• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğal Köme Zamana Yeniliyor
30 Kasım 2010 Salı 00:00

Doğal Köme Zamana Yeniliyor

Doğal Köme Zamana Yeniliyor Erzincan'ın Kemah ilçesinde kışın evlerde tüketilen kuruyemişlerin başında gelen köme, birçok evde yapımı sürüyor. 73 Yaşındaki Rukiye nine, 7 yaşından

Doğal Köme Zamana Yeniliyor

 

Erzincan'ın Kemah ilçesinde kışın evlerde tüketilen kuruyemişlerin başında gelen köme, birçok evde yapımı sürüyor. 73 Yaşındaki Rukiye nine, 7 yaşından beri köme yaptığını ve her geçen yıl kömenin evlerde yapımının azaldığını belirtti.

Erzincan’a 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kemah ilçesinde kışın yaklaşmasıyla beraber kışlık yiyeceklerin başında gelen kömenin de yapımı devam ediyor. Kemah ilçesinde yoğun olarak yetişen cevizin kullanıldığı köme birçok evde yapılıyor. Kışın tüketilen köme, bazı vatandaşlar tarafından ise bol miktarda yapılarak satılıyor. 

Kemah’ta yaşayan 3 çocuk annesi 73 yaşındaki Rukiye Dinç, her yıl köme yaptıklarını ve kömenin Kemah’ın olmazsa olmaz kuruyemişi olduğunu söyledi. Kömenin önceki yıllarda daha fazla üretildiğini ve diğer illere de satıldığı belirten Dinç, her geçen yıl köme gibi yöresel yiyeceklerin yapımının unutulduğunu belirtti. Rukiye Dinç, soğuk kış akşamlarının vazgeçilmezi olan kömeyi anlatarak; “Eylül, Ekim ve Kasım aylarında meşhur Kemah cevizlerimizi topladıktan sonra yaş iken ipe dizeriz. Ardından karışımını yapıp cevizleri buna batırdıktan sonra iki gün açık havada bekletiriz. Hazır hale gelen kömeler kışın akşamları sobaların başında akrabalarımız, komşularımızla toplanıp sohbet ederken diğer yemişlerle beraber tüketiriz.” dedi. Kömenin, doğal karışımlardan yapıldığı için enerji ve sağlık yönünden de faydalı olduğunu belirten Rukiye nine bu yaşta böyle sağlıklı olmasını ise böyle doğal yiyeceklere bağladığını belirtti.

Köme yapımının unutulmaması ve organik olarak yapılması gerektiğini belirten Rukiye nine kömenin tarifini de şu şekilde anlattı; Yaş cevizin ipe iğne yardımı ile dizilmesinin ardından kömenin özel karışımı yapılıyor. Karışım için suda kaynatılan kuru veya yaş dut bez yardımı ile ezilerek suyu alınıyor. Ardından dutun suyu belirli bir süre kaynatıldıktan sonra içerisine bal, toz şeker, un ve yumurta karışımı eklenerek istenen kıvama gelene kadar ateş üzerinde tutuluyor. İsteğe göre karışıma sütte eklenebiliyor. Karışım istenen kıvama geldikten sonra iplere dizilen ceviz, karışıma batırılıyor. Karışımla kaplanan cevizler ağaçlara asıldıktan bir süre sonra üzerine un serpiştiriliyor ve yaklaşık iki gün açık havada bekletiliyor. İki günlük sürenin ardından hazır hale gelen köme kışın tüketiliyor.

 

Haber: Yakup Bakar

Kaynak: www.erzincan24.com

Bu haber toplam 1701 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA