• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EL EMEKLERİ GÖZ NURLARIMIZ
13 Nisan 2008 Pazar 00:00

EL EMEKLERİ GÖZ NURLARIMIZ

Hayatın ilmek ilmekişlendiği eserlerimiz…Anadolu giyim kuşam kültürü ele alındığında motif özgünlüğü ve renk uyumluluğu çorap ve eldivenlerde de kendini göstermektedir. Türk el sanatları


Hayatın ilmek ilmek

işlendiği eserlerimiz…

Anadolu giyim kuşam kültürü ele alındığında motif özgünlüğü ve renk uyumluluğu çorap ve eldivenlerde de kendini göstermektedir. Türk el sanatları içinde ayrı ve önemli bir yeri olan çorap ve eldivenler makineleşmenin etkisi ile eski değerlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır.. Her motifinde ayrı bir anlam yüklenen, malzemesi ve işçiliği ile özgün değerlere sahip çorap ve eldivenler yöremizde de yaygın kullanımda iken eski önemini yavaş yavaş yitirmektedir.

Bir anlamda Anadolu insanının yaşamı işlenmektedir ilmek ilmek desenlere ve renklere.

Bölge insanımız, yazın sonlarına doğru güzün sararmış yüzüne merhabaya hazırlık yapmaya başlar. Yaylalarında kekik konulu otlar ile beslenip gürbüzleşen koyun ve keçi sürülerinin yün ve kılları Ağustos ayında kırkım ile alınır. Bir merasim havasında yapılan kırkımdan elde edilenler serin yaylarının berrak sularında bir güzel yıkanır. Geniş ve pürüzsüz salların ( kaya parçaları) üzerinde güneşte kurutulur.

Yün ve keçi kılları; dut ağacından yapılmış kasnağa bağlı yaya vurulan hallaç ile kabartılır. Yumuşayarak yün haline gelen kıllar yumak halinde ele alınır ve Kırman ( İğ ) ile eğrilir ve iplik haline getirilir. Çile haline getirilen yumaklar istenirse kaynayan kazanlarda renklendirilir. Ceviz kabuğu, asma yaprağı, soğan, bazı taşlar ve toz boyalar renklendirme için kullanılan bazı malzemelerdir. Çoraplardaki renkler ve motifler, Anadolu insanının duygu ve düşüncelerini dışa vurmada kullandıkları öğelerdir. Çoraplar ve eldivenler 5 şiş yardımıyla örülür. Şişlerden 4’ü ilmikleri tutmaya yararken 5. şişle örme işlemi gerçekleştirilir.

Patik, çetik, gelin (çıtmalı) çorabı, nakışlı çorap, yün çorap adında türleri vardır.

 

 Lâyık çorabtır elhak 
Nakışlardan nakış al 
Çorabda işmara bak 
Bûsegâhı uşşâkdır 
Diyor sardığım ayak

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2543 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA