• İstanbul17 °C
  • Erzincan11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dostlar Divanı; Sancak Şehri Kemah'ı Ziyaret Etti
11 Mart 2015 Çarşamba 10:09

Dostlar Divanı; Sancak Şehri Kemah'ı Ziyaret Etti

Dostlar Divanı; Sancak Şehri Kemah'ı Ziyaret Etti

Erzincan’ımızın tarihi, doğal varlıkları, ekonomik, sosyal ve kültürel değerleri üzerine incelemelerde bulunmak amacıyla Erzincan Valisi Süleyman Kahraman’ın davetleri üzerine; Valiler, akademisyenler, işadamları, sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, adli yargı temsilcileri ve birçok bürokratın yer aldığı Dostlar Divanı heyeti ilimizi geldi.

71 kişiden oluşan heyet ilimiz programında ilk olarak Vali Süleyman Kahraman ile beraber Kemah ilçemizi ziyaret ettiler ve incelemelerde bulundu. Sayın Vali Süleyman Kahraman ve  Protokolü Kemah ilçemizde Kemah Kaymakamımız Hayrettin ÇİÇEK ve Kemah Belediye Başkanımız Osman Kemal ASLAN karşıladı ve heyete Kemah incelemeleri boyunca eşlik etti. Sayın Vali Süleyman KARAMAN ve beraberindeki heyet Kemah ilçe merkezinde bulunan ve 1454 yılında Gülabibey tarafından yaptırılan Selçuklular döneminden kalma tarihi Gülabibey Camii ve hamamı ile ilçe merkezindeki diğer tarihi ve turistik mekânlarında incelemelerde bulundu, Vali Kahraman ile beraber halk oyunları oynadı.

dostlardivanikemah2.jpg

İlçe merkezindeki incelemelerinin ardından Tuzla köyünde bulunan Kemah Tuz Ocaklarında incelemelerde bulundular. Burada heyete bir açıklamada bulunan Vali Kahraman, Osmanlı döneminde açılan tuz ocaklarının işletme olarak faaliyetlerinin sürdürmesinin yanında turizm açısından da önemine vurgulayarak; buradaki doğal kaynak tuzlarının rafine edilmeksizin doğal ortamda kendiliğinden kristalize olabilen, doğal olarak yüklendiği mineralleri muhafaza edebilen ve ülke genelinde çok az çıkan bir tuz türü olduğunu ifade etti.

dostlardivanikemah3.jpg

Kemah Tuz Ocaklarındaki incelemelerinin ardından heyet ilçedeki ziyaretlerinin son durağında ilçenin önemli tarihi eserlerinden biri olan 1071-1228’de yöreye egemen olan Mengücek Beyliği dönemine ait Kemah Sultan Melik Türbesini ziyaret ederek incelemelerde bulundular. İncelemelerde Vali Kahraman, heyete türbe hakkında heyete bilgi verdi. Türbedeki incelemelerin ardından Kemah Kaymakamı Hayrettin ÇİÇEK ve Kemah Belediye Başkanımız Osman Kemal ASLAN, misafirlerimizi uğurladı. Kemah İlçemizde Sayın Vali Süleyman KARAMAN’ı ve heyeti Kemah’ta ağırlamaktan onur duyduğunu belirten Kemah Belediye Başkanımız Osman Kemal ASLAN, ” Kadim bir tarihe sahip olan ilçemizde hizmet etmek ve ilçemizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin farkını göstermek adına her platform da “Kemah İçin” sloganı ile hareket ediyoruz.” dedi.

dostlardivanikemah4.jpg

Kaynak: Kemah Belediyesi

 

Bu haber toplam 1806 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA