• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Babacan ile Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Hakkında Konuştuk..
04 Mayıs 2008 Pazar 00:00

Erdoğan Babacan ile Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Hakkında Konuştuk..

32 yıldan beri aralıksız devam eden ve geleneksel hale gelen, artık turnuvadan çıkıp adı olimpiyat olan K.K.D.T nasıl başladı? Kimler öncülük etti? Kimler kendi imkânlarıyla gençleri bir

32 yıldan beri aralıksız devam eden ve geleneksel hale gelen, artık turnuvadan çıkıp adı olimpiyat olan K.K.D.T nasıl başladı? Kimler öncülük etti? Kimler kendi imkânlarıyla gençleri bir arada tuttu diye düşünürken; bu işe ön ayak olan, buralara gelmesinde büyük emekleri olanlardan, bu kıvılcımı yakan kişiye ulaştık. Bu kişi Bozoğlak köyünden Sn.Erdoğan BABACAN. Kendisiyle artık adı KEMAH olimpiyatları olan turnuvanın kuruluş hikâyesini konuştuk.

 

Erdoğan Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

1958 yılında Kemah ilçesi Bozoğlak nahiyesinde dünya geldim. İlkokulu köyümüz okulunda okuduktan sonra 1970 yılında İstanbul’a gelerek tahsilimi tamamladım. Bugüne kadar başta kendi köyümüzün dernek yönetimi olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve yöneticilik yaptım. Hala da bu kuruluşlarda aktif olarak görev yapmaktayım. Ticaretle uğraşan 4 çocuk babasıyım.

 Erdoğan Babacan

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasının kuruluşu ve ilk kıvılcımları hakkında bize neler aktarırsınız?

 

Kendi köyümüzün spor kulübü olan Bozoğlak spor kulübü 1961 senesinde kuruldu. Faaliyetlerine ara verilen spor kulübümüzü 1976 yılında arkadaşlarım ve kendi çabamla yeniden faal hale getirmek için kafamda bir düşünce belirdi. Amacım kendi köyümün gençlerini bir arada tutmak, onları kahve köşelerinden ve kötü alışkanlıklardan kurtarmaktı. 1977 yılında kendi köyümüzün gençlerinin ve Bozoğlak nahiyesine bağlı çevre köylerden arkadaşlarımızın katılımıyla Bozoğlak formasıyla maçlara çıktık ve bu ateş yakılmış oldu.

 

         1978 senesine geldiğimizde, neden biz bu kaynaşmayı diğer köylerinde katılacağı, kaynaşmanın daha çok olacağı,  çevre köylerle arkadaşlık hemşehrilik bağının kuvvetleneceği bir turnuva haline getirmiyoruz diye kendimize sorduk. Ve gurbette birlikte olabileceğimiz bir organizasyon yapma fikri aklıma iyice yatmaya başladı. Ve ilk iş olarak Haydarpaşa’daki sahayı kendi çabalarımla tutarak ana hazırlıkları tamamladım. Bozoğlak Nahiyesi Dostluk Turnuvasını sevgili hemşerim Hüseyin Çakmaktaş ile birlikte 10 maddeli tüzükle hayata geçirdim. Tabi bunu ilk düşünen bendim ama o zaman desteklerini esirgemeyen TAN köyünden Sadık ÜSTÜNEL, Mehmet ÖZKURT,  HAKBİLİR köyünden Dursun YILMAZ, BOZOĞLAK köyünden Bekir SEVİNÇ, KARADAĞ köyünden Mesut DELİCAN’ın katkılarını unutmam mümkün değil. Katılan takım sayısı ilk anda 4 köy olurken G.TEPE köyünden Şükrü ÜNAL ile konuştuktan sonra bu sayı  7’ye  çıktı. Turnuvada ilk şampiyonluğu Bozoğlak köyü kazandı. Kurucu başkanlığını yaptığım bu organizasyonda futbolculuğu seçmem nedeniyle ilk başkanlığı Bozoğlak köyünden Bekir SEVİM yapmıştır.

 

         1978 senesinde yakılan bu ateş ve adı Bozoğlak nahiyesi dostluk turnuvası olan bu güzel birliktelik 1979 senesinde KARDERE köyünden Deniz YÜCEL ağabeyimin fikriyle adı artık KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI oldu.

 

Erdoğan Bey; O günler ile bugünleri kıyaslarsak sizin ilk ateşi yaktığınız Turnuva; sizde ne gibi bir duygu oluşturuyor?

 

Başlangıçta kendi köyümün gençlerini bir arada tutmak ve onları kahve köşelerinden kurtarmak için büyük emekler sarf ettiğim bu yolda, turnuvanın tüm KEMAH ı kapsar hale gelmesi ve Aralıksız 32 yıldır yapılması beni ayrı bir mutluluğa itmiştir. O yıllarda şimdiki gibi iletişim imkânları olmamasına rağmen Kemahlıları bir araya getirmek ve bu turnuvada futbolcu olarak oynamak da benim unutulmazlarım arasında yerini almıştır.

Hele 1979 senesinde ki turnuvaya askerliğim nedeniyle takımımda oynayamamak beni üzerken SÜLEYMAN PAYALAN ağabeyimin beni acemi birliğimden bahane izni ile KARDERE maçına getirmesi ve bu maçta attığım gol beni çok mutlu etmişti. Ve o golü halen unutmadım. O golün hem galibiyet golü olması hem de turnuvanın 100.golü olması ayrıca bana verilen 500 TL prim ve Bozoğlaklıların bana gösterdiği sevgi bugün bile aklımdan çıkmayacak kadar değerliydi. Tabi bunlar işin tebessüm ile hatırlanan yanı.

 

 

 

Engin - Birol - Ahmet - Erdoğan Babacan

Bu yıl 32.’si düzenlenecek turnuvada bugüne kadar çeşitli yıllarda yönetim kademesinde görev almak, İST. KEMAHSPOR’un kurucuları arasında bulunmak ve 1976 senesinde yaktığımız ateşin 32 yıldır aralıksız olarak sürmesi benim için ayrı bir onurdur.

 

         O günlerde bizler şimdiki imkânlara sahip değildik.Yaptıklarımızı tüm Kemahlılara duyurmakta sıkıntı yaşıyorduk ama sonrasında Kemahlılar Derneğinin kurulması ve turnuva yönetiminin kurumsallaşması, ulusal basının ve siz www.kemahlilar.com sitesinin büyük desteğiyle turnuvamız ve Kemah’ımızla ilgili her şeyi takip etme şansını buluyoruz. Bizlerin futbol ile kurduğumuz birlikteliği sizler teknolojik imkânları kullanarak, köylerimizin kültürel ve sportif alanlarda tanınmasında rol oynamaktasınız. Sizleri bu çalışmalarınızdan dolayı canı yürekten kutladığımı da belirtmek isterim.

 

Bizlere;  bir büyüğümüz ve Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasını kuran kişi olarak düşünce ve tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Beni eski günlere götürüp bana anılarımı hatırlattığınız için www.kemahlilar.com ailesine teşekkür ederim. Turnuva bir araçtır, amaç değildir değerli hemşerilerim. Amacımız ve çıkış noktamız; hemşerilerimiz arasındaki birlik beraberlik ve dayanışmanın temini idi. Sanırım bunu başardık. Bu gün 32 yıldır bu güzel organizasyon devam ediyor ise bunun en iyi kanıtıdır. Tabii ki müsabakalarda kazanma azmi olacaktır. Hiçbir kazanma arzusu hemşeri, dost ve akrabalığımıza zarar vermesin. Biz büyük bir aileyiz ve öyle kalmaya da devam edeceğiz inşallah.

 

 

www.kemahlilar.com ailesi olarak bizde  bu yoğun programınız arasında bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz..

 

Röportaj: Ufuk Yetişkin

Bu haber toplam 2597 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA