• İstanbul24 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EKEV sezonu açtı
29 Kasım 2011 Salı 00:00

EKEV sezonu açtı

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Gençlik Platformu, Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) Başkanı Gülbey Sezgin’in konuşmacı olarak katıldığı konferans düzenledi.EKEV

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Gençlik Platformu, Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) Başkanı Gülbey Sezgin’in konuşmacı olarak katıldığı konferans düzenledi.

EKEV Geçnlik Platformu yeni sezon konferanslarına başladı. Platform, konferanslar serisine ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin ile start verdi.

Erzincan Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan EKEV Başkanı Sadık Ağca, konferansların öğrenciler için önemli olduğunu ve yöneticilerle öğrencilerini biraraya gelmesini sağladığını söyledi.

EKEV bursiyer sayısını artırdı

Erzincanlı öğrencilerin gelecekleri hazırlamak için üniversitelerde okuduğunu belirten Başkan Ağca, vakıf olarak öğrencilere destek verdiklerini ve yeni dönemde 3 bine yakın öğrenciye burs verdikleri ve burs ücretlerini artırdıklarını da ifade etti.

Gençlik Platformunun çalışmalarından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Sadık Ağca, “EKEV olarak her zaman öğrencilerimizin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Erzincanlı kendi yarasını sardı

Konferansa konuşmacı olarak katılan ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin’de konuşmasına ülke gündeminde öne çıkan konuları değerlendirerek başladı.

Türkiye’de deprem denince hakla il gelen şehrin Erzincan olduğuna dikkat çeken Başkan Sezgin, depremler nedeniyle büyük acılar çeken Erzincan insanının kendi caba ve gayretleriyle devletle birlikte yaralarını sardığını ifade etti.

Gündemi takip edin

Öğrencilere gündemi yakından takip etmeleri çağrısında bulunan Başkan Gülbey Sezgin, günde en az bir gazete okuyup, televizyonlarda yayınlanan haberleri izlemelerini tavsiye etti.

Erzincan’ın tarihi ve genel konumu ile ilgili çeşitli bilgiler veren Sezgin, ilin, ulaşım yollarının kesiştiğini nokta olması nedeniyle tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını da ifade etti.

Erzincanlı neden göç etti

Erzincan insanın neden göç ettiğini hakkında çeşitli bilgilerde veren Başkan Gülbey Sezgin en önemli nedenin geçim sorunu olduğunu belirtti.

Aile nüfuslarının artamısya birlikte geçim sıkıntısının da çoğaldığını söyleyen Gülbey Sezgin, “köylerde yaşayan insanlar büyük şehirlere göç etmeye başladı. Buralarda buldukları iişlerle geçimleri sağlayan insanlar daha sonra aileleriyle birlikte kentlere yerleşmeye başladı. Kısa sürede kendi işlerinin sahipleri olan Erzincanlılar bu gün Türkiye’de tanınan bir çok firmanın sahibi durumundadırlar. Şehirlerde yaşayan Erzincanlılar, önce köy derneklerini, ardından ilçe derneklerini daha sonra da ERSİAD ve EKEV’i kurarak birlikteliklerini sürdürmeyi sağlamışlardır. Yine eğitime büyük önem vererek çocuklarını da okutmuşlardır” dedi.

Gençlere tavsiyelerde bulundu

Gençlere tavsiyelerde de bulunan ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, “öncelikle vatana sahip çıkın ve Erzincanlı olduğunuzu hiç bir zaman unutmayın. Erzincan insanı bugün ülkemizde en güvenilir insandır. Bunu tarihte yaşanan olaylar tescillemiştir” şeklinde konuştu.

Soru cevap bölümünün ardından sona eren konferansa EKEV ve ERSİAD yöneticilerinin yanısıra Gençlik Platformuna üye öğrenciler katıldı.

Kaynak: www.erzincangazetesi.com.tr

Bu haber toplam 1413 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA