuzu ziyaret edeceğiz. 3. Ordu burada, diğer kurumları, üniversiteyi ziyaret edeceğiz" dedi. 

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR İSTİKRAR İÇİNDE YOLUNA DEVAM EDİYOR”

Erzincan’ın en önemli özelliğinin, memleketimizin en huzurlu, hoşgörünün bulunduğu, herkesin birbirine saygı ve sevgi içerisinde, muhabbet içerisinde olduğu illerimizden birisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan dolayı tabii ki büyük bir gurur duyuyorum. Bu bütün memleketimizin hep özlemidir ve bu çok dikkat çeken bir vasıftır Erzincan için. Türkiye’miz de çok şükür büyük bir istikrar içinde yoluna devam etmektedir. Her geçen gün ülkemizin, halkımızın problemleri çözülmekte. Gayet önemli adımlar atılmakta ve Türkiye geleceğe çok güçlü bir şekilde taşınmaktadır. Geçenlerde Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıl dönümünü hep birlikte kutladık. 100. yıl dönümü geldiğinde inşallah Türkiye her alanda çok daha güçlü, çok daha gelişmiş, çok daha müreffeh, her bakımdan halkı çok daha mutlu bir ülke olacaktır. Azimle, kararlılıkla herkes bu yolda elinden gelen her şeyi yapmaktadır."

Cumhurbaşkanı olarak bütün illeri ziyaret ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül sözlerini şöyle tamamladı: “Açıkçası böyle bir gelenek başlattım, daha önce pek olmayan. Bu vesileyle işte bugün buradayım ama daha önce bildiğim Erzincan ile bugün kısa süre gördüğüm Erzincan arasındaki fark gerçekten çok etkileyicidir. Bütün emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum ve bu vesileyle bütün Erzincanlı vatandaşlarıma bir kez daha sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

ZİYARET ANISINA 2 BİN 500 FİDAN DİKİLDİ

Erzincan Valisi  Akdemir de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti anısına Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi'nde 4 hektarlık alanda 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturduklarını, Erzincan'ın merkez nüfusu olan 96 bin fidanı da mart ayı içerisinde dikeceklerini ve bir hatıra ormanı oluşturacaklarını söyledi.

Valiliği ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Terzi Baba Camii’nde Cuma Namazı kıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Erzincan Belediye Başkanlığını ziyaret ederek, Belediye Başkanı Yüksel Çakır'dan kente ilişkin bilgi aldı.

Gül'e ziyaretinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, "Erzincan, Türkiye'nin imar açısından da en müstesna bir yerdir. Tabii afetlerden çok büyük zarar görmüştür ama bunun getirdiği fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmiştir ve düzgün bir şehircilik yapısı vardır. Bu şehrin güzel yapısını bozmamak gerekiyor" dedi. Geçmişte yaptığı ziyaretlerdeki resimlerine baktığını, kendisinin de belediye başkanının da değiştiğini ifade eden Gül, geçen sürede Erzincan'ın da çok değiştiğini, mamur hale geldiğini ve kendini toparladığını dile getirdi. Kentin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu bildiren Gül, her gittiği belediyede "Şehirlerin esas sahipleri belediyelerdir" dediğini anımsattı. Diğer kamu görevlilerinin görev süreleri sonunda başka yerlere gittiğini, ancak şehirlerin gerçek sahiplerinin belediyeler olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, belediyelerin şehirleri güzel yapabilecekleri gibi hiç oturulamaz hale de getirebileceklerine söyledi. Erzincan'da olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Gül, Erzincan'ın en önemli özelliğinin buradaki tolerans, hoşgörü, farklılıkların birbirine saygısı olduğuna vurguladı. Bunun tarihten beri böyle olduğunu belirten Gül, "O açıdan bu Türkiye için de çok semboldür gerçekten" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Belediye Başkanlığının ardından Erzincan Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret etti. Türkiye'nin her şehrinde üniversite bulunduğunu hatırlatan Gül, öğrencilerin hedefinin üniversitede 4–5 yıl geçirmek olmaması gerektiğini belirtti. Üniversiteye girenlerin mezun olduklarında vasıflı hale gelmeleri gerektiğine dikkati çeken Gül, üniversite eğitiminin öğrencilerin vizyonunu ve bakış açısını geliştirmesi gerektiğini kaydetti. Gül, üniversitenin eğitim kalitesinin yükselmesinin Erzincan'a en büyük iyilik olacağına işaret ederek, bunun gerçekleştiğini görmenin kendisini memnun ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek için bulunduğu Erzincan’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi’ni ziyaret etti.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi’ni ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül şunları söyledi: “Biliyorsunuz Muharrem ayı içerisindeyiz. Böyle mübarek günlere de rastlamış oldu. Gündüz Cuma Namazına nasıl gittiysem, bugün de burada Cemevini ziyaret etmekten gerçekten büyük bir memnuniyet duydum. Ve şunu söyleyeyim: Bu memleket hepimizindir. Bu memlekette dedelerimiz de, onların dedeleri de, babalarımız da, atalarımız da, hepimiz burada doğmuşuz, burada büyümüşüz. Dolayısıyla burada hepimiz de birbirimize saygı, sevgi, muhabbet içerisinde olduğumuz sürece her şey çok daha iyi olacaktır. Tabii ki çeşitli görüşleri dinledim, notları da aldım. Biliyorsunuz Türkiye’de büyük bir değişiklik var, anlayış değişikliği var. Birbirimizin sorunlarına kulak veriyoruz. Onlar dinleniyor. Bunlarla ilgili gerekenler adım adım yapılıyor. Sadece Alevi vatandaşlarımızın değil, Sünni vatandaşlarımızın da, memleketimizin doğusunun da, batısının da, İzmir’in de, Diyarbakır’ın da, Kayseri’nin de hepsinin sorunları var, çeşitli talepleri var. Dolayısıyla bunların hepsine kulak vermek, bunları gidermek için uğraşmak da, devleti yönetenlerin, hepimizin tabii ki görevidir. O açıdan doğrusu çok memnun oldum. Sağolsunlar, gayet güzel dualar da edildi. Ben tekrar bütün vatandaşlarımın, özellikle Erzincanlıların bu kadar büyük bir hoşgörü ve dayanışma içerisinde, birbirlerine saygı ve sevgi içerisinde yaşıyor olmalarını çok anlamlı buluyorum. Herkesi bundan dolayı tekrar tebrik ediyorum.” 

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, yurt ziyaretleri kapsamında geldiği Erzincan’da şehit ve gazi aileleriyle, işadamları,  sivil toplum kuruluşları, kamu temsilcileriyle akşam yemeğinde buluştu. Erzincan’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Hanımefendi Hayrunnisa Gül, akşam yemeğinde işadamları ve yatırımcılarla bir araya geldi.

Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Erzincan’ı katılımcılara tanıtırken, Erzincan’ın birçok yönüyle öne çıktığını kaydetti. Sayın Cumhurbaşkanımızı Erzincan’da ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını ifade eden Vali Abdurrahman Akdemir konuşmasında “Farklı kültürel zenginlikleri ve kimlikleri yüzyıllardır barış ve huzur içerisinde barındıran Erzincan; 365 gün kar eksilmeyen şiirlere ve türkülere konu olmuş dağlarıyla, seyrine doyum olmayan coğrafyası, şelalesi, Ergan dağı kayak merkezi, mert ve yürekli insanıyla, Doğu Anadolu bölgesinin batıya açılan penceresidir. Valisi olmaktan büyük onur duyduğum ve etrafı dağlık ortası bağlık, suyu sert insanı mert olan bu topraklarda, zat-ı alinizden aldığımız güven ve güçle; anayasamızın bizlere verdiği görev ve sorumlulukların bilinciyle; atanmış/seçilmiş tüm kamu yetkisi kullanan görevliler başta olmak üzere, üniversite, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve toplumun tüm kesimleriyle işbirliği ve gönül birliği içerisinde büyük bir azim ve gayretle çalışıyoruz. En önemli görevimizin; bir yandan halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak olduğu bilinci ve sorumluluğu ile hareket ederken, diğer yandan devletimizin şefkatli ve merhametli yüzünü de göstermenin, halkımızla iç içe olmanın gayreti içerisindeyiz. Zat-ı aliniz başta olmak üzere, hükümetimiz, ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanımızın desteğiyle ilimizde son yıllarda tüm sektörlerde önemli gelişmeler sağlanmış, kamu alt yapı yatırımları tamamlanmıştır” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Erzincan'ın tarihi bir gün yaşadığını, 17 yıl aradan sonra ilk defa bir cumhurbaşkanının kenti şereflendirdiğini söyledi. Yıldırım, bir insanın kendi memleketi hakkında konuşurken neler hissettiğinin bilineceğini belirterek, içinden geldiği gibi düşüncelerini yüksek sesle misafirlerle paylaşmak istediğini aktardı. 

Erzincan'ı "etrafı dağlık, ortası bağlık, doğunun parlayan yıldızı" olarak niteleyen Yıldırım, kentin yıllarca depremlerden ve yoksunluktan çok büyük sıkıntılar çektiğini dile getirdi. Bu nedenlerle Erzincan'ın kan kaybettiğini, göç verdiğini, kent sakinlerinin çareyi batı illerine ve Avrupa'ya gitmekte bulduğunu ifade eden Yıldırım, bunun sadece Erzincan'ın değil, doğu illerinin tamamının sorunu olduğunu, bölge insanın kendilerinin ve çocuklarının geleceği için Avrupa'ya gittiklerini anlattı. 

Doğu ile batı arasında o günlerde çok büyük farklar bulunduğunu ancak Türkiye'nin güven ve istikrara kavuşmasıyla sorunların çözüldüğünü dile getiren Yıldırım, Cumhurbaşkanı Gül'ün ülkeye verdiği güven ve istikrarın bunların başarılmasında etkili olduğuna vurgu yaptı. 

Programda daha sonra Erzincan’da çeşitli kurumların yapılmasında yaptıkları bağışlarla dikkat çeken işadamlarına Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından bakır işlemeli levha verildi. 

Kaynak: Erzincan Valiliği

 

Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA