• İstanbul17 °C
  • Erzincan11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğanbeyli Köyü Şive Örnekleri
01 Mart 2010 Pazartesi 00:00

Doğanbeyli Köyü Şive Örnekleri

Konuşan: İbrahim KaymakYeri    : Kemah ilçesiDoğanbeyli B.MerkezKonu      :Genel D.3-21  Şimdi büralüyuh. İşde ireşberlik. Vur oyannı,

Konuşan: İbrahim Kaymak

Yeri    : Kemah ilçesi

Doğanbeyli B.

Merkez

Konu      :Genel

 

D.3-21

 

 Şimdi büralüyuh. İşde ireşberlik. Vur oyannı, çal bu yannı. Ben daha çalışmeyem. Torımnarım var, üşahlarım var. Hep oheya oheya nolacah? Ya eşde bele, dünye. Bahalım

nolacah? Hocalıh yapıyidim o zemannar. Birahdım. Vaz geşdim. Köw imamı.  O dewürler geşdi. O zaman getürer misin? Şindi yaşayeş eyi de masıraf çoh. Gelürâtın olmadı mı bi yerden, altına  ğaçar. Satmazsa altından çihamaz ki. O zemanın genşleri iteatliydi. Şindi böyüyh küçüyh yoh. Gendini taneyen gime itetaet eder.

Âşık kitaplarını çoğ ohumuşam. Vardur kütüphanalarda. Ecem düzmesi onnar. Ben bi aşeh oludum da, dedi, bunun dohzan dohuzu yalen, dohsanı yalen önü gerçeg, deyiyi. Üydurma. Annadullar ya çoh, o Koroğlu'nun meselesini. Bah Koroğlu'nun da kitabı vardur. Ezberlemiş onu sabağa gader  annadsa annadur. Şindi ohursun kitabi, ğapersin bişey yoh.  Mekdüp yoh mı yawu? Orda bi mağarası var, abura Koroğlu'nun mağarası deller. Alt köwüne getmesüz orda bi mağara var, Koroğlu'nun mağarası deller. Eylenmiş, gelmiş orda. Gaçecahsın, göçeceksin.

Bizi baturan, üş golorduyu baturan, şeydi  Enver Paşa. Rusunan çoh yerde moharebe etdük. Ermenilernen etdük, Yünanlıynan etdük. Ermeniler işde o zaman, he bugün basah, yaren basah, bızimkinner haber aldılar, onnan  basdılar bu sefer. Sürgin yapdılar. Sürdiler, yahdılar. ğırdılar. Urus çeküldüyhden soma Erzüncanı baturan Ermenülerdür.Yahmişlar. Taneyim. Allah bülür. Taneyim. Allah bülür. Bülmezlar

 

Konuşan : Şerif Altunkaş

Yeri          : Kemah ilçesi

Doğanbeyli B.

Konu        :Genel

 

 

D. 3-22

 

Yawu nasılsın, eyi misin? Bi yere get misin?. Nerden geliysin ki? Nere gediysin ki? Nerden geldin? Diblerde su var miydi?

 

Ah ula ula ula yuvvada yawrülar,

Ele gurban, ğuş yuvada yawrijlar

Ele yavrünün neslini de ğurtlar yemiş,

Ele Vallah yetim de ğalmiş da yavrülar

Ağamın elinden, elinden

Gardaş ne çeken de yanı dilinden.

Elif dedim be dedim

Giz ben sana ne dedim,

Darıldın mı sözüme de

Ben onu şakğa dedim,

Alçacuh düvardayim

Baş açuh ovadayım, ,

Nerde cemâlin görsem

Vay camo, vay camo Cemilem

Aşşam sabağ ordayım,

Vay camo, vay camo Cemilem.

 

         Şindi arebeye bindim. Bindüynden soma dedim ğafam arğiy.Kerim dedim bana bi ilaş ver. Dedi al sahan Şerif dayı illâç.  Yoğusa hindyagıymış ölüsünü Nasi arebeye bindüysem bi emel aldı beni. Ha babam, de babam accuh eylen dişariye çihacem, tumana edecekdük. Yawu bunu ne deyi verdin, utanmadın mı verdin bana? Ben mahsus verdim seni beyle yapam.Sen dedi şahıya dayanıysin. Bele iki üş gün çeyhdim eme, fahat  geşdi, getdi. Aldurma beşeyi olmaz.

Bi gün efendime söyleyim namaz ğıldım Kemah'da. Hekmet'i şeye yolladım, getdi onya. Bi de bahdım geliv. Bahdım araba heş yoh. Getdim evde yatıyi. Bahdım ki uyiy. Ağa buna bi şamar atarsın. Bahdım gahdı. Aşşeğı endi, ele ğaçıy, ele gaçiy köwe geldi. Şerif Dayının arabası dewrüldü sele oldı bele oldı Olan nolduysa oldı zeten. Ergürlü bi kürt var du war yapeyi. Dedim yawu Ale  Ağa araba dewrülmiş, üş defa dönmiş. Yawu dedi, daha ne deyiysin üş defa dönmiş de pare ğazenmiş. Arabe yuwarlanmiş üş defa dönmiş. Kemah'a getdim bole söledim gülmeyhden... Şeyde  yatıyi, yolun üsdünde.Yoh canim. Ne zaman Ne gidem yahu? Ahan şindi dawara gideceyhsin.Bize habel verüllerdi. Haber veren yoh babam. Yarın giderük. Davar löbeti ğarışdı babam. Herkeş erhadaşiynan gediy işde. Birahmış davarı. Yemek yiyirler, dur.

 

Konuşan : Ömer Altunlar

Yeri         : Kemah İlçesi

Doğanbeyli B.

Merkez

Konu       : Genel

 

D. 3-23

 

Altı tene adam geldi. Beni yahaladılar. İplerimi aliylar. Dedim, yavu siz altı gişisiz, ben bi gişıyim. Bana çaldılar bunnar altı gişi. Derheyi çekdim, dedim birinin boynünü kesem. Hecatlanmı alamadılar ama çoh zopa yedim. Sonra Vahidinen Mısdafa geldi derheyi belimden aldılar. Yavu Halıt dayı, göriysin zopa yedim, birah, gine birahmiy. Tayu ğucahliyim, götüriyim, geliy gine boziy taye. Şemseddin yanemdaydi göz edim şüna bi tene vur. Getdim balteye aldım, ğaşdım, geldim. Geldi o  Fayıh ğawuşdu. İlle derheyi ver. Balteye al de, derheyi ver.  Getdi herif gırh gün hastia yatdı, ondan soma da öldü. Gorhundan.Hakğet dawar sahapsuz.

Awa ğetdük bi kere gardaşım.  Bürdan çihduh, bi bu bizim yazulan gezdük. Bi tene davuşan çiharamaduh. O Pekeric'in bükde davüşannari çihardduh. Taze aldı. Bi tenesi de getdi delüge girdi. Delüyhden çiharamaduh. Bi tene de atduh vurduh. Rehmetlik şüfer Gadir de ordaydı. O Gadir geldi, davüşanın iki tenesıni kegligın yanına asdilar. Getdük gine o dağe oharı dayenduh. Ben acihdım, daha gidemedim. Döndüm gerisin geri. Geldim o çayen kinarına. Oturdum, ayehlanmı çiharam. O irehmetlig Gader sudan geşdi bu yane, beni terkiye alip geçürmedi bu yane. Oharı daha gelemiyim, yoruldum. Geldim Şeban'nan emimoğlundan bi eymeyh  isdedim, gulağımın dibine bile getmedi. Zörha geldim  bunya çihdım. Davüşannan bırahdım orda geşdim, geldim. O da yorılmış, Oturmış birer tarhuna aşı yemiş, üş dene de eymeyh yemiş. Ordan gelmiş. Tandur yanıyimiş. Onnar büşirmiş o yemiş. Çagırmişlar on iki eymeyh de orda yemiş. Geldi bizim evde de yedi. Acından ölmiş. Yarın bigün löbeti var o ademin. Hep teyh geliyler. Birine de ben giderim yarin ahşem.  Ben yollamiyim löbetriyi. Geldi çocuh canim sıhildi. Fenâ mı ediyesin? Neye getmek? Telefon işini buban mı gonuşur? Yoh  canım bi çocuh. Yeylada. Ay doğenda gahsın getsin. Şindi neye  gide?

 

Konuşan : Mustafa Şişli

Yeri          : Kemah İlçesi

Doğanbeyli B.

Merkez

Konu     : Genel

 

D. 3-24

 

Heç ses çiharrtmiy. Golinen çalişdiruyuh. Golunnan çewürdük çaleşde. Marş basmiyi. İçindeki şeyi bağliyamaduh. Kârlı amma bülen yoh gıymetini. Bülmiyler, çoğu almey. Hepisi alse gazdan çoh isdifaydeli. Nere gedıysin? Nere gidem? Bişey  demiyim. Birah şimdi yapecahsan. Tükende enahdar çoh. Geliyi,  açeyi. Bülmem, annemam. Ben orayi neye bağliyam? Çaput sardım. Ataş çihariydi. Neye çevürem? He ya ore tahilmuşdur. Nereyi bağlediysa yanış bağlamış. Ses bile çihartmiy. Neye aköler geçeye? Bi senelük aköyü tahsan gene ğırrr ediyi. Sahat gibin çalişduriydi. Ben bülmem.Ökizinen mi süriysin? Neyize yetmiy.

 

Kaynak: ERZİNCAN VE YÖRESİ AĞIZLARI

İnceleme – Metinler - Sözlük

Prof..Dr.Mukim SAĞIR

Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Türk Dil Kurumu Yayınları No:565 Ankara,1995

Prof.Dr. Mukim Sağır Bey’e çalışmalarını kullanmamız için vermiş olduğu kişisel izinlerinden dolayı şükranlarımızı sunarız.


Yayına Hazırlayan : Tuba Hanım

 

Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA