• İstanbul17 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÜĞÜNLERİMİZ
20 Mayıs 2007 Pazar 00:00

DÜĞÜNLERİMİZ

KÖYDE EVLENMEBir köy delikanlısı evlenme çağına geldiği zaman oğlan evinden bir grup, kız evine gider, kızı ana babasından Allah'ın emri ve Peygamberin kavliyle ister. Kız evi hemen işi

KÖYDE EVLENME

Bir köy delikanlısı evlenme çağına geldiği zaman oğlan evinden bir grup, kız evine gider, kızı ana babasından Allah'ın emri ve Peygamberin kavliyle ister. Kız evi hemen işi bitirip atmaz ve biraz naz yapar. Bir kaç sefer daha gidildikten sonra kız evinden olumlu cevap alınırdı.

            Söz kesilir, Nişan günü kararlaştırılır.  Nişana gelen misafir kadınlar için pilav, serun, sütlaç ve yoğurtlu çorba gibi yemekler yapılır, sesleri güzel olan kızlar karşılıklı oyun türküleri söyler ve oynarlardı.

            Düğün tarihi geldiğinde ise sabah oğlan evi koyun veya dana keser, aşçılar yemekleri yapar ve köy halkı bu yemeklerden yerdi. Atlar süslenir ve eğerlenir. Delikanlılar güzel elbiselerini giyer, damadın evinin önüne gelir ve yol isterler, davulcu davulu çala çala kız evinin kapısına gider ve orada da bahşişini alırdı. Sağdıç karısı ve damadın yakınlarından meydana gelen dört beş atlı, kız evine gelini almaya giderler.  Kız evi kapıyı tutar ve bahşişini alır. Gelin evden çıkarken anne ve babasına sarılır, ağlamalar başlar... Bu arada hüzünlü türküler söylenir.

            Gelinin bineceği altın altına bir sehpa konur, kayın peder, kayın birader veya bir yakını gelinin kolundan tutup ata bindirir. Gelinin başından ayaklarına kadar dökülen ipek veya bezden bir duvak, ayrıca elbise rengi belli olmasın diye sırtına siyah bir ceket giydirilir.

     Gelinin entarisi çiçekli ipek, çorapları  nakışlı yün çorap, ayağında alçak topuklu siyah ayakkabı, elleri kınalı ve yün eldivenli.  Gelinin atını oğlan tarafından küçük bir çocuk çeker. Kayın peder veya bir yakını devamlı atın yanındadır. Diğer atları da küçük çocuklar çeker ve bahşiş alırlar. Davulla oğlan evine gelinir. Evin önünde damat gelinin üzerinden para serper çocuklarda bu hediyeleri kapmaya çalışırdı. Gelin eve alınır ve bir iki saat kızlar türkü söyler ve oyun oynarlar.

     Damat yatsı namazına kadar sağdıçla dolaşır, yatsı namazından sonra köy imamı dua eder ve damat gerdeğe girer.

    

    

Kaynak:www.yucebelenkoyu.com /Yusuf ODABAŞ'IN  "Bütün Yönleriyle YÜCEBELEN" ve Kadir AŞÇI'NIN "YÜCEBELEN TARİHİ"nden

 

Bu haber toplam 1685 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA