• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dedeoğlu Köylüleri suya kavuşuyor
13 Temmuz 2005 Çarşamba 00:00

Dedeoğlu Köylüleri suya kavuşuyor

Dedeoğlu Köyü Muhtarı Fahrettin Cantürk yaptığı açıklamada, su problemini çözmenin kendilerine nasip olduğunu söyledi.Erzincan'ın Kemah İlçesi'ne bağlı Dedeoğlu Köyü'nde uzun zamandır

Dedeoğlu Köyü Muhtarı Fahrettin Cantürk yaptığı açıklamada, su problemini çözmenin kendilerine nasip olduğunu söyledi.

Erzincan'ın Kemah İlçesi'ne bağlı Dedeoğlu Köyü'nde uzun zamandır yaşanan içme suyu sıkıntısını sona erdirecek Hakbilir kaynak suyunun köye getirilmesi için devlet-vatandaş işbirliğiyle çalışma başlatıldı.


Dedeoğlu Köyü Muhtarı Fahrettin Cantürk yaptığı açıklamada, su problemini çözmenin kendilerine nasip olduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıldır sürdürülen yeni içme suyu kaynağı bulma çalışmalarının olumlu sonuçlandığını ifade eden Cantürk, "Köyümüze 15 kilometre uzaklıkta Hakbilir Köyü sınırları içindeki su kaynağından, muhtarlığın onayı alınarak getirilecek içme suyu çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından gerekli olan etüt projesi geçtiğimiz yıl hazırlatıldı. Projenin tamamlanması sonrasında ishale hattının uzunluğu, kullanılacak malzeme miktarının tespiti ve ulaşımı sağlayacak 13 kilometrelik yol, yine Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünce yaptırıldı. Kullanılacak borular ise Erzincan Valiliği İl Özel İdaresi katkısıyla alındı. Bu proje Dedeoğlu Köyü Kalkındırma Derneği, Dedeoğlu Köyü Muhtarlığı, Kemah Kaymakamlığı ve Erzincan Valiliği İl Özel İdaresi işbirliğiyle sürdürülmektedir. Haziran ayında start verilen çalışmalar çerçevesinde şu ana kadar ishale hattının 5 kilometrelik bölümü tamamlanmış durumda. İşçiliği bizden, malzemesi devlet tarafından karşılanmak üzere yaklaşık 500 bin YTL'ye mal olacak projeyle halkımıza 1. sınıf içme suyu sağlanacaktır" dedi.

Kemah Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise yaptığı açıklamada, 73 köyü olan ilçede altyapı faaliyetlerinin imkanlar ölçüsünde sürdürülmekte olduğunu vurguladı. Kaymakam Pehlivan, "Bu çalışmaların en önemlilerinden biri içme ve arazi sulama suyu sıkıntısı olan köylerimizin bu sorunlarının çözüme kavuşturulmasıdır. Bu çalışmaların devlet-vatandaş işbirliğiyle yürütülmesi daha etkin ve verimli sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda Dedeoğlu Köyü'nde devletimiz tarafından yaptırılan 13 kilometre mesafeden getirilecek su projesiyle ilgili Dedeoğlu Köyü Muhtarlığı öncülüğünde yapılan çalışmalarla projede önemli mesafeler alınmıştır. Alan sarp ve kayalık olmasına rağmen köy halkının da gayretleriyle kısa sürede suyun köye getirilmesini hedefliyoruz. Proje bağlamında en az devletimiz kadar katkı sağlayan köylülerimizin bu gayretinin diğer köylerimize de örnek olmasını diliyorum. İlçemizde de bu tür müşterek atılımların devam edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

İHA

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA