• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DSP Kemah Belediye Başkan Adayı Erdal Nas; Proje ve Hedeflerini Açıkladı.
03 Mart 2009 Salı 00:00

DSP Kemah Belediye Başkan Adayı Erdal Nas; Proje ve Hedeflerini Açıkladı.

DSP Kemah Belediye Başkan Adayı Erdal Nas; Proje ve Hedeflerini açıkladı. Erdal Nas yaptığı açıklamada hedef ve projelerinin; Kemah ve Kemahlılar için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni

DSP Kemah Belediye Başkan Adayı Erdal Nas; Proje ve Hedeflerini açıkladı. Erdal Nas yaptığı açıklamada hedef ve projelerinin; Kemah ve Kemahlılar için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ettiğini bildirdi.

 

ERDAL NAS

DSP KEMAH BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

PROJE ve HEDEFLERİ

 


MECLİSLER

Kemah’a Kemah halkının katılımı ve fikirleri ile hizmet etmeye talibiz. Kemah’ta gençler meclisi, kadınlar meclisi, esnaf meclisi, muhtarlar meclisi, mahalle meclisleri ve halk meclisleri kurulacaktır.  Bu meclislerin kararları yapacağımız işlerde büyük bir yol göstericisi olacaklardır.

GEÇMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARI

Belediyemiz kurulduğundan bu güne kadar ilçemize onlarca Belediye Başkanımız hizmet etmişlerdir. Her belediye Başkanımızın yaptığı hizmetlerinden dolayı kendilerine şükranlarımızı bir borç biliriz.

Geçmiş dönemlerde ilçemizde hizmetlerde bulunmuş tüm Belediye Başkanlarımızın isimlerini yaşatmak ve onlara ahde vefa göstermek adına adları çeşitli yerlere verilecektir.

EĞİTİM

DERSHANE PROBLEMİ

Öğrenim gören öğrencilerimiz için ilçemizde dershane bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz bu ihtiyaçlarını gidermek için Erzincan ilimize gitmektedirler. Kimi öğrenci ailelerimiz gidip gelme ekonomik bir külfet getiriyor diye çocuklarını gönderemiyorlar, kimilerinin akılları gidip gelinceye kadar çocuklarında kalıyor ve sabah erken saatlerde kalkıp yollara düşen öğrencilerimizde de büyük bir yorgunluk ve performans kaybı oluşuyor.

Bütün bu olumsuzlukları gidermek için ilimizdeki tüm dershane yetkilileri ile görüşerek hem toplu fiyat pazarlığı yapacağız hem de Belediye Başkanlığımız olarak kendilerine sınıf tahsis edeceğiz ve eğitimcilerinin Kemah’a gelerek öğrencilerimize ders vermelerini sağlayacağız. Böylece öğrencilerimizin Erzincan’a gitmek yerine dershaneler Kemah’a gelecek. Hizmet ilçemizde olacağı için birçok olumsuzluklar nedeniyle öğrenci gönderemeyen aileler de öğrencilerini dershanelere gönderebileceklerdir.

ÖĞRENCİLERE BURS

Öğrenci okutmak gerçekten çok azim gerektiren ve çok maliyetli bir iştir. Kemah’ta daha önce olmayan bir uygulama olan yüksek öğrenim gören öğrencilere burs sağlanmasına Belediye Başkanlığımız katkı sağlamalıdır.

Yurdumuzun çeşitli yerlerinde birçok işadamımız ve hayırsever vatandaşlarımız öğrenci bursları vermektedirler. İş adamlarımızın ve hayır sever vatandaşlarımızın da katkısı ile ilk aşamada ailesi ile birlikte ikametgahı Kemah merkezde olan ve yüksek öğrenim gören öğrencilerimize Belediyemizce burs imkanı sağlanmasına aracılık etmeyi planlıyoruz.

Böylece; ilçemizden ülkesine ve milletine hayırlı işler yapacak insanlar kazandırmış olacağız.

İLKÖĞRETİMDEKİ ÖĞRENCİLERE KIRTASİYE DESTEĞİ

İlçemizdeki ilköğretim okullarında eğitim gören öğrencilerimize okulların açıldığı dönemlerde kırtasiye desteği sağlanmalıdır.

OKULLARIMIZ 

Yüksek okul ve tüm okullarımızda eğitim veren eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin sosyal ve alt yapı sorunları gidermek için çalışacağız.

KURSLAR

Belediye Başkanlığımızca bayanlarımıza, gençlerimize ve tüm vatandaşlarımıza yönelik çeşitli kurslar düzenleyeceğiz.

SÜRÜCÜ KURSU PROBLEMİ

İlçemizde bir sürücü kursu bulunmamaktadır. Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşımız bunun için Erzincan’a gitmektedirler. Vatandaşlarımızın birçoğu gerek gidiş gelişteki ekonomik külfetten gerekse uzaklık nedeniyle zaman ayıramamaktan dolayı bu ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Erzincan da faaliyet gösteren sürücü kursları yetkilileri ile görüşerek kendilerine eğitim sınıfı ve uygulama parkuru tahsis edeceğiz ve Kemah’a gelerek bu hizmeti vermelerini sağlayacağız.

ÖĞRENCİ SERVİSİ

Okullarımıza uzak mahallelere öğrenci servisleri koymayı hedefliyoruz.

ALT YAPI

İlçemizin öncelikle kanalizasyon sorunu başta olmak üzere yol ve su sorunu (İçme suyu ve sulama suyu) tamamen çözülmelidir.

YOL

İlçemizde şehir merkezi dahil olmak üzere yollar oldukça bakımsız durumdadır. Özellikle bazı mahallelere yağmur yağdığında neredeyse girilememektedir.

Şehir merkezi ve tüm mahallelerde yol sorunu gerek asfalt gerekse parke taş döşenerek mutlak suretle İlçemize ve çağımıza yakışır bir hale getirilecektir.

KANALİZASYON

İlçemizde tam anlamıyla oturmuş bir kanalizasyon şebekesi yoktur. Halen mahallelerin bir çoğu kanalizasyon sorununu foseptik çukurları ile çözmeye çalışmaktadır. Bu tip çözümler sağlık ve doğa açısından ciddi sorunlar ve riskler taşımaktadır.

İlçemizin tamamını içerisine alacak kapsamlı bir kanalizasyon projesi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

SU

Kemah içme ve sulama suyu açısından zengin bir ilçedir. İlçemizden karasu nehri akmaktadır ve bir çok yerde kaynak sularımız mevcuttur. Ama maalesef bu zenginlikten yeteri kadar yararlanılamamaktadır.

KONUT PROMLEMİ

Uzun zamandır sıkıntı çekilen ve bugüne kadar tam anlamıyla çözüme kavuşturulamayan konut problemi toki veya Belediyemiz öncülüğünde mutlak suretle çözüme kavuşturulacak. Böylece hem sosyal bir  yara sarılacak ve insanların konut problemi sebebiyle Kemah dışında oturma isteği azalacak ve özellikle gurbetteki emekli hemşerilerimizin ilçemizde yaşaması teşvik edilecektir.

            Sosyal konutların haricinde gurbette ve ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza yönelik müstakil lüks bahçeli evler yapılabilmesi için arsa tahsisleri yapılacaktır.

BELEDİYE KONUK EVLERİ

Kemah’ta evimiz olsa senenin çeşitli zamanlarında gelip birkaç ay orada yaşamak istediğini söyleyen gurbette bir çok vatandaşımız var. Fakat Kemah’ta evleri bulunmadığı için gelememektedirler.

Bu vatandaşlarımıza yönelik içleri temel yaşama ihtiyaçlarını giderecek şekilde dizayn edilmiş küçük prefabrik tarzda ve içerisinde konaklama için gerekli eşyaları olan Belediye konuk evleri kurmayı hedefliyoruz.

Senenin belirli aylarında gelip kalmak isteyen vatandaşlarımıza kira karşılığında tahsis edeceğiz. Hem Belediyemiz gelir elde edecek hem de ilçemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.

OTO GAR

Şu an otobüsler ile minibüsler çarşı içerisinden kalkmakta ve buda çarşı alanında trafiği zorlamakta ve karmaşa oluşturmaktadır.

İlçe merkezine, çarşı alanına ve esnafa uzak olmayan modern ve düzenli bir terminal alanı kazandırılacak. Otobüsler ve minibüslerin buradan kaldırılması sağlanacak çarşı alanı genişletilip daha ferah hale getirilecektir.

KADIN KONUK EVİ

İlçemizde bay ve bayanların birlikte oturacağı cafe tarzı bir yer bulunmamaktadır. Köylerimizden ve ilçe dışından gelen kadınlarımız işlerini bitirdikten sonra arabalarının kalkma saatlerine kadar ya paklarda yada bir tanıdıklarının iş yerlerinde oturarak vakit geçirmektedirler. Bu durum hem kendilerini rahatsız etmektedir hem de iş yeri sahiplerinin rahat çalışmasını engellemektedir.

Bunun için Belediyemiz tarafından içerisinde wc ve çocuk emzirme odası olan bir kadın konuk evi kurulacaktır.  Böylece kadınlarımız araba kalkma saatlerine kadar kendilerini daha rahat hissedecekleri bir mekanda,  çayını kahvesini içerken birbirleriyle sohbet edip yeni arkadaşlıklar, dostluklar kuracakları sıcak ve samimi bir ortamda misafirimiz olacaklardır.

KREŞ, ÇOCUK BAKIM EVİ

İlçemizde okul öncesi çocuklar için çocuk yuvası ve kreş tarzı bir yer bulunmamaktadır. Buda çocuk sahibi olan çalışan aileleri sıkıntıya sokmaktadır.

             Belediyemiz bünyesinde bir çocuk yuvası-kreş kuracağız. Böylece çalışan annelerin çocuklarını güvenle teslim edecekleri bir yer olacak ve akılları çocuklarında kalmayacaktır. Hem belediyemiz gelir elde edecek hem de burada birkaç tane bayan kardeşimiz istihdam edilecektir.

               

KÜLTÜR ve GENÇLİK MERKEZİ

İlçemizde bir yüksel okul açılma çalışmaları bitme aşamasına gelmiştir. Hem okul nedeniyle hem de ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın her geçen gün çoğalan ihtiyaçlarını giderebilmek  daha iyi daha verimli vakit geçirebilmelerini sağlamak için Kemah’a çok kapsamlı bir Kültür ve Gençlik Merkezi kazandırmayı hedefliyoruz.

İlgili kültür merkezinin içerisinde taziye salonları, kütüphane, oyun salonları, spor salonları, düğün salonu, tiyatro ve sinema gösterimine uygun vb. salonlar tasarlanmalı.

 

Kemah kullanılabilir yeni içme suyu ve sulama suyu şebekeleri kazandırılmalıdır. Özellikle yazın bağ/bahçe sulayanlar ciddi sıkıntı çekmekte ve suyun azlığından şikayet etmektedirler. Beklim ve göğüs bağı mahalleleri için karasu nehrinden sulama suyu imkanı yaratılması sağlanılmalıdır.

SICAK YEMEK ve BARINMA

Belediyelerin görevlerinden biri de yaşlı, düşkün ve kimsesiz vatandaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmaktır. Belediye Başkanlığı olarak Kemah’ta yaşayan yaşlı, düşkün ve kimsesiz kişilere senenin 365 günü sıcak yemek sağlamayı ve barınma ihtiyaçlarını sağlamayı hedefliyoruz.

BÜYÜK ve YÜKLÜ ARAÇLARIN İLÇE MERKEZİNE GİRİŞ SORUNU

İlçe merkezine girişte TCDD istasyon mevkiinde bulunan alt geçişten büyük ve yüklü araçlar ilçe merkezine geçememektedirler. Özellikle ilçeye yük getiren araçlar yüklerini burada boşaltıp başka bir araçla/araçlarla ilçe merkezine yüklerini nakil etmektedirler. Bu ciddi bir zaman kaybı ve ekonomik kayıp doğurmaktadır.

Buradaki geçiş sorunun mutlak suretle çözüme kavuşmasını sağlayacağız.

GIDA ve GİYİM BANKASI

Belediyeler aynı zamanda vatandaşlarının sosyal ve ekonomik durumlarını takip etmesi ve iyileştirmeye çalışması gereken kurumlardır. Kemah ta yoksul, düşkün ve kimsesiz insanlar için bir gıda ve giyim bankası kurulmasını hedefliyoruz. Bu gıda ve giyim bankasının işleyişi hayırsever vatandaşlarımızın yardım ve bağışlarıyla sağlanacaktır.  Yardımsever vatandaşlarımızın yapacağı yardımlar daha sağlıklı ve adil bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırılacaktır.         

Böylece; Hem ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları görülecek hem de hemşerilerimiz arasındaki dayanışma ve yardımlaşma duygusu pekişecektir

SPOR

KEMAH SPOR

          Kemah spora mutlak suretle Belediye desteği sağlanacak ve gençler spora yönlendirilecek. Kemah spor voleybol, basketbol ve minikler futbol takımı kurulması sağlanacaktır.

 

HALI SAHA

İlçemize bir halı saha veya benzeri küçük bir futbol sahası kazandırılacak ve gençlerimizin sportif faaliyetleri çeşitlendirilerek desteklenecektir.

FUTBOL SAHASI

Değerli iş adamlarımızın ve kamu kuruluşlarımızın katkıları ile Kemah futbol sahası yanına gerekli tesisler yapılmıştır. Futbol sahası normal ölçülerine kadar büyütülüp çimlendirilmelidir.

BELEDİYE ARAÇ PARKI

Belediyemize ait ekonomik ömrünü tamamlayan araçlarımız elden çıkartılarak, araç parkı yeniden modernize edilecektir.

CENAZE NAKİL ARACI

Belediyelerin aslı görevlerinden biride cenaze defin işlemleridir. Oysaki bugün Belediyemiz cenaze defin işlemlerinin hiçbir yerinde bulunamamaktadır. 

İlçemize ilk aşamada acil olarak modern bir cenaze nakil aracı kazandırılacak ve vefat eden vatandaşlarımız ebedi istirahatlarına daha saygın bir şekilde uğurlanacaktır.

ŞEHİR İÇİ İÇİN KAR TEMİZLEME ARACI

İlçemiz kış şartlarını olumsuz yaşayan ilçelerden biridir. Kışın şehrin içine azıcık kar düştüğünde günlerce sıkıntı çekilmekte ve yağan kar günlerce şehir içinde yaşamı ve trafiği olumsuz etkilemektedir. 

Bu sorunun asgari seviyeye düşürülmesi için ilçemize bir mini kar temizleme ve sıyırma aracı kazandırılacaktır.

YARIM OTOBÜS

Belediyemizce hali hazırda yolcu taşımacılığı için kullanılan yarım otobüs eskimiş ve verimsiz bir hale gelmiştir. İlçemizde yolcu taşımacılığının daha verimli sağlanabilmesi için ilçemize yeni bir yarım otobüs kazandırmayı hedefliyoruz.

KABİNLİ KAMYONET

Belediye hizmetlerinin daha etkin ve daha verimli yürütülmesi için ilçemiz belediyesine bir kabinli kamyonet kazandırmayı hedefliyoruz.

TEMİZLİK ARAÇLARI

 Şehir içinin temizlenmesini sağlayacak modern temizlik araçları sağlamayı hedefliyoruz.

MAKAM ARACI

Şuan Belediye Başkanının kullandığı araç ekonomik ömrünü tamamlamış 1991 model  Tofaş/Kartal marka eski, hasarlı ve sürekli arıza yapan bir araçtır. İlçemiz Belediyesinin çok gösterişli olmayan ama yeni ve daha donanımlı bir makam aracı sağlamayı hedefliyoruz.

TARIM ve HAYVANCILIK

Kemah’ın kalkınmasını sağlayacak en önemli şeylerin başında Tarım ve hayvancılık gelmektedir. Yıllardır bu konu üzerine yeterince düşülmemiştir. Kemah’ta tarım ve hayvancılıkla ilgili yeni,  hızlı ve gelir getirici projeler üretilerek hayata geçirilmelidir.  

Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık, Tarım ilçe müdürlüğü ve ilgili tüm kuruluşlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak devletin desteklediği ve teşvik ettiği tüm ürünler çiftçilerimize tanıtılarak daha az maliyetli ve daha verimli ürünlere yönlendirilecektir.

Vatandaşlarımızın ve iş adamlarımızın yapacağı projeler desteklenecek ve bu yönde yatırım yapacak girişimcilerimize her türlü yardım ve kolaylık sağlanacaktır.

Arıcılık, seracılık ve meyve bahçelerinin kurulması desteklenecek ve bu yönde her türlü kolaylık sağlanacaktır.

KEMAH MARKASI

Kemah menşeli ürünlerin mutlak suretle markalaştırılarak pazarlama problemi çözülmelidir.

(Peynir, bal, Kemah cevizi. Dut, fasulye vb.)

        

TURİZMİ

TARİH

Kemah 4000 yıllık tarihi zenginliğe sahip ve birçok medeniyet ile uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir yer olması sebebiyle çok farklı dönemlere ve kültürlere ait tarihi eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Kemah ve çevresinde bulunan tarihi yerlerin ve eserlerin restore edilerek turizme açılması yönünde gerekli tüm çalışmalar yapılacaktır.

            Kemah tarihi kentler birliğine üye bir ilçedir ama birlikten yeterince faydalanılamamıştır.  Kemah’ın yerleşim dokusunun ve mimarisinin tarihi gerekliliğine uygun şekilde dizayn edilmesi sağlanacaktır.

Kemah’ı tarih ve kültür turizmine açmak ve tanınırlığının daha artmasını sağlamak için ciddi bir enerji harcayacağız.

DOĞA SPORLARI

Kemah’ta doğa sporları ( Rafting, Yamaç paraşütü, dağcılık, trekking vb) etkin bir şekilde yapılır hale gelecek ve İlçemiz doğa sporları turizmine açılacaktır.

TARİHİ HAMAM

Çarşı içerisinde tarihi bir hamamımız bulunmaktadır. Fakat bugüne kadar yeteri kadar gün yüzüne çıkartılamamıştır ve içerisini Kemah’ta yaşayan birçok vatandaşımız dahi bilmemektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşülerek tarihi hamamımızı restore ettirerek en azından turizme kazandırmak ve teşhir edebilmek için içerisinde kafeterya kurmayı hedefliyoruz.

TARİHİ GEZİLER

Ülkemiz kolay kurulmamıştır, çetin mücadeleler yapılarak ve yüz binlerce şehitler verilerek kurtarılmış ve kurulmuştur. Ülke sevgimizi pekiştirmek ve tarihimiz hakkında vatandaşlarımızı daha fazla bilgi sahibi edebilmek için ecdadımızın ve şehitlerimizin yattığı ÇANAKKALEbaşta olmaz üzere büyük zaferler kazandığımız tarihi yerlere geziler düzenleyeceğiz.

ŞENLİKLER

Her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen şenliklerimiz için daha modern daha donanımlı alanlar yapılacak. Ayrıca şenliklerin içeriği tarihimizi, kültürümüzü, folklorumuzu tanıtıcı seminer, konferans, paneller, tiyatrolar ve sinemalarla zenginleştirilecektir.

KEMAH FOLKLÖRÜNÜ ve KÜLTÜRÜNÜ TANITICI EKİPLER

İlçemiz zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Fakat bunu yeterince tanıtma imkânı yaratılamamıştır.

İlçemizin daha iyi tanıtılması ve kendi aramızda çeşitli kültürel etkinlikler yapabilmek için Kemah ilçesi folklor ekipleri, fasıl ekibi, tiyatro v.b gruplar oluşturacağız.

SANAYİ YATIRIMLARI

İlçemiz yer altı ve yer üstü zenginliğine sahip bir yerdir. İlçemizde yıllardır bir çimento fabrikası konuşulmaktadır. Yine yer altı zenginliğimiz olarak özellikle mermer, krom, şeker taşı ve kömür başta olmak üzere birçok madeni bünyemizde barındırıyoruz. Bunun haricinde doğal su kaynaklarımız bulunmaktadır.

            Tüm bu kaynaklarımıza yönelik yatırım yapmak isteyen birçok girişimci insanımız ve iş adamımız bulunmaktadır. Bu anlamda yatırım yapacak girişimcilerimiz her anlamda desteklenecek ve gerekirse Belediye Başkanlığımız olarak ortak işlere girilerek ilçemiz ekonomisinin canlandırılmasına ve gençlerimize yönelik istihdam imkânın oluşması sağlanacaktır.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

İlçemizdeki ticaret erbabının ve sanatkârlarının hep bir arada hizmet verecekleri bir küçük sanayi sitesi kurmayı hedefliyoruz.

TÜP DEPOLARI

İlçemiz içerisinde tüp satı yapan esnafımıza yeni tüm depoları tahsis edeceğiz.

BELEDİYE OTELİ

Çarşı içerisinde bulunan belediye oteli atıl durumdadır ve bakımsızlığı nedeniyle kötü bir görüntü sergilemektedir.

Belediye otelimiz mutlak suretle kullanılır ve gelir getirici hale getirilecektir.

Ayrıca belediye otelinin çatısının kaldırılarak teras haline getirilmesine çalışacağız.

PAZAR ALANI

Kemah’ta yeni ve modern bir pazar alanı mutlak suretle yapılacaktır.

 

EVLERDE İŞ İMKÂNI

İş adamları ile görüşülerek fason olarak yaptırdıkları bazı işleri Kemah’a göndererek evlerde bayanlarımıza yaptırılması ve ev hanımlarımıza gelir getirmesi için girişimlerimiz olacak.

CAFE ve RESTEURANT

Fırat kenarında mezbaha olarak tasarlanan fakat günümüzde kullanılmaz durumda olan binanın çatısının da kaldırılıp teras haline getirerek resteurant veya kafeterya olarak tasarlamayı ve vatandaşlarımızın kullanımına açmayı hedefliyoruz.

OTO YIKAMA YERİ

İlçemize bir oto yıkama yeri kazandıracağız.

ERZİNCAN’A MİNİBÜS HATTI

Fiyat kontrolü ve kalkış saatleri Belediye Başkanlığımız tarafından belirlenecek şekilde ve gün içerisinde birkaç sefer yapmak üzere İlimize bir yolcu taşıma hattı açmayı hedefliyoruz.

REKLAM BİLBOARDLARI

 İlçemizin çeşitli yerlerine reklam bilboardları koyacağız.

YÜZME HAVUZU

Yaz aylarında yüzmek isteyen vatandaşlarımız bu ihtiyaçlarını gidermek için Erzincan ilimizdeki yüzme havuzlarına gitmektedirler.

İlçemize bir yüzme havuzu yapılarak hem bu ihtiyaç giderilecektir.

DÜĞÜN SALONU

İlçemizin ciddi bir düğün salonu sıkıntısı bulunmaktadır. Hali hazırda düğünler genellikle Cevdet KOLAK kapalı spor salonunda yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın düğünlerini daha rahat ortamda yapabilmeleri için ilgili salonda yeni düzenlemeler yapmayı ve kalorifer tesisatı kurmayı hedefliyoruz.

Daha sonra ise imkânlarımız dâhilinde İlçemize daha modern ve ihtiyaca gerçek anlamda cevap verecek bir düğün salonu kazandırmayı hedefliyoruz.

ARSA ÜRETİMİ VE SATIŞI

Kemah ilçe merkezinde inşaat yapımı yok denecek kadar azdır. Belediye olarak yeni arsalar üretilmeli ve satılmalıdır. Böylece ilçemizde inşaat sektörü daha aktif hale gelecek, yapılacak yeni ve modern binalar ile ilçemiz yapılaşması daha güzel bir görünüme kavuşacaktır. Aynı zamanda Belediye Başkanlığımız üretilen arsa satışlarından ve daha sonra yapılacak inşaatlardan gelir elde edecek hem de yapılacak inşaatlardan birçok insan ve işyeri ekonomik kazanç elde edecektir.

ÇEVRE DÜZENLENMESİ

GÖRÜNÜM

         İlçemiz şuan çevre düzenlemesi ve dış görünüş açısından kötü bir görünümü ve imajı vardır.

Özellikle İlçemizin girişinden itibaren tüm ilçeyi kapsayacak şekilde ciddi bir çevre düzenlenmesi yapılacak.

İlçemize giren yollarımızın kenarlarına farklı cinslerde görünümü güzelleştirecek ağaçlar dikilecek, çimlendirilecek ve küçük suni şelaleler yapılacaktır.

Ayrıca Fırat nehrine bakan yerler başta olmak üzere çevre düzenlemesi yapılacak ve muhtelif yerlere oturma bankları yerleştirilecektir.

YENİ PAKLAR VE YENİ ÇOCUK PARKLARI

İlçemizin imajı, dış görünümü, vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın daha güzel vakit geçirebilmeleri mahallelerde ve şehrin farklı bölümlerinde park/bahçe ve çocuk parları yapılmalıdır.

SUNİ ŞELALE

Kemah’ta görsel güzelliği artırmak için bir tanesi büyük ve ihtişamlı olmak üzere çeşitli büyüklüklerde suni şelaleler yapılacaktır. Büyük olarak tasarlanan şelalenin karşısına park veya çay bahçesi şeklinde bir yerler yapılacaktır.

İSTASYONA TARAFINA İNEN MERDİVENLER

Arçelik bayisinin yanından istasyona doğru inen merdivenler tamir edilecek. Yapacağımız görsel güzellik düzenlemesi ile içerisinde çiçeklendirme, ağaçlandırma yapılacak ve görünümü zenginleştirmek için sular akıtılarak güzel bir görünüme kavuşturulacaktır.

BELEDİYENİN ALT BAHÇESİNDEKİ PARK

Bugün Belediye Başkanlığı binasının içerisinde bulunduğu ve binanın arka tarafına düşen bahçe daha önce içerisinde oturma kamelyaların bulunduğu çok modern görünümlü bir parktı. Yeni evlenen çiftlerimizin bir çoğunun nişan törenleri ve kına geceleri orada yapılmaktaydı. Fakat şuan ki görüntüsü şehrin imajı açısından iyi bir durum sergilememektedir.

İlgili bahçede gerekli düzenlemeler yapılarak eskisi gibi modern bir park haline getirilecektir.

TUVALET SORUNU

İlçemiz de ciddi manada tuvalet sorunu yaşanmaktadır. Özellikle bayanlar için tuvalet bulunmaması büyük bir sıkıntıdır. Kemah’a yakışır şekilde bay ve bayan olmak üzere temiz, bakımlı ve modern bir tuvalet yapılacaktır.

GASİLHANE

Belediyemize ait Gasil hane tekrar faal ve kullanılır hale getirilecektir.

MEZARLIKLAR

İlçemizde hemen hemen her mahallenin kendine ait bir mezarlığı bulunmaktadır. Fakat bu mezarlıkların neredeyse tamamında yol ve çevre düzenlenmesi sorunu bulunmaktadır.

İlçemizdeki mezarlıkların tamamının etrafının çevirmeyi, yollarını çamurdan kurtarmayı, içlerinde ağaçlandırma yapmayı, mümkün olduğu ölçüde mezarlıklarımızda imar uygulaması yapmayı ve her mezarlıkta suyu akan çeşmeler yapmayı hedefliyoruz.

 

ÇÖPLÜK ALANI SORUNU

Kemah’ta ciddi bir çöplük sorunu bulunmaktadır. İlçenin çöpleri Kemah-Refahiye yolu üzerindeki boş alana atılmaktadır. Bu çöpler oradaki boş araziye dağılmış durumda ve çok kötü bir görüntü sergilemektedir.

 Mutlak suretle ilçemize yeni bir çöplük alanı kavuşturacağız.

Ayrıca geri dönüşümü olan çöplerin, ayrıştırılarak toplanıp satılmasının sağlanmasına çalışacağız.

 

YUKARI MAHALLE KAYA TEHLİKESİ ve ÇÖP SORUNU

Kemah’ta Dere Başı Köyü diye bilinen fakat ilçemizin bir mahallesi olan Yukarı Mahalle ilçe merkezinin biraz dışında kalan bir mahallemizdir. Ama neticede ilçemize ait bir mahalledir. O nedenle diğer mahallelerin aldığı hizmet kadar Belediyeden hizmet alma hakkına sahiptir. Yukarı mahalleden bugün dahi çöp alınmamaktadır.

Belediye Başkanlığı olarak yukarı mahallenin de çöplerinin Belediye ekipleri tarafından alınması sağlanacaktır.

         Yine Yukarı mahallede kaya tehlikesi bulunmaktadır. Mahallenin yerleşim alanının değiştirilmesi hedefliyoruz.

KURBAN KESİM ALANLARI

İlçemizde kurban kesim alanları belirleyeceğiz.

AĞAÇLANDIRMA ve ORMAN ALANLARI OLUŞUTURULMASI

KALE DİBİNİN ISLAH EDİLEREK AĞAÇLANDIRIRLMASI

Kale dibi mevkii elden geçirilerek ağaçlandırılacaktır. Ağaçlandırılırken özellikle ıhlamur ağaçları tercih edilecektir.  Böylece hem vatandaşlarımızın kışın sobalarının üzerinde doğal ıhlamur kaynatabilecekler hem arıcılarımıza için iyi bir polen kaynağı yaratılacak hem de ilçemize mis gibi ıhlamur kokuları yayılacaktır. İlçemizin arka planında güzel bir görünüm oluşacak ve kaleden taş düşmesi durumunda insanlara ve yerleşim alanlarına zarar vermesi engellenecektir.

AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ

Kemah’ta her yıl ciddi bir ağaçlandırma seferberliği başlatılacak. Tüm kamu kurum kuruluşları ile ulusal sivil toplum örgütlerinin katılımını da teşvik ederek ve destekleyerek her yıl düzenlenecek kampanyalarla Kemah’ın her yerine iklim şartlarına uygun tarzda ağaç fidanları seçilerek binlerce fidan dikilecek. Böylece Kemah uzun vadede ormanlaşacak doğal ve güzel bir görünüme kavuşacak, iklimi değişecek ve ileriki aşamada Kemah’ta yaşayan insanlarımıza iş alanları yaratılmış olacaktır.

Ayrıca bu çalışma doğal bir sonucu olarak doğaya ve tabiata karşı toplumsal bilinç ile sevgi artacak ve kuraklık kader olmaktan çıkacaktır. Buda yaşadığımız dünyaya en büyük hizmet olacaktır.

 

TEKNOLOJİ ve MEDYA

İNTERNET SİTESİ

Yaşadığımız dönem Teknoloji ve internet çağı diye adlandırılıyor. Belediye Başkanlığımıza ait, çok güncel, etkin ve içeriği dolu bir internet sitesi kurularak Belediye ye ve vatandaşlarımıza ait birçok işlem internet üzerinden yapılır hale getirilecektir.

SILADAN GURBETE GÖRÜNTÜLÜ YAYIN

Özel hayata zarar vermeden Kemah’ın belirli noktalarına konulacak kameralar ile dünyanın dört bir yanında gurbette yaşayan hemşerilerimizin internet üzerinden Kemah’ı anlık canlı olarak izlemesi sağlanacak ve bu insanlarımızın özlemi bir nebze giderilecektir

GAZETE, DERGİ ve RADYO YAYINI

Kemah’ta yaşayan vatandaşlarımıza ve gurbette yaşayan hemşerilerimize yönelik haber, müzik, spor, turizm, kültürel konular hakkında yayın yapacak gazete ile dergi çıkartılmalı ve radyo yayını yapılması sağlanmalıdır. Böylece dünyanın her yerinde yaşayan Kemahlılar bir birlerinden ve yaptıkları işlerden haberdar olacaklardır.

TELEVİZYON VERİCİLERİ

İlçemizde bulunan fakat şuan arıza nedeniyle çalışmayan TV vericileri modernize edilerek en azından Erzincan da yayın yapan yerel televizyonların ilçemizde seyredilebilmesini hedefliyoruz.


İMAR UYGULAMASI

Kemah’ta ciddi bir imar sıkıntısı bulunmaktadır. Yeteri kadar imar uygulaması yapılamadığından birçok vatandaşımızın tarla, bahçe ve arsa gibi yerleri rahatlıkla kullanılmamaktadır. Vatandaşlarımızın yaşam şekillerine zarar vermeden yapılabilirliği durumuna göre Kemah’a kademe kademe imar uygulaması yapılacaktır.

            Ayrıca tarihi dokuya uygun mimari projeler geliştirilecektir.

 

AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI

Avrupa Birliği birçok il/ilçede o yerleşim yeri için faydalı olan birçok projeyi (ekonomik, sosyal, turizm ve kültürel amaçlı ) hibe yardımı yaparak desteklemektedir. Bu doğrultuda projeler hazırlayacağız.

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA