• İstanbul17 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğu Anadolu'daki kültürel miras
17 Eylül 2014 Çarşamba 12:55

Doğu Anadolu'daki kültürel miras

Çok eski bir yerleşim yeri olan Kemah, Erzincan'a bağlı bir ilçe. Avrupalı turistin çok önce keşfettiği Kemah'ta Karasu nehrinde rafting, Munzur dağlarında ise trekking yapılıyor

Genelde bu sayfalarda yer alan tatil ve keşif noktalarının çok dışında, farklı bir deneyimi, Kemah'ı anlatacağım. Giderken ne bulacağım konusunda soru işaretleri taşıdığım Kemah ilçesi, İstanbul'a yaklaşık bin 100 kilometre uzaklıkta... Tarih boyunca depremlerle sarsılan ve belki de bu nedenle hüzünlü bir yapısı olan Erzincan ilinin dokuz ilçesinden biri...

Tarihi antik çağlara kadar uzanan ilçe çok eski bir yerleşim yeri aslında. Dağlardan kabaran soğuk suları, yüksek rakımdan dolayı temiz havası ve içerisinde barındırdığı kültür varlıkları ile size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor Kemah. Bugüne dek alanlarında tanınan yüzlerce insan yetiştirmiş bu küçük ilçe. 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Mustafa Sandal, Demet Sağıroğlu, İbrahim Sadri, Tolunay Kafkas ve burada adını anmaya imkanımız olmayan sayısız akademisyen, politikacı, yazar ve sanatçı çıkmış Erzincan'ın bu ilçesinden. Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok medeniyete tarihi boyunca ev sahipliği yapmış olan Kemah, içerisinde bulunan taşınamaz kültür varlıkları ile -ki bunlar arasında; Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde övgü ile bahsettiği Kemah Kalesi, Sultan Melik Türbesi ve Osmanlı Mezarlığı başı çekiyor- ile dikkati çekiyor.

Şu an 2 bin 200 nüfusa sahip olan ilçe yurtiçi ve yurtdışına bir hayli göç vermiş. dolayısıyla yola çıkarken kalabalık olmayan, ıssız bir yerle karşılaşacağımı düşünmüştüm. Ama gider gitmez yanıldığımı anladım. Özellikle yaz dönemi olması sebebiyle oldukça kalabalıktı Kemah. Beni asıl şaşırtan ilçedeki turist nüfusu oldu. İsviçre, Danimarka, Fransa ve Almanya'dan birçok turist buraları çok önceden keşfetmiş. Turistler Fırat nehrinin bir kolu olan Karasu nehrinde rafting, Munzur dağlarında trekking yapmak, doğada huzur bulmak için buralara geliyor. İçerisinde 70'in üzerinde köy bulunan Kemah'ta arazi engebeli geniş ve düz arazi yok denecek kadar az. Çevresindeki dağlar genellikle ağaçsız ve çıplak. Bu kıraç görüntü insanı gerçekten çarpıyor. Kemah'a 7 km. uzaklıkta en yakın köy olan Tan Köyü bölgenin en önemli yerleşkesi sayılıyor. Özellikle hayvancılık ve arıcılığın yapıldığı Tan Köyü'nde tarımla da uğraşılıyor.

Tan Köyü, bu özelliklerinden dolayı Kemah'ta bulunan diğer köyler arasında öne çıkıyor. Tuz göletlerinden elde edilen tuzuyla da meşhur olan Kemah'ın tulum peyniri ve cevizi de epey üne sahip... Yarmadan yapılan ayran çorbası ve kesme (un) çorba, erişte, çılbır, sırın, katmer, bulgur pilavı ve kırmızı et ağırlıklı yemekler Kemah'ın mutfağında yer alan yöresel tatlar.

Ömer Karahan

kaynak: http://www.sabah.com.tr/

 

Bu haber toplam 2205 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA