• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DOĞAN KÖY
00 0000 Salı 00:00

DOĞAN KÖY

DOĞAN KÖYÜ (Tortan)                     Sabah güneşi Munzurlar’ın üzerinden doğduğunda, Karadağ’ın

DOĞAN KÖYÜ (Tortan)

                     Sabah güneşi Munzurlar’ın üzerinden doğduğunda, Karadağ’ın eteklerindeki bu köyü görürmüş ilk olarak. Bu nedenle “Doğanköy” ismini almış köyleri. Eskiden 73 hane olan köy, şimdi 28 haneye düşmüş.1950 de eğitim ve öğretime başlayan köyün ilkokulu 1990 da öğrenci azlığından dolayı kapanmış. Muhtar Gülağa DEMİRBAŞ sadece İstanbul’da 138 haneleri olduğunu söyledi. stanbul’da başkanlığını Mustafa KAÇMAZ’ın yaptığı “Doğan Köyü Kültür ve Yardımlaşma”derneği, yeni kurmuşlar, köylüler arasındaki dayanışmayı ve yardımlaşmayı sağlamak için.

         Göçler nedeniyle, Acemoğlu mevkisinden itibaren, Aşağı Çoban Bakan,Yukarı Çoban Bakan, Uzunçayır, Kuru Pınarı,Tortan Sırtı tarlaları, ekilip biçildikleri zamanlara ve saban demirine hasret bir halde bomboşdu. Karadağ’ın buz gibi berrak soğuk suları Kurban Pınar’ından çıkıp, çok uzun zamanlardan beri Cindere’nin üst sırtlarına tutdurulmuş yeşillikler içindeki bu şirin köye hayat veriyormuş. Köyün eski kurulduğu yer çok dik bir yamaçta olduğu için, yeni yapılaşma Tortan Sırtına doğru kayıyor. Zaman zaman heyalan ve yukarıdan kayalar yuvarlanıyormuş köyün üzerine.

       Eski köyün orta yerinde, kubbesi ve dış cephe duvarları hala ayakta çok eski bir kilise var. Tapu Tahrir Kayıtlarında köyün,1516 da 9 hane,1568 de 27 hane olduğu, mahsullerini buğday, arpa, darı, pamuk, şıra, bal, meyve ve bostan ürünlerinin teşkil ettiği, vergi hasılının 1516 da 5 000,1568 de 10 000,1591 de ise 18 700 akçadan ibaret olduğu tesbit edilmiştir. Köyün, Karadağ’ın öteki yüzünde, Sıropil mevkiinde soğuk suların çağladığı, rengarenk yeşillikler içinde birkaç mevsimin birarada yaşandığı, diğer üç komşu köyle müştereken kullanıldığı tabiat harikası bir mezrası da varmış. Şimdi gidemedikleri bu yerleri anlatırken buğu buğu hasret tütüyordu köylülerin gözlerinden.

Köyün Sınırları:Doğusu; Bulanık dere, Acemoğlu ve Pordi sırtı,Batısı; Yatakların Batı sırtı,Yukarı Çoban Bakan ve Eski Şose, Kuzeyi; Üç Kardeşler ve Karadağ, Güneyi; Fırat Nehri.

 

 

 

Doğan Köy Resimlerini bizimle paylaşan Kemal Baştuğ Bey'e teşekkür ederiz...

Bu haber toplam 4230 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA